18.09.2020 6 minut čtení

JAK V ONLAJNU NEZTRATIT LAJNU

Přesně jak to říkal Charles Darwin: "Na této planetě nepřežijí ti nejrychlejší, ani ti nejsilnější, nýbrž ti, co se nejrychleji dokážou přizpůsobit změně." Budete patřit mezi obchodní dinosaury, nebo mezi progresívní obchodníky?

"Cože? Přes kameru? Jak, přes kameru... to jako myslíte přes internet...?" Radima jako když bací do hlavy. 

"Ano, přes kameru, prostě místo toho, abyste ke mně jezdil přes celou Prahu, tu smlouvu probereme online. Na tu naši 15minutovou konzultaci to přece stačí ne?"

"Víte, pane doktore... Ono… Já… Ono by to asi nebylo úplně… Úplně bezpečné...". Radimovi na čele vyskakují první krůpěje potu. Jak to ten doktor Dvořák myslí, nahradit osobní schůzku setkáním prostřednictvím kamery? Vždyť.... vždyť jsem vždycky jezdil za ním, do jeho vily na Hanspaulce. Navíc já s kamerou vůbec neumím pracovat! Tisíc myšlenek v Radimově hlavě marně hledá mozek. 

"No, pane doktore, já... já Vám předám asistentku, ona to s vámi domluví..." Spásná myšlenka situaci zachraňuje. Delegování v praxi, snaží si Radim sám před sebou, ale ne moc přesvědčivě, ospravedlnit vlastní paniku. 

Telefon putuje do rukou pětadvacetileté černovlásky Zuzany.

"Bečvářová, prosím", ohlásí se Zuzana. "Dobrý den, pane doktore. .... Cože? Přes kameru? Samozřejmě. Zařídím to .... určitě .... šéf se s vámi rád spojí. Kdy? Zítra v 9 ráno? Jasně, na 15 minut nemá smysl, aby k vám jezdil. Dobrá domluveno. Mějte se, pane doktore." Palec s nehýtkem přetaženým vrstvičkou jemně růžového laku stiskne červené tlačítko mobilu. Zuzka odkládá přístroj a otáčí se k šéfovi. 

"Radime, tak zítra od 9 do 9:15 máte videokonferenci s doktorem Dvořákem. Prý jde o tu smlouvu." 

"Cože? Videokonferenci? Zuzano, vy jste se zbláznila! Přes kameru? To nedám, víte přece, jak já miluju techniku. A jak ona miluje mě. To by bylo harakiri v přímým přenosu! Neexistuje! Ani se třemi promile v krvi!"

Zuzana se usmívá. "Buďte v pohodě, Radime, vy to dáte. Ono to jen vypadá jako jaderná kybernetika, ale ve skutečnosti to je sranduška. Já se v tom teď nově docela vyznám, byla jsem před 14 dny na jednodenním školení na téma, jak profesionálně zvládnout jednání s klientem prostřednictvím internetu. Jmenovalo se to Obchodník před webkamerou, celý to probíhalo v onlinu a všichni jsme tam dostali možnost si všechny ty vychytávky vyzkoušet. Jak ovládat ten videosoftware, jak správně nastavit kameru, jakou barvu osvětlení vlastní tváře použít, navíc nás ten chlápek naučil i tajný vychytávky, třeba jak během jednání nenápadně pracovat s tahákem a tak.  Věřte mi, že je to víc easy, než to na první pohled vypadá. Víte co, já teď hned vytvořím v počítači elektronickou pozvánku pro doktora Dvořáka, odešlu mu ji mailem, a pak vám to všechno vysvětlím. A nebojte, zítra v 9 budu celou dobu sedět vedle vás, takže kdyby něco, tak to odklikám za vás."   

