22.09.2020 3 minuty čtení

Investoři vytáhli z největšího technologického ETF 3,5 mld. $ za jediný den - největší úprk od roku 2000

Technologické akcie včera nový týden nezačaly nijak valně. Pořád to ale bylo lepší než páteční výprodej, jež Nasdaqu uzmul další více než procento hodnoty a který doprovázel úprk kapitálu z největšího tech ETF za posledních 20 let.

Populární Invesco QQQ Trust Series 1 ETF je fond, který trackuje technologický akciový index #Nasdaq. Celková v něm investovaná aktiva dosahovala na konci minulého týdne 120 miliard dolarů, což z něj dělá největší #ETF zaměřený na technologie, jaký je nyní investorům k dispozici.

Páteční technologický výprodej však způsobil, že z tohoto ETF investoři z různých důvodů dle dat agentury Bloomberg odprodali pozice v celkové hodnotě 3,5 miliardy dolarů

Takto masivní úprk kapitálu trhy od října 2000, kdy akciemi zmítala internetová dot-com bublina a možné bylo doslova cokoliv, nepamatují.

#Technologie zatím v září nemají příliš na růžích ustláno a po nadějném konci srpna čelí spíš konstantním výprodejům. I proto již letošní jasný vítězný index Wall Street Nasdaq od svých maxim z 2. září ztratil zhruba 13 %.

Důvod je jednoduchý: Nejistota, strach a chamtivost, jež letos technologie společně s #Fed pomohly vyhnat vzhůru, nyní naráží na obavy o to, jak dlouho ještě trhy mohou současné výšiny udržet, co s nimi mohou a nemohou udělat výsledky nadcházejících amerických prezidentských voleb či kdy se lidstvo dočká efektivní vakcíny proti nemoci COVID-19. Ta by totiž všem umožnila vydat se  pomalu a jistě směrem k nějakému ekonomickému zotavení.

Situace není jednoduchá a strmým růstům/výprodejům nepochybně napomáhá i tsunami spekulantů-zelenáčů, kteří si aktuálně se svými malými účty na trzích hrají a nemají problém davově na základě tipů z chatů a sociálních sítí do těchto rozjíždějících se burzovních vlaků naskakovat, nebo z nich naopak hromadně v panice vyskakovat.

Pokud by Nasdaq letos v září nakonec ztratil více než 10 % své hodnoty, šlo by o jeho nejhorší měsíc od roku 2008. Nakonec ale proč ne, když má technologický index letos za sebou šňůru měsíců, jež byly naopak rekordně úspěšné a vyhnaly jej zas a znovu na vyšší a vyšší maxima.

Ve chvíli, kdy se situace mírně uklidní, lze však očekávat, že to bude opět Nasdaq, kdo případnou rally povede. Letos totiž sousední #SP500 i #Dow konstantně poráží a dokáže generovat růst i ve chvíli, kdy jeho soukmenovci sklouzávají do červených čísel.

Využíváte někdo současný výprodej technologií k nějakým nákupům do portfolia? A čeho?

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
3 minuty
5 minut
3 minuty
4 minuty
3 minuty
4 minuty
3 minuty
5 minut
5 minut
4 minuty
3 minuty
4 minuty
Doporučené příspěvky
3 minuty
5 minut
3 minuty
4 minuty
3 minuty
4 minuty
3 minuty
5 minut
5 minut
4 minuty
3 minuty
4 minuty