29.05.2019 5 minut čtení

Mám skvělé podílové fondy!....nebo ne?

Téměř každý se dnes v určité formě setkal s investicí do otevřených podílových fondů. Ať se jedná o paní na pobočce ve spořce, kam jste si přišli založit stavebko nebo se jedná o Vašeho finančního poradce, který Vám zařizoval hypotéku..

Obecně investice do fondů není špatná investice, nicméně pokud bychom se opravdu dívali na výsledný efekt v krátkém či středně dobém časovém horizontu, tak to nebude žádná sláva. Krátký a středně dobý horizont mám na mysli cca 2-6 let. V případě delšího časového horizontu to již může být poměrně zajímavá investice.  Níže se Vám pokusím předat různé pohledy, jak já nad fondy přemýšlím.

Poplatky spojené s otevřenými investičními fondy

Poplatky spojené s investicí do otevřených podílových fondů je asi největší nevýhoda takové investice. V první řadě mají často vstupní poplatky u těch produktů,které alespoň dávají nějaký smysl, pohybují mezi 3% - 5%. Tyto poplatky se samozřejmě počítají z "cílové částky", tzn. chceteli vložit jednrázově 200tis.Kč, tak hned na úvod Vám strhnou cca 6-10tis.Kč, což není malá částka. U pravidelné investice to však bývá horší, neboť standardně si nechá klient poradit,že je to lepší na delší dobu (což je často pravda) a tak když bude dávat dejme tomu 5000Kč/měs. po dobu 15ti let,tak jsme na cílové částce 900tis.Kč, tzn poplatek 27-45tis.Kč, což je už docela šílená částka. I když se to z pohledu 15ti nemusí zdát vysoké,tak ale poplatek se často nesthává 15let,ale první měsíce až roky. Takže realita je pak taková, že klient třeba 2-5let vydělává na to, aby byl alespoň na svém. A to za předpokladu,že se konkrétnímu fondu alespoň nějak daří.  Další fakta jsou, že valná část klientů v takových investicích nevydrží právě déle než oněch 5let a tady je právě kámen úrazu = 5 let "spoříte",investujete, abyste po 5ti letech vybrali to, co jste tam dali nebo +/- nějaké procento. Některé produkty maji ještě roční poplatek za správu, výstupní poplatky apod. Což samozřejmě produkt ještě více prodraží.

Co mě osobně dává smysl jsou poplatky u produktů,které mají pevné hranice = tzn. pevný výnos, dobu apod. Resp. já osobně sem ochoten platit 1% ročně za správu, když mám jistotu, že mi každý rok opravdu přijde například 6%. To samé jsou výstupní poplatky: ty mi také dávají často smysl, neboť jsou postaveny, tak ,že například máte investici na 6let a v případě,že ukončíte produkt dříve, tak zaplatíte výstupní poplatek. To mi dává smysl : já, jako investor, jsem technicky porušil smlouvu a tak bych měl zaplatit, když chci skončit dříve. Nebo i někdy vnímám výstupní poplatek jako "odměnu", za to že mi instituce vydělala.

Pravidelná vs. jednorázová investice

Toto je poměrně dost významné "rozhodnutí" v případě, že se chystáte investovat. V případě pravidelné investice, na měsíční bázi, tak z pohledu jednoduchosti a efektivity na trhu, příliš moc možností není, než investovat právě do otevřených podílových fondů. Jinými slovy máte v plánu investovat 5.000Kč/ měs.,tak si nastavíte smlouvu na 5000Kč na měsíc, nastavíte si trvalý příkaz a nic neřešíte. Pokud byste si s pravidelnou investicí chtěli dát trošku práci, tak lze i investovat do jiných efektivních instrumentiů na měsíční bázi, ale každý měsíc se musíte zabývat administrativou. Například, pokud byste chtěli investovat do konkrétních dluhopisů, tak byste každý měsíc museli řešit smlouvy, poštu, dluhopisy apod. Resp. poměrně časově náročné. Takže z pohledu pohodlnnosti, při pravidelné investici, jsou fondy v současné době optimální investicí. U jednorázové investice bych do fondů asi příliš neinvestoval s ohledem na tzv. volatilitu, vysvětlím níže. Výhoda jednorázové investice může být hlavně v tom, že "investiční efekt" můžete cítít hned na výpise (pokud se tedy fondu daří)..ale je to také v opačném směru. Pokud fond vydělá za rok +8%, tak super= máte + 8.000Kč , pokud ale -8%, tak jste -8.000Kč a to už člověk docela pocítí, právě na jednorázové investici, u pravidelné investice Vás prakticky nějak významně nemusí zajímat, kolik fond vydělá nebo prodělá, neboť pravidelně nakupujete podílové listy a tak průměrujete cenu, ať dráž nebo levněji. Nicméně vy se můžete řídit pouze výpisem z investičního účtu než podle roční zprávy fondu, že vydělal nebo prodělal tolik a tolik. Neboť u pravidelné investice se paradoxně může také stát, že vy budete v zisku i přesto, že fond za rok byl v mínusu.

Statisticky pokud by se dva lidé vsadili,že dají do jednoho fondu 100tis. Kč na 5let, ale jeden to bude dávat cca 1700Kč měsíčně a druhý dá 100tis.Kč jednorázově, tak ten pravidelný vydělá víc právě kvůli volatilitě( = výkyv ceny).

 

Na závěr moje osobní doporučení: 

Pokud se rozhodujete investovat do podílových investičních fondů, tak se rozhodněte pouze pro pravidelnou investici, smlouvy si dělejte na třeba 3-5 let, po této době peníze vyberte a investujte tuto částku jednorázově třeba do dluhopisu. A dále pokračujte v pravidelné investici od nuly, tzn. opět třeba 5let.

Když budete takto odkládat třeba 5000Kč/ měs., tak za 5let máte něco přes 300tis, které bezpečně někam uložíte s pevným úrokem a takto budete pokračovat dále. Jedině takto je možné si vytvořit nějakou rozumnou částku, z které člověk poté může mít třeba rentu.. (podle mě je taková optimální částka kolem, 5-7 mil.Kč ).

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Dobrý den, s článkem který jste napsal, se v rámci odborné veřejnosti nedá skoro v ničem souhlasit.
  0
  • ...řekl finanční poradce.?Dobrý den. Můžete mi prosím uvést nějaký příklad či dokonce více příkladů, jak tvrdíte, v čem se podle Vás v rámci odborné veřejnosti nedá souhlasit? Děkuji za zpětnou vazbu.

   0
 • Podílové fondy jsou super doporučuji pro normální investory .

  0