Buffett je letos z pohledu investičních rozhodnutí zatím samé překvapení a ani tento případ není výjimka. Když se minulý týden objevila informace, že Berkshire Hathaway přislíbila svou účast na očekávaném technologickém IPO cloudové společnosti Snowflake, zvedlo to nejedno investorské obočí.
Technologie? Velké médii hypované IPO plné očekávání? To nezní jako dýchánek, na němž by se starý dobrý Věštec z Omahy rád objevil.
I proto se tu a tam objevily skeptické názory, jež údajnou odklepnutou investici v rámci uzavřené nabídky akcií před první veřejnou emisí cenných papíru zpochybňovaly. A měly pro to pádné argumenty.
Když se totiž Buffetta loni zeptali na jeho zájem o všeobecně očekávané IPO společnosti Uber, suše konstatoval, že do žádného IPO za svých 54 let na Wall Street neinvestoval.
Jenže dokumenty publikované před středečním IPO Snowflake ukázaly opak. Buffettova Berkshire vlastnila na začátku středeční obchodní seance v technologické firmě podíl ve výši přibližně 730 milionů dolarů.
Během prvního obchodního dne Snowflake dokázala vybrat 3,4 miliardy dolarů a zbořit rekord historicky největšího IPO pro softwarovou firmu. Akcie uzavřely o 111 % výše, než jaká byla původní IPO cena ve výši 120 dolarů za akcii (původní IPO cena byla stanovena na 75 až 85 $, ale banky upisující akcie ji díky enormnímu zájmu chytře navýšily).
Pozice Berkshire zahrnovala akcie v hodnotě 250 milionů dolarů, jež byly koupeny za IPO cenu. Zbytek podílu tvořily akcie odkoupené mimo jiné od CEO společnosti Roberta Muglia.
Vyjdeme-li ze známého podílu Berkshire před IPO, můžeme konstatovat, že jen během prvního obchodního dne tento zhodnotil o více než 800 milionů dolarů a do uzavření trhů vyrostl zhruba na hodnotu 1,55 miliardy dolarů.
Buffett boří další skálopevné pravidlo
Buffettova účast na IPO byla dalším z jeho letošních nečekaných rozhodnutí, kterými investiční svět konstantně krmí již od jarního odprodání pozic ve velkých amerických aerolinkách a ignorování masivního akciového výprodeje na přelomu února a března.
Jen pro představu, dle dostupných dat Buffett do žádného amerického IPO neinvestoval od burzovního debutu automobilky Ford v roce 1956! Svůj odmítavý postoj k IPO v předešlých letech Warren vysvětloval nelibostí k euforii, jež tyto události zpravidla v dnešní době doprovází. Zároveň poznamenal, že snaha investorů na IPO rychle zbohatnout je může velmi snadno oslepit do té míry, že zcela zapomenou na to, aby se drželi ověřených a skutečných investičních principů.
A nyní se k této skupince rychle bohatnoucích spekulantů vlastně tak trochu sám přidal. A můžeme mu to vůbec mít za zlé, když letos roste prakticky vše, na co se člověk podívá, nebo čemu na burze prémiově odbijí zvon ohlašující začátek obchodování?
Důležitým faktorem v Buffettově rozhodnutí byla nepochybně i skutečnost, že se nacházel v úzké skupině investorů, jež si mohla akcie pořídit dopředu před návalem veřejnosti.
Investor Bill Gurley po IPO Snowflake na Twitteru poznamenal, že tato skupinka "vyvolených" si během prvního obchodního dne společnosti dohromady přišla na sympatických 4,3 miliardy dolarů. A dodal, že tento růst byl "rezervován pro ty, kteří jsou ‘nejblíže‘ bankám", zatímco většina retailových investorů se k takovému zhodnocení neměla šanci ani přiblížit.
"Není tohle zářný příklad toho, jak se bohatí stávají bohatšími především díky tomu, že již bohatí jsou?" zapolemizoval si ve svých tweetech Gurley.
Řekněme si na rovinu: Kdo by si taky letos nechtěl dopředu za předem garantovanou cenu koupit akcie technologické firmy, kterou tam venku na burzovním parketu očekává obrovský dav hladových spekulantů nabuzených z dosavadního letošního vývoje technologických akcií? Za jednu akcii dáte 120 $ a na konci prvního obchodního dne již má hodnotu 253,93 $... to už je skoro krádež.
#snowflake #ipo #akcie #burza #berkshire #buffett #euforie #zhodnoceni