Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
11.10.2020 4 minuty čtení

Alibistický Vatikán: Křesťanští kněží investovali peníze z darů do derivátů, jež papež označil za "neetické"

Křesťanská církev má na talíři další skandál, který je vskutku na pováženou. Žádné děti, tentokrát jde pro změnu opět o peníze. Konkrétně o skutečnost, že kluci z Vatikánu napodobili kluky z Robinhoodu a zainvestovali do zbankrotované firmy Hertz.

Kardinál Giovanni Angelo Becciu, pod jehož vedením měly být kontroverzní investice i další pochybné finanční transakce prováděny. Foto: Eric Vandeville/ABACA

Je to skoro jako z nějakého špatného filmu. Psal se květen roku 2018, když papež František ostře zkritizoval finanční produkt zvaný kreditní deriváty (Credit default swap, zkráceně CDS). Jde o úvěrové deriváty, skrz které je možné přenést úvěrové riziko z jednoho subjektu na druhý. Stručně řečeno jde pro subjekt, jež CDS nabízí, o takové "pojištění proti bankrotu".

Kreditní deriváty byly svého času strůjcem kolapsu banky Lehman Brothers a před finanční krizí z roku 2008 do nich ve Spojených státech investiční banky, další instituce a retailoví investoři nalili celkem 45 bilionu dolarů (pro srovnání - celkové investice do akciových trhů před zmíněnou krizí dosahovaly ani ne poloviny - 22 bilionů dolarů).

CDS jsou všeobecně považovány za kontroverzní finanční nástroj, který má své zatvrzelé zastánce (nečekaně často ty, kteří tento produkt nabízejí a vydělávají na něm) i odpůrce. Mezi ty se před 2 lety zařadila i hlava katolické církve, když prohlásila, že kreditní deriváty jsou "neetické", neboť umožňují nakupujícím a prodávajícím "sázet na selhání druhých" a označila je za "tikající bombu".

No, Financial Times letos zatím drží velmi působivou šňůru odhalení nepěkných finančních machinací (mj. Wirecard nebo miliardové machinace Softbank na opčním trhu) a nyní k nim přidaly další kuriozitu.

Do rukou novinářů se totiž dostal dokument, jež ukazuje, že Vatikán využil peníze darované veřejností na charitativní účely k tomu, aby místo toho nakoupil zmíněné kreditní deriváty - a teď se podržte - od nikoho jiného, než od zkrachovalé autopůjčovny Hertz.

Investiční portfolio Vatikánu má dle dokumentu dnes hodnotu 528 milionů eur (14,3 miliardy Kč) a zčásti jej tvoří i dary určené pro chudé a potřebné. Jeden by tak čekal, že takto darované peníze budou investovány co nejkonzervativněji. Opak je ale pravdou, kluci se v tomto případě vydali na mírně gamblerskou jízdu ve stylu někoho z Robinhoodu. 

Kardinál Giovanni Angelo Becciu, jež minulý měsíc po odhalení jiného skandálu okolo investic Vatikánu do nemovitostí v Londýně rezignoval, měl dluhové deriváty od Hertz nakoupit před třemi lety.

CDS jsou komplexní finanční nástroje, jež mohou svým držitelům v případě, že se spekulace nevydaří, způsobit masivní ztráty. Vatikán měl v tomto případě relativně štěstí, neboť květnový bankrot největší autopůjčovny na světě znamenal, že mu byla celá investice vyplacena zpět.

Financial Times dle svého vyšetřování napsaly, že neexistují žádné důkazy, dle kterých by o investování do jím kritizovaných CDS měl nějaké povědomí sám papež František. Vatikán deriváty držel přímo skrz svůj účet ve Švýcarsku, jež patří Státnímu sekretariátu, hlavnímu úřadu svatého státu, jež je synonymem našeho premiéra.

Co dalšího se v portfoliu Vatikánu nachází, se asi jen tak nedozvíme, ale po tomto odhalení si začínám myslet, že projít si ostatní jednotlivé investiční pozice "svatých mužů" by mohlo být hodně zajímavé počtení! Z cizího se to holt vždycky investuje mnohem snadněji, než když jedete za vlastní.

Jak se na CDS, jež jsou někdy označovány i jako "toxické" finanční produkty, díváte vy? Jste zastánci těchto novodobých finančních produktů, jež mohou potenciálně nést výrazné riziko, nebo ve svém portfoliu preferujete tradiční nákup/prodej akcií bez kudrlinek?

#investovani #cds #kreditniderivaty #financialtimes #vatikan #skandal #financnidary #portfolio #hertz

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Fakt bych chtěl vidět jejich portfolio :))

    1
Doporučené příspěvky
4 minuty
1 minuta
4 minuty
6 minut
3 minuty
5 minut
2 minuty
8 minut
8 minut
6 minut
5 minut
2 minuty