15.09.2020 4 minuty čtení

Překvapivý vítěz koronavirové pandemie? Cena mědi od března vylétla už o 50 % a stále nezastavuje

Cena mědi píše v letošním roce opravdu pozoruhodný příběh, přičemž od března vzrostla už o polovinu. Bude její cena i nadále růst, kulminuje, nebo budeme opět svědky pomalého propadu průmyslového kovu?

O zlatu a stříbru toho už v poslední době bylo napsáno mnoho. Co takhle ale další z kovů, který má především průmyslové využití? V posledních měsících u něj byl zaznamenán pozoruhodný vývoj.

Největší měděné doly v jižní Americe, trpí obrovskými úrovněmi koronavirové infekce. Kromě toho hraje mědi do karet i oživování průmyslu v Číně, stejně jako důležitá role mědi na rostoucím elektromobilovém trhu. V neposlední řadě nesmíme zapomínat i na slabý dolar, který zvedá cenu všech komodit.

Hnědý kov však svým růstem za posledních 6 měsíců strčí do kapsy další průmyslové kovy včetně hliníku, který za posledních 6 měsíců zdražil pouze o 20 %. Především obavy z omezení nabídky od hlavních dodavatelů kovu z Jižní Ameriky tlačí cenu mědi k hodnotám, které jsme v posledních letech nevídali.  

Vývoj ceny libry mědi od začátku letošního roku. | Zdroj: macrotrends.net

Koronavirová krize v Peru, druhém největším producentovi mědi na světě

Pokud přepočteme počet obětí pandemie covid-19 na počet obyvatel, patří Peru se svými 1 000 úmrtími na milion obyvatel mezi nejpostiženější země světa. Dopady onemocnění na jeho ekonomiku, systém zdravotní péče a průmyslovou výrobu jsou dle oficiálních statistik značné, ve skutečnosti budou pravděpodobně ještě významnější.

Peru jako jeden z největších těžařů v přitom není postiženo jediné. V Chile v první půlce roku k velkým omezením těžby nepřistoupili, v poslední době však došlo k uzavření několika dolů včetně zařízení největšího světového těžaře, státní společnosti #Codelco. Tyto zprávy tak přinášejí na trh s mědí nejistotu, která podporuje růst ceny průmyslového kovu.

Může být tržní deficit dalším hnacím motorem růstu?

Tržní bilance Mědi zůstává v letošním roce v deficitu, kdy z důvodu #pandemie letos trh přišel o přibližně 1,15 milionu tun produkce mědi a dalších 672 tisíc tun bylo ztraceno v důsledku jiných opatření.

Na druhé straně klesala i poptávka po mědi napříč jednotlivými průmyslovými odvětvími počínaje Asií, přes Evropu až po severní Ameriku, která se od února do června doslova zastavila. I když se nyní řada firem pomalu vrací ke své výrobě, poptávka stále zůstává výrazně slabší než před pandemickým zásahem.

Ačkoliv Čína v letošním 2. čtvrtletí dovezla do země o 440 000 tun mědi více než loni a objevuje se řada spekulací, že země průmyslový kov doma hromadí zatím bez dalšího využití, trh se zdá být vyváženější, než by mohla výše uvedená čísla naznačovat. I když tedy řada argumentu hraje ve prospěch dalšího růstu mědi, jeho základy nemusí být tak pevné, jak by si mohli býci na první pohled myslet.

Je očividné, že v růstu ceny mědi se promítl silný prvek spekulace a pokud si nabídková část trhu (těžaři) dokážou minimálně udržet současnou produkci, nebude překvapením, pokud se cena mědi opět navrátí pod 3 dolary za libru, jak tomu bylo po většinu její historie.

To však neznamená, že byste měli na komodity zanevřít. Podíváte-li se blíže na ceny zlata a stříbra, možná objevíte příležitost ke zhodnocení peněz právě tam. Možná postačí blíže prostudovat geopolitickou situaci.

#drahekovy #kovy #komodity #komodita #kov #med #investovani #investice #komoditniinvestice #komodita #tezba #tezari #koronavirus #zlato #stribro

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.