26.09.2020 7 minut čtení

22 mikronávyků, jejichž dodržování vám během jednoho roku dokáže od základů změnit život (1/2)

Náhlé změny váš život zpravidla nikdy nezmění, protože jsou příliš radikální a způsobují vám až příliš diskomfortu. Chytře nastavené mikronávyky to ale v dlouhodobém horizontu umí prakticky bezbolestně.

Jde o stejný koncept, jako známý test se složeným úročením. Pokud jim dáte na výběr, většina lidí odmítne 10 haléřů, které se každý den po dobu jednoho měsíce zdvojnásobí a bude chtít raději teď hned mít na svém bankovním účtu 10 milionů korun.

Neuvědomují si totiž, že když chtějí vyplatit peníze okamžitě, skončí nakonec s výrazně menší částkou než ti, kteří si vezmou 10 haléřů. Ony haléře se totiž během měsíce promění v téměř 17 milionů korun. Většina klíčového růstu se však stane až v samém závěru a lidé jednoduše nemají trpělivost počkat si na velkou návratnost.

Pointou je, že pokud byste rádi svůj život během roku až dvou od základů změnili, musíte začít teď hned a musíte začít velmi malými krůčky a nečekat zázraky zítra, za týden ani za měsíc. 

Tady je seznam 22 mikronávyků, které vám pomohou se změnou k lepšímu a hlavně - můžete s nimi začít ještě dneska večer:

1. Snažte se být častěji odmítaní

Každý den zkuste kontaktovat někoho, s kým byste chtěli pracovat, i když dopředu víte, že s vysokou pravděpodobností nemá jediný důvod (a dost možná ani čas) vám odpovědět.

Může jít o potenciálního zaměstnavatele, pořadatele eventu, na kterém byste chtěli vystoupit nebo o kohokoliv jiného, s kým byste chtěli spolupracovat. Možná, že od spousty oslovených nikdy nedostanete žádnou odpověď. Ale pokud lze věřit statistice, dříve či později vám někdo odpoví. V důsledku stejně nemáte co ztratit, a pokud se někdo zcela nečekaně opravdu ozve, můžete naopak hodně získat.

2. Napište jeden odstavec

Chtěli jste vždycky napsat knihu? Nebo konečně dát dohromady byznys plán vašeho vysněného podniku, který už tak dlouho nosíte v hlavě? Anebo přemýšlíte nad vlastním blogem? Začněte psát třeba jen pár vět denně. Je možné, že až si na psaní zvyknete, začnete najednou bez námahy psát víc a víc. Začněte ale pouze s jedním odstavcem a nechejte tomu volný průběh.

3. Zkontrolujte si bankovní účet

Udělejte si každý den čas, abyste aspoň jednou zkontrolovali své bankovní účty. Může to znít jako příliš namáhavé, ale jde o jeden z klíčových návyků. Je opravdu důležité, abyste každý den měli jasný přehled o tom, co z pohledu financí aktuálně máte a kam případně jaká část financí kdy směřuje. Pokud chcete zlepšit své zacházení s financemi, musíte začít tím, že budete mít v hlavě neustále přesný přehled o vašich účtech.

4. Zvykněte si starat se o sebe i své okolí

Motivační citáty chtějí, abyste věřili tomu, že žít svůj nejlepší možný život je jako vítězit každý den v nějakém závodě. Ve skutečnosti jde spíš o to mít dennodenně vůli věnovat se běžným a méně fascinujícím věcem, jako jsou domácí povinnosti, uklízení, zdravé vaření, včasné placení účtů, hotové pracovní úkoly nebo pravidelný volný čas na cvičení. Protože jsou to přesně tyto na první pohled obyčejné banality, jež tvoří dobrý základ pro kvalitní, zdravý a smysluplný život.

Kvalita vašeho života se proto drasticky a viditelně zlepší, pokud do svého denního režimu tyto věci zakomponujete a naučíte se je vidět jako něco, co vám pomáhá než jako něco, co vás zdržuje od domnělého užívání si života.

