06.10.2020 4 minuty čtení

Další skandál pro Bezose? Zaměstnanci skladů Amazonu měli být upláceni, aby mlčeli o problémech s bezpečností

O pracovních podmínkách v Amazonu se vypráví ledacos. Jeho PR oddělení však tyto zprávy obvykle popírá se samozřejmou lehkostí. Nyní však začíná na povrch probublávat další skandál.

Zdroj: bloomberg.com

Na skladech Amazonu mají podle dat problémy s bezpečností. Aby se podařilo tato čísla alespoň trochu snížit, používali údajně manažeři skladů Amazonu poměrně úsměvné odměny za to, že zaměstnanci své úrazy nehlásili. O co se jednalo?

Vedoucí skladů společnosti Amazon podle článku investigativního magazínu Reveal odměňovali své podřízené pizzou zdarma, pokud na skladu nedošlo po dlouhou dobu k úrazu. Článek tak hned vyvolal řadu otázek a pobouřených reakcí. Jedno je však jisté, každou korporaci charakterizují kostlivci, kteří čas od času ze skříně vypadnou.

Článek v Reveal citoval pracovníka kliniky první pomoci Amazonu, Austina Wendta, který působil na klinice v rámci skladu ve městě DuPont ve státu Washington od roku 2016. Podle zdravotníka byla pizza nabízena jako odměna zaměstnancům za dlouhá období bez úrazů, což v podstatě znamenalo, že manažeři upláceli své podřízené, aby neohlašovali svá zranění.

Na první pohled úsměvná záležitost, síla kolektivu však dělá svoje. „Někteří pracovníci v tomto zařízení nakonec bojovali s bolestivými zraněními, protože nechtěli být důvodem, proč jejich kolegové nedostali pizzu zdarma,“ tvrdí Wendt, jenž opustil Amazon počátkem roku 2019.

Pomluva nespokojeného zaměstnance? Data hovoří jinak

Článek v magazínu se opírá o interní data samotného Amazonu, která ukazují, že se počet úrazů ve skladech Amazonu od roku 2016 neustále zvyšuje.

Dokumenty získané novináři naznačují, že pracovníci bezpečnostního oddělení Amazon pečlivě zkoumali mírů úrazů ve skladu v DuPont, která ukazují znepokojující trend. Podle místních pracovníků je zvýšená úrazovost na tomto pracovišti způsobená nelidskými pracovními podmínkami. Místní zaměstnanci jsou nuceni pracovat příliš rychle, a přestože bylo předloženo již několik návrhů na zvýšení bezpečnosti, žádný nepřinesl uspokojivé výsledky. Problém tak pravděpodobně spočívá v počtu položek, které musí místní pracovníci za hodinu zpracovat.

„Nemyslím si, že by možnost snížení pracovních nároků měla být někdy cestou, kterou se v Amazonu vydají,“ doplnil zpovídaný bývalý zaměstnanec Amazonu.

Podle dat, která byla získána, měl zmiňovaný sklad nejvyšší úrazovost ze všech 150 skladu Amazonu v USA, přičemž bylo zaznamenáno hned 22 vážných úrazů na každých 100 pracovníků. Podle odhadů se tak jedná o pětkrát vyšší číslo, než je v oboru běžné.

Mluvčí Amazonu ve svém vyjádření k těmto informacím pouze uvedl, že interpretace dat magazínem Reveal byla zkreslená a že neexistuje žádný univerzální průmyslový standard, který by bylo možné použít jako měřítko.

Když pak byl tázán přímo na „pizza odměny“ nepotvrdil, zda se jedná o celofiremní politiku, pouze šalamounsky odpověděl: „V průběhu celého roku pořádají naši manažeři řadu akcí zaměřených na tmelení kolektivu a podporování bezpečnostní kultury. Ve společnosti Amazon se zaměřujeme na zlepšování bezpečnosti našich pracovišť a snažíme se podávat přesné zprávy o všech typech incidentů zahrnujících všechny zranění a drobné úrazy, které splňují kritéria OSHA (Occupational Safety and Health Administration – obdoba českého Státního úřadu inspekce práce) a zajišťujeme, abychom se z těchto incidentů učili a každý den se zlepšovali.“

Co si budeme povídat, asi nelze očekávat, že by se Amazon k podobným praktikám přiznal, výše uvedená odpověď však není odpovědí na přímo položenou otázku…

---

Co si myslíte o podmínkách práce v Amazonu? Nemáte ve svém okolí nějakého známého, který by pracoval na pozici skladníka? Osobně se znám pouze s kancelářskými pracovníky, o podmínkách ve skladu vím konkrétně pouze to, že nabízí 160Kč/hod a až 10 % bonus. Za co se vlastně ten bonus dostává?? 😉

#amazon #prace #zamestnani #zamestnavatel #sklad #pracovnipodminky #bezpecnostprace #jeffbezos #bezos #sklandal

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky