29.09.2020 5 minut čtení

Jak řešit současný ekonomický úpadek? Mark Cuban by lidi zasypal penězi: 1000 $ každé 2 týdny po dobu 2 měsíců

Spojené státy dnes asi v největším měřítku ukazují to, co se více či méně hospodářsky děje ve zbytku světa zasaženém pandemií koronaviru. Je téměř jasné, že bez vládních stimulů se ekonomika nemá šanci zotavit. A Mark Cuban by se s tím nemazal...

Řadě politiků se dnes z pochopitelných důvodů do nějakého přehnaného házení peněz na obyčejné lidi příliš nechce. Velkou většinu svých tradičních ekonomických záchranných brzd již použili na jaře, královským způsobem státy zadlužili a nyní vidí, že je to pořád málo.

I proto je například americký Kongres z pohledu dalšího stimulačního balíčku již nějakou dobu v beznadějně vypadající patové situaci. Faktem ale je, že po USA běhá asi 13 milionů nezaměstnaných Američanů, tisíce byznysů muselo být kvůli krachu navždy zavřeno a žádná světlá budoucnost se pro tyto lidi aktuálně nerýsuje.

U nás není situace o nic lepší, poplácávání po ramenou z údajně zvládnuté první vlny pandemie (Best in COVID už hezky zlidovělo) vzalo s úderem září za své a nyní stojíme opět na prahu nouzového stavu. A společně s ním přichází kromě otázek osobní svobody a nutnosti takto závažného opatření i otázky dalších kompenzací. Bude další Pětadvacítka? Budou další programy COVID? Ošetřovné, pokud školy zavřou úplně?

Jinými slovy si všichni dost možná dáme repete z března, jenže - kolik podnikatelů, společností a obyčejných lidí dokáže další takový březen ustát? Zvlášť, když o jakýchkoliv případných kompenzacích zatím vláda pod rouškami srdnatě mlčí?

Dvě ekonomiky, jedno řešení

Zásadním a bezprecedentním problémem, který koronavirus vytvořil, je, že jako sekyra rozťal ekonomiku na dvě diametrálně odlišné části. Ty popisuje i miliardář Mark Cuban, jež vidí další finanční stimuly jako absolutní nobrainer a ideálně by začal lidem rozdávat peníze ještě dnes.

"Máme tady teď dvě různé ekonomiky. Dvě různé reality. Jedni jsou schopni zůstat nad hladinou a druzí ne. A ti druzí bez pomoci zatraceně trpí. Je zásadní co nejdříve jim pomoci," varuje Cuban před novými nůžkami, jež se letos v ekonomice rychle rozevírají - zatímco část obyvatel může i během těch nejpřísnějších pandemických opatření pracovat více méně jako před nimi, druhé části tato opatření jakoukoliv práci zcela znemožňují a snižují příjmy na čistou nulu.

Jak z této atypické hospodářské šlamastiky vybruslit? Cuban navrhuje nakopnout helikoptéry a začít na lidi sypat peníze ve velkém.

Konkrétně by postupoval následovně: Každá americká domácnost, bez ohledu na její současný příjem, bude po dobu dvou měsíců dostávat každé dva týdny šek na 1000 dolarů (přes 23 000 Kč). To znamená celkem 4000 dolarů (cca 92 000 Kč) za dva měsíce. Má to ale háček.

Cuban by rozdávání šeků podmínil tím, že obdarované rodiny by jej musely nejpozději do 10 dní celý utratit, jinak by o peníze z něj přišly. Takový přístup "utrať to teď, nebo o to přijdeš" by dle Cubana jenom prospěl, neboť by všeobecně podpořil utrácení, pomohl byznysům udržet se nad vodou a stimuloval by ekonomiku.

"Je mi úplně jedno, za co ty peníze utratí," odpověděl Cuban na dotaz, jak by se přesvědčil, že lidé skutečně darované peníze smysluplně utrácejí. "Ať si klidně koupí sladkosti, zaplatí nájem, splatí část hypotéky. Ať je to cokoliv, co podle jejich uvážení aktuálně potřebují nebo chtějí."

Trvá však na 10denním intervalu pro útratu celé částky. Bez něj by si dle Cubana většina Američanů peníze raději uložila. "Lidé jsou si nejistí budoucností, takže místo přílišného utrácení raději spoří."

Přijde s druhým nouzovým stavem i druhá Pětadvacítka?