5. Vyberte si komfortní budoucnost před komfortní přítomností

Pokud chcete změnit svůj život, musíte se začít zabývat předně potřebami a sny, které budete mít v budoucnu a až poté těmi, které máte nyní. Zaměřování se na to, co chcete a jak se cítíte nyní, je přesně tím, co vás dostalo do současné situace. Zkuste se raději zaměřit na rozhodnutí a volby, z kterých budete benefitovat v budoucnu. Idea, že "být v přítomnosti" znamená zaměřovat se pouze na své aktuální instinkty a tužby rozhodně není nijak osvícenská, jako spíš sebedestruktivní.

6. Začněte na ostatní víc reagovat

Když vám od někoho přijde zpráva, odpovězte na ni, když si jí všimnete. Tak často, jak to bude možné, odpovídejte na všechny důležité maily co nejdříve od chvíle, kdy vám dorazí do schránky. Nejenže se zlepší vaše vztahy s okolím (které už si možná zvyklo, že na jeho zprávy téměř nikdy nereagujete, i když je třeba vidět, že jste si je přečetli), ale zároveň se vám v práci nebude hromadit kupa záležitostí, které čekají na vaší reakci.

7. Stabilizujte své emoční reakce

Když uvidíte nebo uslyšíte něco, co vás okamžitě naštve či rovnou rozpálí doběla (i kdyby to měla být pouhá negativní myšlenka), zastavte a zamyslete se nad tím ještě před tím, než začnete naplno reagovat a investovat do celé záležitosti svou energii. Zkuste si uvědomit, odkud onen prudký agresivní stimul přišel a zeptejte se sami sebe, komu vaše bouřlivá reakce pomůže (lidově "komu tím prospějete?!"). Umění udělat si po každém takovém podnětu mikro pauzu před tím, než zareagujete, vám v důsledku pomůže změnit pohled na vše a účinní vás vyrovnanějšími a emočně inteligentnějšími.

8. Pokryjte své základní potřeby

Člověk není stroj, ale v některých ohledech vaše tělo a váš život potřebují určitý typ paliva, aby mohli nadále hladce běžet. Jezte, když máte hlad. Spěte, když jste unavení. Snaha popírat důležitost svých základních potřeb neznamená, že jste zaneprázdnění a důležití, jak si neustále nalháváte. Znamená pouze to, že jste úspěšnými ignoranty, kteří si zakládají na budoucí zhroucení nebo vyhoření.

9. Mějte kontrolu nad svou sférou vlivu

Určitě víte, že lidé, s kterými trávíte nejvíc času, mají největší dopad na to, kým se sami stanete.

Víte ale, že věci, kterými se obklopujete a které si vkládáte do své mysli, mají stejný, ne-li ještě větší efekt? Zkuste se seriózně zamyslet nad tím, koho všechno online sledujete a co vám přítomnost každého z nich ve vašem news feedu na denní bázi hodnotného přináší. Nebo zvažte, jestli by ten nepořádek doma i v práci nestál za trochu extra péče. Tohle je prostředí, ve kterém žijete a ať chcete, nebo ne, v každém momentu vás tiše a často i podvědomě ovlivňuje.

10. Když něco chcete udělat, začněte ihned jednat

Autorka Mel Robbin ve své knize "The 5 Second Rule" vysvětluje, že hlavní příčinou nečinnosti většiny z nás je těch pár sekund mezi momentem, kdy vás napadne něco úžasného a reakcí mozku, který na nebezpečnou novinku ihned pesimisticky zareaguje. Proto je podle ní důležité, aby všichni lidé, kteří se chtějí ve svém životě posunout dále, začali své myšlenky přetavovat v činy ještě před tím, než je mozek začne přesvědčovat, že by to raději měli nechat plavat.

11. Konejte zejména tehdy, když se vám nechce

Neméně důležité je naučit se, že když se vám něco nechce dělat, ještě to neznamená, že jste skutečně neschopni to udělat. Vaše pocity nemají na vaše reálné schopnosti vliv, byť se vám to sebevíc snaží nalhat.

Druhou jedenáctku najdete ZDE.

#mikronavyky #navyky #disciplina #trpelivost #zivotnistyl #mentalita

Hodnocení: +29
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky