26.09.2020 4 minuty čtení

Podle Warrena Buffetta můžete prožít mnohem šťastnější život, provedete-li jednu správnou volbu. Která to je?

Když jste miliardářem, může řada voleb znít velmi jednoduše. Nemusíte řešit řadu z přízemních problémů jako „normální“ lidé. Tato volba je však tak jednoduchá, že může dobře posloužit pravděpodobně každému.

Představte si Warrena Buffetta na prosluněné Floridě před 20 lety, kdy už disponoval velmi zajímavým majetkem. Přesně v téhle době se rozhodl uspořádat přednášku na floridské univerzitě. Miliardářova přednáška probíhala celkem běžně až do chvíle, kdy se jeden student rozhodl Warrenu Buffettovi položit jednoduchou otázku. Zeptal se ho: „Co byste udělal jinak, kdybyste mohl žít svůj život znovu, abyste ho prožil šťastnější?“

Buffett se zamyslel a poté vyzval studenty, aby přemýšleli o štěstí z praktičtějšího hlediska: „Nikdo z vás nemůže žít svůj život znovu, ale můžete zvýšit své celkové štěstí tím, že se rozhodnete změnit svou kariéru, cíle, finance i vztahy prostřednictvím jednoduché volby.“

„Způsob, jakým to můžete udělat, je přitom velmi jednoduchý. Prostě si hrajte a dělejte celý život, co vás baví,“ řekl Buffett. „Travte volný čas s lidmi, které máte rádi. Pracujte pouze s lidmi, se kterými vám jde práce od ruky. Kdybych mohl vydělat 100 milionů dolarů s člověkem, který mi způsobuje nepříjemné pocity, raději bych ho odmítl.“

Posléze pokračoval: „Naléhavě vás žádám, abyste pracovali pouze na místech, která máte rádi. Pokud se budete nadále věnovat práci na místě, kde vám je nepříjemně, jenom z toho důvodu, abyste si zapsali zajímavou štaci do životopisu, zblázníte se z toho.“

Existuje spousta dobrých důvodů, proč byste se měli řídit Buffettovými radami a dělat pouze, co máte rádi. Za všechny můžeme jmenovat alespoň tři:

1. Více příležitostí

Lidé, kteří dělají to, co mají rádi, jsou více otevření příležitostem a novým zkušenostem. Jsou ochotni přijímat výzvy a riskovat. I když selžou, jsou mnohem odolnější a dokážou se ze svého selhání poučit a odrazit se, přestože byli právě sraženi k zemi.  

2. Vaše náplň práce bude souznět s věcmi, na kterých vám skutečně záleží

Když v práci děláte to, co máte rádi, dosáhnete souladu mezi svou prací a hodnotami. Náplň vaší práce vám tak přinese skutečnou vášeň a pocit naplnění. Nepodceňujte tuto skutečnost, jakmile zjistíte, co je pro vás v životě nebo v podnikání to nejdůležitější, otevírají se vám úplně nové možnosti.

3. Vaše motivace vás dožene k úspěchu

Když milujete, co děláte, máte mnohem větší motivaci věnovat této činnosti více času. Jedná se o činnost, kterou neděláte z povinnosti, ale protože jí máte skutečně rádi. Dosáhnete tak přirozené touhy být produktivnější, která pochází z víry hluboko uvnitř vás, že má vaše tvrdé úsilí skutečně smysl.  

Závěrem už lze pouze dodat, že když se věnujete oblíbeným činnostem, prostě se nejedná o práci. Když budete dělat, co vám skutečně v životě přináší radost, dosáhnete v životě štěstí. Takže pokud nevíte, co je vaší vášní, je čas na to co nejdříve přijít.

---

Tato myšlenka, jejíž zastáncem není pouze Warren Buffett, je často zesměšňována. Často jí však zesměšňují lidé, kteří svou vášeň v životě nenašli, a nakonec žijí smutný a nenaplněný život, když dali přednost dobře placenému místu, které jim kromě peněz vůbec nic nepřináší. Začněte svou skutečnou vášeň hledat okamžitě, ať najdete v životě to, co vás skutečně baví, dřív, než bude pozdě.

#osobnirozvoj #buffett #warrenbuffett #osobnirust #prace #zamestnani #stesti #spokojenost #zivotnivolby

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.