Společnost byla nakonec pojmenována #Snowflake a 16. září poprvé vstoupila na newyorskou akciovou burzu, z které si na konci prvního obchodního dne odnesla tržní valuaci severně od 70 miliard dolarů. Speiser si tak za svou dřinu z předchozích let mohl vychutnat "payday", který si v mnohém nezadá ani s IPO Facebooku.
Jeho investiční fond Sutter Hill Ventures, který Speiser řídí od roku 2008, totiž vlastní 20,3 % všech aktuálně velmi horkých akcií Snowflake. A nějaké další ještě dle uzavřené smlouvy obdrží.
Speiser celkem do Snowflake během let nalil investici ve výši 200 milionů dolarů. Dnes jeho firma sedí na podílu, který má hodnotu zhruba 12,6 miliardy dolarů.
Samozřejmě nejde o čistý, uzavřený zisk, ale o velikost pozice na konci prvního obchodního dne. Cena se v následujících měsících může vydat kterýmkoliv směrem podle toho, jak se zrovna euforičtí spekulanti vyspí a jak se bude společnosti nadále dařit.
Sutter Hill Ventures ještě minimálně pár měsíců nepochybně akcie nebude moci prodat, a tak Speiserovi nezbývá než čekat. Zatím to ale vypadá na vskutku povedenou investici, jež by Speisera mohla dostat mezi velké investory Silicon Valley. Její současné zhodnocení je ostatně vyšší než zhruba 7,7 miliardy dolarů, na nichž v akciích Facebooku po jeho IPO seděla společnost Accel.
Speiser není příliš častým vyhledávačem reflektorů. Na jeho sociálních sítích nenajdete zástupy fanoušků ani hromady postů. Jeho firma dokonce nemá ani svou oficiální webovou stránku, pouze landing page s adresou. Nikde rovněž nenajdete jeho blogy o tom, jak rozvíjet a škálovat byznys.
"Má velký tah na bránu, ale svůj úspěch získává jen zprostředkovaně skrz společnosti, které pomohl založit," říká Scott Dietzen, CEO Pure Storage, jež vzešlo v roce 2009 ze stejného inkubátoru - a dokonce ze stejné kanceláře - jako Snowflake. "Nechválí sebe, všechny zásluhy nakonec vždy dává podnikatelům, kteří odvádějí každodenní práci."
Speiser se zároveň běžně nestýká s medii. Nijak přehnaně se nevyjadřoval k IPO ani k nadšení a euforii, jež mu předcházela. Při naléhání médii konverzaci raději stočil k technologii: "Soustřeďujeme se na budování skvělého produktu a poskytování služby našim klientům. Jsem rád, že svět začíná chápat, jak výborný produkt tento tým vybudoval."
Sutter Hill Ventures zažívá rušný týden - hned o den později 17. září totiž na burzu vstoupil další projekt, do nějž Speiser investoval: Sumo Logic. Společnost během prvního obchodního dne vyrostla o 22 % a na svém IPO získala 326 milionů dolarů.
Jak v případě Snowflake, tak v případě Sumo Logic se Speiser během úplných začátků podílel na řadě klíčových rozhodnutí. V Snowflake působil do roku 2014 jako CEO a CFO, zatímco zároveň pracoval po boku zakládajících inženýrů na tvorbě databáze pro éru cloudových služeb. Ze Sumo Logic dokonce rezignoval teprve loni.
Kdo další se na IPO Snowflake slušně "nabalil"?
Altimeter Capital vlastní asi 15 % akcií, nyní v hodnotě přes 9,2 miliardy dolarů.
Iconiq vlastní 14% podíl v hodnotě 8,6 miliardy dolarů.
Redpoint kontroluje 9 %, které mají nyní hodnotu 5,2 miliardy dolarů.
CEO společnosti Frank Slootman drží 5,9% podíl v hodnotě 3,9 miliardy dolarů jen 17 měsíců poté, co do společnosti přišel
CFO Mike Scarpeli, který do Snowflake za Slootmanem přišel ze ServiceNow, má 1,9 % akcií neboli 1,2 miliardy dolarů.
Bývalý CEO Bob Muglia i po odprodání poloviny svých akcií Berkshire Hathaway za 485 milionů dolarů stále drží podíl v hodnotě asi 1 miliardy dolarů.
Berkshire Hathaway a Salesforce, jež do IPO rovněž investovaly, za první obchodní den vydělaly zhruba 800, respektive zhruba 250 milionů dolarů. Zisk Salesforce však bude reálně ještě vyšší, neboť do Snowflake investovala již letos v únoru při valuaci 12,4 miliardy dolarů.
#mikespeiser #sutterhillventures #siliconvalley #investovani #inkubator #startupy #technologie #ipo