Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
12.10.2020 3 minuty čtení

Další nečekaná Buffettova otočka: Investoval desítky milionů dolarů do pandemií zasažených obchodních domů

Berkshire si i nadále udržuje svůj investiční apetit a přidala do portfolia další nový přírůstek. Ten není až tak zajímavý svou velikostí, jako spíš segmentem, do nějž Buffettův kapitál zamířil. Jde totiž o maloobchod, který aktuálně docela trpí.

Warren Buffett a jeho investiční manažér Ted Weschler; Foto: YouTube/YahooFinance

Společnost Dillard nezažívá zrovna nejlepší rok svého fungování. Jde totiž o americký řetězec obchodní domů, jež vlastní přes 280 maloobchodních komplexů napříč 29 státy USA. Pandemická opatření a lockdowny nasekaly provozovateli obchoďáků solidní ztráty a jeho akcie již letos ztratily 40 %.

Jenže když se na akcie společnosti Dilliard podívám nyní, svítí u nich zelenou barvou působivých téměř +28 %. Co se stalo? Co by - Berkshire Hathaway skrz svého portfolio manažera Teda Weschlera odhalila, že ve společnosti nově vlastní téměř 6% podíl.

Nová pozice Berkshire v trápícím se provozovateli obchodních domů byla zveřejněna v rámci dokumentů zveřejněných v pátek Komisí pro kontrolu cenných papírů (SEC). Weschlerova pozice o velikosti 1,08 milionu akcií měla v pátek při uzavření trhů hodnotu 45 milionů dolarů.

Dnes už je to díky mediím a návalu nového investičního kapitálu od spekulantů očekávajících, že Buffett ví něco, co oni ne, nějakých 58 milionů dolarů. Hezké "víkendové" zhodnocení, co říkáte,

Co dokáže pár titulků v mediích

Jak už bylo řečeno, Dilliard letos není žádnou hvězdnou akcií. Nejde přitom pouze o následky pandemie. Někteří analytici stále hlasitěji vyjadřují své obavy o využití obchodních domů ve světě, kde stále větší podíl maloobchodních prodejů začínají opanovat online eshopy.

Během šesti měsíců od letošního 1. února do 1. srpna společnost meziročně ztratila 41 % všech prodejů a na příjmech inkasovala jen 1,7 miliardy dolarů. To ji poslalo do čisté ztráty 171 milionů dolarů.

Pro dokreslení aktuálního obrazu branže obchodních domů v USA rovněž stojí za zmínku fakt, že konkurenční provozovatelé obchoďáků JCPenney a Neiman Marcus letos jeden jako druhý vyhlásili bankrot.

Dillard se zatím drží nad vodou a propad akcií prozatím znamenal pouze červnové vyřazení titulu z indexu S&P 400 s odůvodněním, že "již nadále nejde o reprezentanta tržního prostoru pro společnosti se středně velkou tržní valuací."

Buffettův nákup tak doslova křičí: "Haló, jsem teď vážně levná, zbitá akcie, ale až se vše vrátí do normálu, budu za pár let zase stát minimálně dvojnásobek!" A tak investoři neváhají a naskakují na stejný vlak jako Warren - jen o poznání dráž.

Mimochodem, když už je řeč o Tedu Weschlerovi, znáte onu historku o tom, jak se tenhle schopný investiční manažér do Berkshire po bok Buffetta vůbec dostal? Ne? 

V letech 2010 a 2011 na dvou charitativních aukcích utratil celkem přes 5 milionů dolarů jenom proto, by získal možnost soukromého oběda s Buffettem. A během těchto dvou schůzek bývalý manažér hedgeového fondu Peninsula Capital Advisors vlastně tak trochu úspěšně absolvoval přijímací pohovor. A dnes téhle své "investice" nepochybně nelituje.

Jde totiž o Buffettovu pravou ruku a jednoho z horkých kandidátů na jeho možného nástupce v čele Berkshire. Patří rovněž ke strůjcům poslední investice Berkshire před nakoupením Dilliardu, což byla kapitálová "výpomoc" ve výši 600 milionů dolarů na akvizici mediálního giganta ION Media ze strany mediální skupiny Scripps.

#investovani #dilliard #akcie #berkshire #buffett #tedweschler #maloobchod #pandemie

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
3 minuty
3 minuty
3 minuty
3 minuty
4 minuty
4 minuty
6 minut
10 minut
3 minuty
5 minut
5 minut
4 minuty