Radim šokovaně zírá. Lidi zlatý, tak to je masakr, já a kamera! To je, jako byste tříletýmu klukovi dali do ruky čudlík od odpalovací rampy rakety Pershing. Do háje, kdyby se aspoň nejednalo o JUDr. Dvořáka, který mi dělá 23 % obratu! Třeba s tím truhlářem z minulého týdne bych si to klidně vyzkoušel, tam o nic nešlo. Ale třetí nejlépe placený právník v Praze? Radim se vyčerpaně sesune na židli. Zvedá oči k Zuzaně. Ta na něj průzračně hledí svýma modrýma kukadlama a čeká na jeho reakci. Radimovi bleskne hlavou: Tak já dělám finanční poradenství 26 let a teď mě tady ve 2 minutách smázne nějaká pětadvacetiletá žába? To snad není pravda! Ale… No jo, to už je zase to moje ego. Jak si občas rejpne manželka, “Radimkovo egíčko. To kdybys neměl, tak to snad ani nebudeš ty, Ráďo”

Radim zažene myšlenky. Zkoncentruj se, chlape, zpátky k Dvořákovi. V tom telefonátu to vypadalo, jako že na tom videopřenosu docela trvá. A ty sám učíš nováčky, jak je důležité, umět se klientovi přizpůsobit.

Doprčic, tak snad ta Zuzka ví, co dělá. Pracuje pro mě už rok a zatím co řekla, to platilo.

Zuzi?“ Asistentka zvedá hlavu. “Fakt to nebude průšvih?

Mladé asistence přelétne přes tvář milý úsměv. Zamrká.

"Nebude, šéfe, ty úplný základy zmáknem do půl hoďky, pak si to spolu vyzkoušíme. A vy do té doby zkuste zapřemýšlet, co teď v té digitální době budete dělat s těmi 2 hodinami času každý den navíc, které ušetříte tím, že nebudete muset trajdat autem za klienty."

Dvě hodiny? To jako vážně?

Radim se zamyslí. Do sauny o dvě hodiny dřív? Na golf? Zaběhat si....?

Tak to teda zní hodně, hodně lákavě.

A teď se už zase začíná usmívat on....

 -----------------------------------------------------------------------------------------------

Taky už jste zažili situaci, kdy váš klíčový klient chtěl z ničeho nic nahradit některé kratší osobní schůzky setkáním přes webovou kameru? Moji klienti jako jeden muž potvrzují, že v tom koronavirovém blázinci tyto požadavky skokově narostly. A někteří z nich jsou prý při vyžadování online setkání docela rozhodní a nesmlouvaví. Chceš moje peníze? Tak se přizpůsob.

Přesně jak to říkal Charles Darwin: Na této planetě nepřežijí ti nejrychlejší, ani ti nejsilnější, nýbrž ti, co se nejrychleji dokážou přizpůsobit změně.

Budete patřit mezi obchodní dinosaury, nebo mezi progresívní obchodníky?

Investujte jeden školicí den a dokážete ze sebe udělat profíka ve schopnosti, jak vést jednání přes webkameru. Nejen, že si celou akci zvládnete režírovat sami, ale budete dokonce umět klientovi pomoci s odstraňováním jeho případných technických problémů. 

Co se naučíte?

  • jak se na jednání přes kameru perfektně připravit,
  • jak nastavit 10 pravidel na začátku online jednání,
  • jak řešit nečekané situace (klient ztrácí během jednání koncentraci, začne být nepříjemný a další),
  • seznámíte se s jednotlivými fázemi online jednání,
  • rozvinete svoje techniky na zvýšení klientovy pozornosti,
  • vyzkoušíte si takový pohled do kamery, kterému nelze odolat,

....zkrátka budete skvěle připraveni na jakékoliv budoucí online jednání.

 A k tomu přicházejí další benefity pro vás:

  • Ušetříte měsíčně mnoho hodin času (namísto jízdy za zákazníkem věnujete ten čas sobě).
  • Váš klient ve Vás uvidí progresívního partnera.
  • Získáte jasnou výhodu proti Vaší konkurenci.
  • a navíc: tohle všechno VÁS BUDE BAVIT!

Jdete do toho? Stačí jeden klik: https://fbe.cz

Těším se na vás.

 Dan Kouřil, lektor s 27letou praxí....

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.