01.10.2020 4 minuty čtení

Takto se vytváří pasivní příjem! Mladá Angličanka dává jména čínským dětem a vydělává na tom statisíce dolarů

Občas opravdu stačí být vnímavý ke svému okolí a nebát se zkoušet bláznivé nápady. Přesně tak, jako to udělala mladá anglická studentka Beau Jessup, která se rozhodla, že čínským rodičům pomůže s výběrem jména pro dítě.

Devatenáctiletá anglická studentka Beau Rose Jessup jednou cestovala se svým otcem na obchodní jednání do Číny, když se jí při té příležitosti otcova obchodní partnerka zeptala, jak by měla pojmenovat svou tříletou dceru.

Místo aby ihned navrhovala náhodná a pěkně znějící jména, zeptala se Beau této ženy, jak by svou dceru charakterizovala a co by vlastně ono jméno mělo říkat jejímu okolí. Žena řekla, že by lidé měli být překvapeni tím, čeho všeho může její dcera dosáhnout. Mladá Beau pak po zralé úvaze doporučila jméno Eliza po hlavní hrdince z muzikálu My Fair Lady.

Otcova obchodní partnerka tím byla nadšená a mladé studentce vysvětlila, jak je pro čínské rodiče výběr jména jejich dítěte důležitý.

V Číně sice děti dostávají originální čínská jména ihned při narození, ale jelikož rodiče u svých ratolestí předpokládají budoucí kontakt s anglicky mluvícími lidmi ze západu, snaží se jim dát také „západní“ jméno, které by bylo praktičtější.

Někdy se tohoto úkolu zhostí také učitelé ve škole, nebo třeba právě oni lidé ze západních zemí. Tak tomu bylo například u miliardáře a zakladatele Alibaba Jacka Ma. Ten se totiž v originále jmenuje pchin-jinem Mǎyún, ale jeden turista, kterého doprovázel, mu začal říkat „Jack“, a tak u tohoto jména zůstalo.

Čínští rodiče to však nechtějí nechávat na poslední chvíli a jméno se tak snaží vybrat už při narození. Jenže jelikož v Číně panuje přísná cenzura v rámci internetu, byl to vždy nelehký úkol, při kterém docházelo k mnoha omylům. Beau Jessup zmiňuje například jména jako „Rolex Wang“ a „Gandalf Wu“, na která jejich nositelé asi nebudou nejpyšnější, až se dozví jejich skutečný význam.

Smysluplný projekt

Když se Beau vrátila se svým otcem z Číny zpět do Anglie, začala nad celou touto problematikou více přemýšlet. Dalo by se čínským rodičům nějak pomoci v jejich hledání ideálního západního jména? Nakonec se rozhodla, že vytvoří jednoduchou webovou stránku, která bude dělat to samé, co udělala ona pro otcovu kolegyni.

Aby se do projektu mohla pustit, půjčila si 1500 liber od svého otce a najala programátora, který pro ni vytvořil jednoduchou stránku s názvem SpecialName.cn. Beau následně do databáze zapsala více než čtyři tisíce holčičích a klučičích jmen.

Aby uživatelé nedostávali náhodnou nabídku jmen, nechala Beau vytvořit algorytmus, který doporučí jména na základě předem vybraných parametrů. Rodiče totiž v procesu vyberou z nabídky pět vlastností, které jejich dítě má či bude mít – laskavé, upřímné, ambiciózní apod.

Zlatý důl

Beau službu nejdříve spustila naprosto zdarma. Rodiče vybrali pohlaví, označili pět vlastností a v návaznosti na to dostali tři návrhy, ze kterých si mohli vybrat. Projekt se začal mezi čínskými rodiči velmi rychle šířit, protože uživatelé mohli tyto návrhy sdílet se svými přáteli či rodinou skrze komunikační platformu WeChat, aby tak došli k nejlepšímu možnému výběru.

Když si takto jméno svého potomka vybralo přes 162 tisíc uživatelů, rozhodla se Beau pro malý experiment – budou rodiče ochotni zaplatit malý poplatek? Nastavila proto na serveru platební bránu, která se objeví, když uživatelé vyberou ony ideální vlastnosti.

Jak se ukázalo, platba ve výši 60 pencí (asi 20 korun) nebyla pro natěšené rodiče žádnou překážkou. V tu chvíli si mladá studentka uvědomila, že narazila na zlatý důl.

Od svého spuštění v roce 2015 už stránka pomohla vybrat jméno potomka více než 947 tisícům rodičů, což mladé podnikatelce vyneslo příjmy ve výši přes 400 tisíc liber, tedy více než 12 milionů korun. Díky tomu už zaplatila nejen své školné a půjčku od svého otce, ale také investovala do nemovitostí. A jak sama říká, byznysové prostředí se jí líbí a tento projekt bere jako přípravu na něco ještě většího.

#pasivniprijem #podnikani #internet #web #napad #inspirace #vydelek

Hodnocení: +51
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky