06.10.2020 4 minuty čtení

Kdo se z COVIDu ekonomicky zotaví nejlépe? Asie má dle Goldman Sachs šanci zválcovat zbytek světa

Marná sláva, epidemií koronaviru si (stejně jako tou chřipkovou) chtě nechtě musí projít každá část světa. Změní však pandemie nějakým způsobem jeho ekonomické uspořádání? Možná, nejlepší pozici pro zotavení hospodářství má aktuálně Asie.

Čína byla první zemí světa, jež si koronavirem prošla, aniž by měla jakoukoliv šanci kupovat si prostřednictvím lockdownů čas a oddalovat promoření své populace. 

Nyní ji to však stejně jako velkou část Asie staví do pozice, kdy může v klidu začít opětovně rozjíždět svůj průmysl a služby (a také tak činí), zatímco velká část okolního světa zatím s epidemií stále bojuje a sčítá narůstající ekonomické škody.

Hlavní ekonom investiční banky Goldman Sachs Andrew Tilton tvrdí, že Asie jako celek je dnes ve zdaleka "nejlepší pozici" pro uskutečnění ekonomického zotavení, na nějž si zatím Amerika nebo Evropa musí nechat zajít chuť.

"Dle našeho názoru je nyní Asie skutečně v nejlepší pozici ze všech hlavních částí světa, a to především díky dobré kontrole viru ve většině oblastí mimo Indii a některé části jihovýchodní Asie," komentuje nadějně vypadající hospodářství Asie Tilton s tím, že již v letošním čtvrtém kvartále bychom zde mohli začít pozorovat smysluplné hospodářské momentum.

"Zrovna minulý týden byly zveřejněny asijské indexy nákupních manažerů [PMI], které byly prakticky všechny do jednoho meziměsíčně opět lepší, což ukazuje, že asijský průmysl už opět nabral velmi slušnou setrvačnost," dodává Tilton.

Zásadním byl především zářijový růst největšího čínského průmyslového indexu, který potvrdil, že druhá největší ekonomika světa se z pandemie koronaviru skutečně zotavuje.

Služby bez pomoci Pekingu zatím zaostávají

Kde zatím podle ekonoma Goldman Sachs není zotavení tak výrazné, jsou služby. Hlavní část hospodářského zotavení aktuálně táhne především průmyslový sektor. Tato skutečnost však má svůj logický důvod:

"V Číně byly ekonomické stimuly spojené s pandemií mnohem méně zaměřeny na pokrývání výpadků příjmů u konzumentů, než jak jsme to viděli například v USA," vysvětluje pomalejší probuzení asijského sektoru služeb.

Byť služby zatím za průmyslem zaostávají, neznamená to, že by se rovněž nezotavovaly. Čínským datům o stavu epidemie sice nelze věřit (ne že by nějaká relevantní data vůbec existovala, dle webu Worldometer už má oficiálně víc nakažených než Čína i Česká republika), ale soudě dle ekonomických dat se zdá, že se hospodářství skutečně opět staví na nohy.

Dalším pomocníkem pro ekonomický růst Asie by paradoxně mohla být i další vlna ekonomických stimulů v USA, jež by se sekundárně "přelily" i na západ. Ve Státech to však nevypadá, že by k něčemu zásadnímu mělo ještě před prezidentskými volbami 3. listopadu dojít.

Demokraty ovládaný Kongres sice minulý týden schválil návrh další finanční injekce pro ekonomiku v celkové výši 2,2 bilionu dolarů, ale je vysoce nepravděpodobné, že se jej podaří protlačit republikánským Senátem.

Americká centrální banka zároveň oznámila, že v tuto chvíli neplánuje lít do finančního systému žádné další nové peníze, byť má zároveň v plánu ponechat úrokové sazby na dohled nule minimálně do roku 2023.

Goldman Sachs aktuálně odhaduje, že pokud by se ve volbách podařilo zvítězit Joe Bidenovi a zároveň demokratům získat kontrolu nad Kongresem i Senátem, mohla by se naděje na nový masivní fiskální stimulus výrazně zvýšit. Pozitivní efekt na růst ekonomiky by však byl vyvážen dalším pravděpodobným oddálením navýšení úrokových sazeb ze strany Fedu.

Tilton nakonec dodal, že z pohledu naději na ekonomické zotavení USA pro příští rok zůstává banka "veskrze optimistická".

#pandemie #ekonomika #zotaveni #asie #cina #prumysl #sluzby #usa #volby #fed #politika

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Taky mám dojem, že Čína se otřepe nejrychleji. Na jedné straně lze trochu polemizovat o relevantnosti poskytovaných dat, na druhou - tam si nikdo nedovolí protestovat kvůli nošení roušek (to by jim soudruzi z ÚV dali!) takže díky tomuto vidím zotavení Číny nejlépe a o co větší získá náskok o to rychleji bude realizovat své akvizice v Evropě a zóně vlivu USA a pak se asi teprve budeme divit...

    0
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky