Elonovi bylo v roce 1995 čtyřiadvacet let a moc dobře věděl, kam chce své pracovní úsilí směřovat - online. S bratrem Kimbalem Muskem nakonec vymysleli na první pohled jednoduchý projekt.
Založili internetový start-up Zip2, jehož cílem bylo vzít tradiční americkou telefonní knihu Yellow Pages (obdoba Zlatých stránek) a celou ji převést do online světa (pro mladší ročníky - ano, taková kniha opravdu existovala a šlo v ní podle jména najít číslo na pevnou linku kohokoliv).
Zip2 v první fázi vytvořil databázi byznysových kontaktů, v níž šlo pohodlně vyhledávat a navíc obsahovala mapu s označenou polohou jednotlivých společností či podnikatelů. Uživatelé se tak mohli pohodlně z domova kromě získání telefonního kontaktu přímo na mapě podívat, kde se ta která společnost nachází.
Opět - z dnešního pohledu to zní jako banalita, ale tehdy to byla vlastně taková malá revoluce ve vyhledávání kontaktů. Tedy skoro revoluce.
Bratři Muskové dokonce pro svůj projekt získali komerční partnerství s tiskem a začali generovat příjem za vypisování novinových inzerátů online a podobné věci. Jejich cílem však byla mohutnější expanze, pro níž ovšem potřebovali na svou stranu získat největšího hráče na trhu - Yellow Pages.
Schůzka s hlavním manažerem společnosti vlastnící dominantní telefonní seznam na trhu však nedopadla úplně podle představ obou bratrů.
"Pamatuju si na naši schůzku s ředitelem společnosti, která vlastnila Yellow Pages [v Kanadě]," zavzpomínal na byznysové začátky letos v podcastu Kimbal Musk. "Řekli jsme mu ‘Chtěli bychom s vámi uzavřít partnerství. Rádi bychom jakožto jeden z vašich partnerů dostali Yellow Pages online.‘"
"A on vzal do ruky Yellow Pages - tuhle knihu, tuhle tlustou velkou knihu plnou reklam, tenhle multimiliardový byznys - a hodil ji po nás a řekl ‘To si vážně myslíte, že se vám někdy podaří nahradit tohle?!‘" popsal Elonův bratr bizarní schůzku, kterou naštěstí přežili bez újmy (kdo si pamatuje Zlaté stránky ví, že tahle kniha nebyla rozhodně žádný drobek).
Ve skutečnosti však v té době nešlo o nijak netradiční reakci, jelikož jak sám Elon poznamenal, "většina společností tehdy ještě pořád netušila, co je to internet. Téměř nikdo neměl emailovou adresu ani pravidelně na internet nechodil."
Internet byl v roce 1995 i v USA stále něco velmi podivného, čemu řada zavedených značek stále odmítala uvěřit jako té "další velké věci". Řada lidí rovněž nechápala, že když se nějaký jejich obsah přesunul online, neznamenalo to, že jim ho někdo "ukradl" a nyní už jej na internetu nevlastní.
O pár let později samozřejmě všichni velmi rychle otočili, ale toto bylo ještě období před bodem zlomu, kdy většině byznysmenů došlo, že internet opravdu je miliardová příležitost.
Elon na toto období vzpomíná následovně: "V té době se v internetovém byznyse pohybovalo jen velmi málo lidí a hlavní otázkou, na kterou se všichni ptali, stále ještě bylo ‘Dokáže internet doopravdy uspět?‘ My jsme tomu samozřejmě jednoznačně věřili, ale většina ostatních byla přinejmenším skeptická."
Takové prostředí znamenalo, že když se bratři pokoušeli získat investora nebo partnera od jiných společností, nebylo ničím neobvyklým, že museli na schůzkách lidem vysvětlovat, co to vůbec internet je.
"Říkali jsme jim ‘Poslouchejte, skoro nic to nestojí. Budete i nadále vlastnit veškerý obsah a vše ostatní.‘ Načež nás většinou ze své kanceláře vyhodili se slovy ‘Ne, jak se nám vůbec opovažujete něco takového navrhnout,‘" popsal krušné začátky své první společnosti Musk.
"A tak jsme si řekli ‘Dobře, tak si to teda celé postavíme sami.‘"
A jak řekli, tak také udělali. Zip2 nakonec mezi své partnery získal The New York Times, Knight Ridder či Hearst Corporation. Nešlo však jen o obyčejné partnery - trojice společností dohromady do projektu investovala 50 milionů dolarů.
V roce 1999 s výborným načasováním Elon a Kimbal prodali Zip2 za asi 300 milionů dolarů a Elon vydělané peníze obratem použil na založení svého druhého startupu X.com, z nějž se posléze stal PayPal. A dál už to asi znáte - už v roce 2002 (tedy tři roky po prodeji Zip2) PayPal koupil online aukční gigant eBay za 1,5 miliardy dolarů.
Elon opět neváhal a vydělaný balík peněz ihned reinvestoval do svých dalších podnikatelských projektů. A tak ještě v ten samý rok vznikl SpaceX, o dva roky později pak Musk zainvestoval do Tesly, kde se v roce 2008 stal výkonným ředitelem. V roce 2016 do svého seznamu založených společností přidal Neuralink a rok později The Boring Company.
Na byznys se nevykašlal ani Elonův bratr Kimbal. Vydal se však jiným směrem a spoluzaložil restaurační řetězec The Kitchen Restaurant Group, jež se snaží zákazníkům podávat pokrmy uvařené výhradně ze surovin od lokálních farmářů. Zároveň vlastní společnost Square Roots, která se zabývá hydroponií a pěstováním rostlin v uzavřených prostorech (to by se Elonovi při cestě na Mars mohlo hodit). Mimo to je rovněž investorem a členem představenstva Tesly.
#elonmusk #kimbalmusk #zip2 #startup #zlatestranky #yellowpages #internet #dotcom #prvnibyznys #neuspech