V prvním díle jsme si představili celkem 11 mikronávyků, jejichž dodržování vám může pomoci během 12 měsíců postavit svůj život na nohy a vydat se smysluplným směrem kupředu.
Pokud jste jej nečetli, určitě jím začněte. V úvodu je mimo jiné řeč o tom, že většina lidí odmítá postupné, dlouhodobé a ve výsledku výhodnější procesy a raději impulzivně skočí po výrazně menším benefitu teď hned, který ale za rok bude mít buď zcela nicotnou nebo výrazně nižší hodnotu.
Nyní už ale ke slíbené druhé jedenáctce mikronávyků:
12. Čtěte více
Pokud nepatříte mezi nadšené čtenáře, kteří každý týden přelouskají jednu knihu, je to naprosto v pořádku. Není to ale výmluva pro to, abyste se přestali učit, růst a rozvíjet. Zkuste na sociálních sítích začít sledovat lidi, kteří sdílejí zajímavé články nebo myšlenky. Přečtěte si ráno, co je ve světě nového. Poslechněte si po cestě do práce audio knihu. Jak moc budete číst, se přímo odrazí na vašem osobním růstu, který se zase přímo odrazí na vašem celkovém životním (vnějším) úspěchu.
13. Scrollujte méně
Zatímco dříve bylo za bezmyšlenkovité trávení volného času považováno přepínání jednotlivých programů v televizi, dnes je to projíždění news feedu na libovolné sociální síti. Je ve vašem vlastním zájmu, aby byl tento "scrollovací" čas během dne limitován. Dnes už pro ty méně disciplinované existují i speciální browserové pluginy, skrz které si můžete pro konkrétní stránky nastavit denní časový limit. Jakmile jej vyčerpáte, přístup na stránku vám bude až do dalšího dne zablokován. Na mobilu by vás zase možná překvapilo číslo v aplikaci, která sčítá, kolikrát otevřete aplikaci té které sociální sítě. Nemusíte se od těchto věcí kompletně odstřihnout, ale měli byste se snažit, abyste s nimi netrávili každý den celé hodiny, během kterých reálně neděláte vůbec nic.
14. Všímejte si svých vzorců chování
Když se přistihnete, že prokrastinujete nebo se chováte nezdravě, zadržte na moment s tou okamžitou sebekritikou a sebelítostí. Zkuste se raději zamyslet nad tím, co tyto procesy spouští. Všímejte si, co děláte, když se cítíte nejvíc v klidu, nejvíc inspirovaní nebo nejvíce frustrovaní. Sledujte sami sebe z pohledu třetí osoby a rozeberte své chování, jako byste studovali někoho jiného. Zjistěte, na co a jak reagujete - výborně díky tomu pochopíte své silné i slabé stránky a řízení vlastního života se stane zase o trochu snazším.
15. Trénujte říkání slova "ne"
Na každý den máte pouze omezené množství energie. Ujistěte se, že ji vkládáte pouze do věcí, na kterých vám opravdu záleží. Když na některé věci odpovíte "ne", neměli byste se kvůli tomu cítit špatně. V důsledku je to konec konců pouze projev pudu sebezáchovy a vyjádření toho, jaké jsou aktuálně vaše priority.
16. Naučte se odklánět v případě potřeby svou pozornost
Pokud vaši mysl sužuje sebezničující myšlenka, není řešením dumat nad ní, dokud nepřijdete s nějakým jiným závěrem. Řešením je rozptýlit se něčím produktivním. Naučte se pracovat se svou pozorností tak, abyste se dokázali uchránit před pádem do spirály negativních myšlenek a byli místo toho schopni zaměřit se na produktivnější věci, které vám v důsledku nejen po psychické stránce pomohou.
17. Sdílejte své myšlenky nejen pravidelně, ale také srozumitelně
Když vás něco zajímavého napadne, je to sice fajn, ale v drtivé většině případů se daná myšlenka nikam neposune, pokud ji nedokážete někomu druhému vysvětlit. Nebo ještě lépe přijít s plánem činností, které vám ji pomohou přenést přímo do reality.
18. Naučte se pracovat s tím, co máte
Až budete příště mít nutkání objednat si večeři nebo si jít koupit nějaké nové oblečení, zkuste sami sebe aspoň jednou vyzvat, abyste si místo toho dali něco, co už máte doma, nebo si na sebe zítra vzali něco, co už v šatníku dávno leží. Zkuste to aspoň jednou, i když se vám do toho příliš nebude chtít.
19. Dejte si ještě jednu sklenici vody
Nedělejte si z pitného režimu despotickou sílu, která vás bude celý den nahánět, kontrolovat, stresovat a nutit vypít na mililitr přesný objem tekutin. Jen se prostě napijte ještě jednou. Tak, a máte další novou součást denního režimu. Čas přidat další.
20. Uberte jednu nezdravou svačinku
Zapomeňte na kompletní změnu vašeho jídelníčku do stavu, ve kterém si budete fanaticky hlídat, aby každá jedna věc, která překročí vaše rty, byla perfektní, dokonalá, přesně navážená, rozebraná do posledního kJ a 100% zdravá pro váš organismus. Než dosáhnete vysněného zdraví, skončíte v blázinci. Místo toho dnes/zítra opět začněte jednou jedinou malou věcí - jednou čokoládovou tyčinkou, jedním bonbonem nebo jednou sklenicí slazeného nápoje, kterou si dnes nedáte. Opravdu jen jednou, víc není potřeba.
21. Vytvořte ostatním co nejvhodnější prostředí pro případný vzájemný kontakt
V dnešní době už každý z nás tak trochu tvoří svůj vlastní veřejný životopis tím, jak vypadá jeho online přítomnost. Je proto dobré mít vždy jistotou, že všechny podstatné informace o vás i o tom, co děláte, jsou pro každého, kdo by vás chtěl případně kontaktovat, snadno dostupné a k nalezení. Ať už jde o vaši osobní stránku nebo váš profil tady na Warengo, je dobré informace o sobě průběžně aktualizovat a neustále zdokonalovat, aby druzí mohli snadněji pochopit, kdo jste a co děláte.
22. Začněte každý den otázkou: "Jak bych mohl/a změnit svůj život dnes?"
Je načase zbavit se mentality, která vám velí, že každý nový den musíte hlavně "přežít". Začněte zítřejší ráno raději myšlenkou, že následující hodiny jsou plné potenciálu a je jen na vás, jestli se dnes pustíte do něčeho z předchozích 21 bodů, co možná někdy v nedaleké budoucnosti navždy změní váš život. Jediné, co musíte udělat, je být ochotni vidět věci jinak, mít chuť pustit se do práce a udělat je lepšími.
#mikronavyky #navyky #disciplina #trpelivost #zivotnistyl #mentalita