Vytvořte svůj investiční mozkový trust!

Staňte se členem komunity Warengo a diskutujte s ostatními investory v článcích a tématických skupinách. Je nás už 21 452.

Zaregistrovat se

27.09.2020 4 minuty čtení

Jak reagovat na současnou tržní korekci? Investiční stratég radí rozšířit portfolio i mimo technologie

Čas technologických akcií na výslunní se blíží ke konci a nadcházející zotavení a nová expanze ekonomiky dávají šanci na největší růst utlumeným hodnotovým a cyklickým sektorům. Tvrdí to aspoň analýza investičního stratéga Wall Street Paulsena.

Index S&P 500 aktuálně sedí necelých 10 % pod svým historickým maximem ze začátku září a pětice největších akcií Wall Street dle tržní valuace si to pomalu a jistě štráduje ke svému nejhoršímu měsíčnímu výkonu v historii:

Apple, Amazon, Facebook, Microsoft a Alphabet prozatím v září dohromady ze svých tržních valuací ztratili 817 miliard dolarů, čímž téměř dvojnásobně překonávají dosavadní nejhorší měsíc pětice amerických technologických gigantů na Wall Street. Tím je říjen 2018 (zase podzim 🤔), v němž přišli o 425 miliard dolarů ze své souhrnné hodnoty.

Hlavní investiční stratég společnosti The Leuthold Group James Paulsen nyní očekává, že další růst by na trhu mohly dirigovat cyklické sektory a hodnotové akcie. Tato letos doposud slabší skupina akcií "má nyní ideální pozici k tomu, aby výraznějším způsobem začala ovlivňovat tento býčí trh," napsal Paulsen v analýze svým klientům.

Aktuální propad S&P 500 podle něj "může představovat příležitost 'rozšířit vaše sázky'".

Value a cyklické akcie zpravidla získají vítr do plachet ve chvíli, kdy ekonomická expanze najde pevnou půdu pod nohama. Trhy zatím tento signál nevydávají, jelikož hlavními tahouny všech prestižních akciových indexů jsou i nadále technologičtí giganti. Intenzivní snahy ekonomiku stimulovat i poslední hospodářská data z USA však ukazují, že by odklon od současných lídrů růstu mohl již brzy přijít.

Aktuální objem stimulů je zcela bezprecedentní a více než dvojnásobně převyšuje stimuly z roku 2009.

Dle Paulsena mají monetární a fiskální opatření v posledním necelém století americké historie doposud neporušenou vítěznou sérii - podařilo se jim do 12 měsíců od jejich vzniku ukončit všech 8 posledních recesí, jimiž americká ekonomika za posledních 80 let čelila. A vzhledem k tomu, jak pilně nyní Fed i vláda pumpují do ekonomiky dolary, mohli bychom ihned po zklidnění pandemie mít zaděláno na další období ekonomického růstu.

"Vzhledem k tomu, jak účinné jsou tato opatření ve vyzvedávání americké ekonomiky z recese do nové expanze a i s přihlédnutím k míře stimulů, jaké jsou dnes hospodářství poskytovány, vypadá sázka na to, že v roce 2021 nastane ekonomické zotavení, jako velmi zajímavá," napsal Paulsen.

Pokud opravdu dojde ke zotavení a opatření protáhnou svou úspěšnost již na 9. recesi, je rovněž pravděpodobné, že následný ekonomický růst překoná i expanzi, jakou známe z nedávné historie. Analytici dle Paulsena očekávají, že společnosti, které pandemie zasáhla nejvíc, by při zotavení v následujících 4 kvartálech mohly zařídit největší roční nárůst HDP od druhé světové války.

Cyklické společnosti, kterým se během koronavirové recese podařilo odvrátit bankrot, "by aktuálně mohly být v pozici, kdy nabízejí nejlepší růstový potenciál," tvrdí Paulsen.

Zároveň připomněl, že odvracet se nyní od technologického sektoru je nesmysl. Velcí členové této skupiny mají na své straně i nadále zdravé fundamenty a koronavirus dokázal akcelerovat hned několik trendů, jež mají potenciál tento sektor i nadále posouvat směrem vzhůru.

Místo toho Paulsen na závěr doporučuje zvážit diverzifikaci směrem do small caps, hodnotových akcií, cyklických sektorů závislých na aktuálním hospodářském cyklu, případně mezinárodních akcií, jež by mohly představovat nejlepší šanci, jak profitovat z nadcházejícího období ekonomického zotavení a nové expanze.

#investovani #portfolio #akcie #hodnotoveakcie #cyklickeakcie #diverzifikace #pandemie #koronavirus #ekonomika #zotaveni #fed #politika #jamespaulsen #analyza #predpoved

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
2 minuty
4 minuty
4 minuty
6 minut
5 minut
8 minut
5 minut
6 minut
4 minuty
4 minuty
4 minuty
5 minut