01.10.2020 3 minuty čtení

Největší čistokrevný EV konkurent Tesly? Místo padlé Nikoly má šanci zabrat čínské NIO

Čínský výrobce elektromobilů se dnes možná netěší tak velkému zástupu fanoušků jako americká konkurence Elona Muska, ale minimálně čínský trh by mohlo velmi rychle ovládnout. Tvrdí to aspoň Deutsche Bank.

Analytici německé Deutsche Bank tento týden ve své analýze zdůraznili potenciál, který vidí v čínském výrobci elektromobilů NIO a jeho expanzivním potenciálu na čínském trhu.

Dle jejich názoru by se NIO mohlo díky svému rapidnímu růstu navzdory tomu, že EV je velmi konkurenční segment, stát "další ikonickou značkou automobilů". Prodeje neustále rostou a analytici očekávají, že značka by z pohledu dodaných vozů mohla letos zažít rekordní Q3 i Q4. Zároveň navýšili svůj odhad celkových prodejů a příjmů automobilky pro letošní rok.

Jak se přechod na bateriemi poháněná vozidle "neustále zrychluje a povědomí o značce se neustále šíří, věříme, že NIO má šanci uzmout si pro sebe významnou část tohoto segmentu, zatímco konzumenti začínají stále víc objevovat skutečnou hodnotu a kvalitu produktů a služeb této značky," napsala Deutsche Bank.

Zvýšená očekávání hospodářských výsledků posilují současný "buy" rating, který Deutsche Bank na NIO má a očekávají jako cílovou částku akcií 24 $. To by znamenalo, že během následujících 12 měsíců by NIO mělo vyrůst o 28 % od pondělní uzavírací ceny.

Velká očekávaní ze strany Deutsche Bank už tento týden akciím automobilky pomohly nad 21 $ za akcii. 

Kritici tvrdí, že býčí výhled pro NIO není tak jednoznačný, jelikož automobilka se v Číně netěší takové loajalitě svých zákazníků jako jiní výrobci luxusních vozů. Deutsche Bank tuto kritiku částečně přiznává, avšak analytici jedním dechem dodávají, že dlouhodobě pozorují "přesvědčivé důkazy" toho, že se NIO pomalu a jistě stává pevnou součástí trhu s luxusními vozy.

Počet prodejů, jež byly důsledkem doporučení třetí strany, letos pro NIO dle banky vzrostl na 62 % z loňských 52 %. Separátní studie největšího automobilového webu v Číně navíc nedávno ukázala, že NIO je v Číně doporučováno víc než Tesla, BMW či Mercedes-Benz navzdory tomu, že jde teprve o 6 let starou značku.

Pozice NIO na čínském trhu mu už dnes nese ovoce v podobě rostoucích prodejů. Automobilka v září navýšila svou měsíční produkční kapacitu na 5000 vozů poté, co vozy vyrobené v srpnu kompletně vyprodala. V třetím kvartále by mělo být dle analytiků dodáno celkem 11 500 vozů, což by znamenalo naplnění ambicióznějšího cíle, jež si stanovila sama značka.

NIO dle Deutsche Bank stále čeká souboj se svými mladšími čínskými konkurenty, ale analytici aktuálně věří tomu, že automobilka bude schopna stát se lídrem čínského EV trhu.

"Vzhledem k tomu, že čínský EV trh je už nyní největší na světě a navzdory nedávnému útlumu se opět začíná rychle rozpínat směrem nahoru, věříme, že NIO je v ideální pozici získat v segmentu prémiových vozů uspokojivý podíl na trhu," dodali analytici.

Na Wall Street má aktuálně u analytiků, jež značku sledují, 3x rating "buy", 5x rating "hold" a 2x rating "sell".

#nio #ev #akcie #analyza #deutschebank #cina #tesla #automobilka #elektormobily #vyhled

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.