15.09.2020 4 minuty čtení

Dle tohoto analytika akcie na začátku roku 2021 narazí do betonové zdi a přijde "Nejhorší krach naší generace"

Harry Dent není jen tak nějaký šiřitel poplašných zpráv. Již v roce 2017 odhadoval, že nejpozději v roce 2020 trhy zažijí krutý výprodej. Jarní propad byl však podle něj jen předkrm a hlavní chod se bude podávat již co nevidět.

Zakladatel analytické společnosti Dent Research má dlouhodobě o osudu současného nastavení trhu jasno: "Myslím si, že budeme svědky nejhoršího krachu naší generace."

"Poslední obrovskou globální bublinu jsme zažili v letech 1925 až 29. Zpravidla se objevují ob generaci, zhruba v 90letých cyklech, což by na dnešní dobu časově sedělo," řekl Dent v podcastu "Money Life" Chucka Jaffeho.

Nejde však o předpověď postavenou na nějakém záhadném časovém cyklu, postavení planet, hvězd nebo věštění z kávového lógru. Dentovo varování stojí na řadě dalších proměnných, které si s sebou trhy nesou již řadu let.

Patří mezi ně využívání obrovské páky, masivní expanze zadlužení, léta vstřícné monetární politiky ze strany vlád (velmi podobné té z 20. let minulého století), snižování účinnosti centrálních bank, stárnoucí populace moderních společností a přepálené akciové a realitní trhy.

Některé prvky ekonomiky vzbuzující obavy bobtnají již celé roky, jiné se do tohoto koktejlu přidaly teprve nedávno. Dle Denta jde o silně toxický a jedovatý elixír - takový, jež má potenciál srazit trhy na kolena. Koronavirus, který Harry Dent považuje za "perfektní spouštěč" a poslední kapku pro roztřesené nohy současné ekonomiky, jež na svých bedrech táhne obrovský pytel plný nezdravých politických a monetárních rozhodnutí z poslední dekády.

"Nyní tady máme zcela perfektní spouštěč a já si říkám ‘Hele, tohle má potenciál během pár měsíců spustit ještě horší krizi než ta z let 2008 až 09, protože jsme se z ní reálně nedokázali zotavit,‘" myslí si Dent. 

"Neříkám, že to nastane zítra. Jen říkám, že dříve či později s touhle obrovskou bublinu dorazíme do bodu, kdy praskne a nám nezbude, než se ke všem těm masivním dluhům postavit čelem. Tak jsme se chtě nechtě museli zachovat i na začátku 30. let minulého století."

Analytik je toho názoru, že byť se to tak na první pohled nemusí jevit, ve skutečnosti se nám nepodařilo s propadem ekonomiky vyvolaným Velkou recesí vyrovnat zdravě. Fed prostě jen "tiskl peníze a vykopl nás ven z recese ještě před tím, než jsme měli šanci na restrukturalizaci existujících dluhů a všechny ostatní procesy, jež měly ekonomiku doopravdy uzdravit."

K podobné reakci se na začátku 20. let 20. století uchýlila monetární politika USA a připravila tak ideální půdu pro Velkou hospodářskou krizi. Dent mezi začátkem 20. let před 100 lety a dnešní dobou vidí celou řadu podobných tržních hrozeb.

Americká centrální banka postupně srazila úrokové sazby na nulu, oznámila neomezené kvantitativní uvolňování, zahájila čilý odkup korporátních dluhopisů a oznámila záměr nakupovat i státní a lokální dluhopisy. Díky tomu všemu se dle Denta do budoucna efektivita Fedu smrskne prakticky na nulu právě ve chvíli, kdy jej trhy budou potřebovat nejvíce.

"Absolvovali jsme první propad trhů a samozřejmě ihned zahájili hromadu stimulů, abychom se z toho dostali. Použili už úplně všechno a každý další stimulus musí být větší a rozsáhlejší než ten předchozí. A dle mého názoru bankéřům ubírá stále víc a víc kontroly nad trhem," popsal své obavy Dent.

Dentova analýza aktuální tržní situace se podobná té Johna Hussmana, investora a bývalého profesora známého pro svou nesmlouvavou upřímnost. I on už několikrát prohlásil, že se na obzoru stále zřetelněji rýsuje kolaps akciových trhů:

"Fed svým chováním vyvolává u investorů dětinskou důvěru v to, že aktuálně neexistuje žádné riziko. Tato přehnaná důvěra však pro ně a jejich přežití i sama o sobě představuje vážnou hrozbu," napsal v nedávné zprávě Hussman svým klientům a posléze v další poznámce dodal: "Pro nikoho by tak nemělo být velkým překvapením, že v případě indexu S&P 500 očekávám po dokončení současného tržního cyklu ztrátu zhruba dvou třetin jeho hodnoty."

Jste v případě současného stavu trhů a ekonomiky optimističtější, nebo se rovněž přikláníte k názoru, že centrální banky to se stimuly přehnaly a neustálá snaha zabránit za každou cenu propadu zadlužených ekonomik se nakonec všem vymstí?

#ekonomika #akcie #politika #stimuly #zadluzeni #bublina #pandemie #covid19 #centralnibanky #fed #harrydent

Hodnocení: +21
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
4 minuty
6 minut
7 minut
3 minuty
4 minuty
13 minut
4 minuty
5 minut
4 minuty
7 minut
4 minuty
Doporučené příspěvky
5 minut
4 minuty
6 minut
7 minut
3 minuty
4 minuty
13 minut
4 minuty
5 minut
4 minuty
7 minut
4 minuty