A v případě Američanů má pravdu. Zatímco Češi letos zatím dle průzkumů Raiffeisenbank navzdory pandemii nezačali výrazně víc spořit, úspory Američanů dosáhly již letos v dubnu historických maxim. Tamní Statistický úřad v květnu informoval, že Američané v dubnu v průměru spořili 33 % svých příjmů, což je nejvíc za dobu měření.

"Jediným cílem tohohle opatření je dostat co dva týdny ty peníze do ekonomiky. Jakmile byznysy začnou mít znovu poptávku, byť zůstanou zavřené a budou fungovat jen online, získají znovu důvod přivést zpět zaměstnance, a pokud poptávka vydrží, i důvod ponechat si tyto zaměstnance," popisuje Cuban gró svého plánu.

Kritici tohoto přístupu mu vyčítají, že pouhé rozdávání peněz nebude tak efektivní, jako kdyby bylo zároveň dopředu přesně určeno, za co všechno je možné tyto peníze utratit. Čímž by se ale de facto z peněz staly spíš jakési potravinové/najemní/hypotéční aj. lístky.

Za sebe bych s tímto plánem asi jenom souhlasil. Už v dubnu, kdy se řešila pro tuzemské OSVČ ona proslavená Pětadvacítka, zatímco ministryně financí i Finanční správa zároveň vyhrožovali masivními kontrolami všech, kdo o kompenzační bonus požádají, jsem tvrdil, že nejlepším řešením by bylo dát každému OSVČ 25 000 Kč a po tom, jak a za co je utratí, už se dál nepídit.

Nyní je na obzoru další nouzový stav, před Úřady práce rostou fronty lidí z kultury, kterým místo bohaté podzimní sezóny po chudším létě spadly příjmy opět na nulu a bude zajímavé sledovat, zda se dočkáme nové Pětadvacítky, nebo ne. A pokud ano, zda bude mít povahu spíš osvícenou a racionální, nebo opět úzkoprsou a iracionální.

#pandemie #ekonomika #nezamestnanost #petadvacitka #nepodminenyprijem #helicoptermoney #markcuban #kompenzace #politika #nouzovystav #opatreni #reseni

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Což o to, nápad to není špatný, ale mám lepší. Co místo rozdávání peněz které si může každý utratit za co chce, nechat zkrachovat všechny firmy, společnosti, spolky a další, které produkují dalo by se říci zbytečnosti. O jaké zbytečnosti jde, rozhodne trh. To znamená že těm co nemají odbyt na to co produkují, se nebudou dávat žádné podpory, žádné dotace a když chtějí ve své činnosti pokračovat, ať si na to svou prací vydělají. V současné době vznikají různé organizace, které mají prostředky nejen na svou činnost, ale pořádají různé semináře, přednášky a další akce na kterých obyčejné lidi nenajdete, zajímalo by mne, kde na to berou, obyčejnou manuální prací si na to určitě nevydělávají. 

  +1
  • To bychom se museli rozhodnout jít cestou k nějaké čistší formě kapitalismu, což asi vzhledem k poměru snowflakes a liberalismu ve společnosti nehrozí. Háček je taky v tom, že řada firem, jež bez pomoci zkrachují, by i odbyt měla, kdyby jim jejich byznys vláda bez diskuze nezavřela. Je rozdíl, když zkrachuje zombie firma udržovaná "na přístrojích" dotacemi státu a když zkrachuje léta prosperující byznys jen proto, že mu stát zakáže podnikat.

   0
 • Už je to tady... o tom se psalo v "první vlně" ;) "fake news" jak to dopadne jednou přesně takhle, v nesvobodě každý stejný příjem. Sick World. Kde se musí nejdřív uměle vytvořit problem, aby se něčeho dosáhlo. 

  0
  • Pokud by to bylo krátkodobé řešení třeba na ty dva měsíce, žádnou apokalypsu bych z toho nevěštil. My můžeme být v klidu, u nás byl problém dát podnikatelům symbolických 25 000 Kč na přilepšenou. 😃

   0
Doporučené příspěvky
6 minut
4 minuty
4 minuty
7 minut
6 minut
16 minut
4 minuty
11 minut
3 minuty
6 minut
8 minut
8 minut
Doporučené příspěvky
6 minut
4 minuty
4 minuty
7 minut
6 minut
16 minut
4 minuty
11 minut
3 minuty
6 minut
8 minut
8 minut