24.09.2020 3 minuty čtení

200 slov o doménách s koncovkou .EU, Ano, nebo ne? Vyplatí se pro váš business?

Vyplatí se investice do domény s koncovkou .EU? Zvlášť, když teď stojí pouze 270 Kč na 10 let? Ano i ne. Záleží, kam směrujete váš business. Na to vám odpovím v jednoduchých otázkách.

První registrace těchto domén byla spuštěna v roce 2006. 

Možná se to zdálo, jako super nápad, sjednotit i koncovky domén pod EU. Ovšem Googlu a Seznamu úplně ne. Dodnes mám pocit, že upřednostňuje lokální domény před těmi eu nebo com.

Via Giphy

Nicméně mladší lidé si za 15 let zvykli, že koncovky už nemusí být jen CZ nebo SK, ale i EU, nebo dokonce .store, .info nebo .studio

Sepsal jsem základní pro a proti, proč je doména EU dobrý a špatný nápad

PLUS
Pokud už máte CZ nebo SK doménu, doporučuji si registrovat EU doménu ze dvou důvodů: 

  1. podchytit si, že ji nezaregistruje konkurence
  2. můžete ji přesměrovat a nebo na ní vytvořit landing page pro váš produkt nebo službu
     

PLUS
Pokud začínáte a necílíte jen na český trh, určitě bych určitě volil EU. Nebo v případě, že se vaše podnikání rozrostlo a expandujete do zahraničí.

MÍNUS
Vždycky radím klientům, pokud vaše značka cílí na české zákazníky, mějte CZ doménu. Nikoliv EU nebo dokonce COM. Nezapomínejte na staršího českého zákazníka odkojeného Seznamem. Může být stále překvapený, že při diktování adresy říkáte na konci něco jiného, než klasické “.cz”

MÍNUS
“CZ název je obsazený, tak si vezmu EU doménu.” 
… nebudete první, ani poslední, kteří mi tuhle blbost řeknou. Často právě v případě, že stejnou variantu CZ domény má konkurence. Lišit se pouze koncovkou je jedna z věcí, jak si zavařit do budoucna mozek, peněženku a vůbec všechno, co zavařit jde.

Via Giphy

Např. weby fusekle.eu a fusekle.cz. Těm “éúčkářům” se to zřejmě blbě komunikovalo a přešli raději na fuski.cz. Což je mimochodem skvělý název. Je to jen příklad, nevím, jestli to tak doopravdy bylo.

ZÁVĚR: Buďte kreativnější!

Potrapte si hlavu s názvem domény. Udělejte si pořádnou rešerši. Tohle neodflákněte. Dejte si na tom záležet. Jde k sakru o vaše podnikání v budoucnu. Jak budete značku komunikovat. Je to součást brandingu. 

EU domény za babku?

Do úterka má Wedos akci na EU domény za 270 Kč na 10 let. Deset let se nemusíte starat o každoroční prodlužování domény. Skvělá investice. Stačí kliknout na odkaz níže:

>> Doména EU na 10 let za 270 Kč  <<

Pokud akce už není platná, můžete využít mou slevu 50% na .EU domény. Stačí zadat tento slevový kód: 
EU650FHRDS

#domeny #marketing #branding #europa #evropa #investice
 

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.