28.07.2020 6 minut čtení

Zlato překonává historická maxima: Návod, jak současnou situaci ideálně zobchodovat

Cena zlata dosáhla v pondělí historicky nejvyšší úrovně. Zlato využilo současného napětí mezi velmocemi USA a Čínou a během včerejška překonalo hranici 1 960 dolaru za unci. Měli byste tak investovat do zlata nebo od něj dát raději ruce pryč?

Narůstající napětí mezi USA a Čínou nutí investory přesouvat své peníze do bezpečného přístavu. Vzácný kov tak během včerejšího dne vzrostl o 2 % a obchodoval se za historicky nejvyšší cenu. Ačkoliv se cena od hranice 1 960 dolarů odrazila o něco málo níže, současné ceny by nemusely být konečnou.

Padnou mýtické 2 000?

V minulém týdnu zlato překročilo hranici 1900 dolarů za unci a skončilo v pátek obchodování na nejvyšší úrovni od roku 2011. Během včerejšího dne se zlato obchodovalo ještě výše, býčí investoři oslavovali a zlato bylo po celý den žhavým tématem.

Další velký cíl představuje dle analytiků úroveň 2 000 dolarů za unci, přičemž této hranice se drahý kov může dotknout už tento týden. Čeká nás zasedání Federálního rezervního systému a dle předpokladů mohou oznámení vydaná Fedem vystřelit cenu zlata ještě výše. Neočekávají se žádné změny úrokových sazeb, investoři však budou pečlivě sledovat, zda americká centrální banka přijme další stimulační opatření na podporu domácího hospodářství, což by růstu ceny zlata mohlo dodat další sílu.  

Zdroj: Bullionvault

Co žene současnou cenu zlata vzhůru?

Někteří investoři se možná mohou ptát, zda je růst ceny zlata nadále udržitelný. Posilování zlata vůči dolaru, minimálně v krátkodobém horizontu je podloženo celou řadou předpokladů.

Růst ceny zlata je z velké části poháněn pokračující skepsí ohledně současné pandemie. Koronaviru se nejsme schopní zbavit, spíše naopak a velmi ztěžka se budeme nemoci zbavovat bez účinné vakcíny. Která z farmaceutických společností asi vyhraje jackpot?

Donald #Trump se pak před týdnem nechal během svého televizního briefingu slyšet, že situace se stále spíše zhoršuje než naopak a zmínil obavy, že mohou omezení v běžném životě a další propouštění pokračovat až do zimních měsíců. Poslední z velkých společností, která sáhla k propouštění byl #LinkedIn. Technologická společnost vlastněná Microsoftem oznámila, že z důvodu ochlazení poptávky po náborových produktech propustí po celém světě přibližně 960 zaměstnanců. Kapka v moři, říkáte si? Jinak tomu bude, pokud se po vzoru LinkedInu zachová více společností.

Zlato pak v minulém týdnu pozitivně reagovalo na potvrzení nebývalého stimulačního balíčku Evropské unie, která odsouhlasila záchranný finanční plán ve výši 2 bilionů euro. Evropské země získají peníze kolektivním prodejem státních dluhopisů a velká část pomoci jim bude poskytnuta ne jako půjčka, ale jako granty, které nemusí být spláceny.

Bezprecedentní dohoda napříč #EU pouze doplňuje již schválená stimulační opatření přijatá centrálními bankami a ministerstvy financí po celém světě ve snaze zmírnit ekonomické dopady koronaviru.

V USA pak zákonodárci dávají dohromady další stimulační balíček o objemu bilionu dolarů. Pokud bude schválen a podepsán pak bude stát americké daňové poplatníky koronavirová krize celkem 3,3 bilionu dolarů (spolu s 2,3 bilionu dolarů v rámci programu CARES). Jakým směrem se vydá cena zlata asi není třeba složitě odhadovat.

Technologické akcie vypadají velmi nadhodnoceně

Ne všechny peníze ze stimulačních balíčku však dopadají na správnou půdu. Mnoho z nich se rozpustilo na akciovém trhu, a to zejména mezi technologickými akciemi. Ty tak v současnosti představují jedny z nejlépe performujících aktiv letošního roku.

Mnozí zde však už vidí nafouknutou bublinu. Podle průzkumu #BankofAmerica se většina správců podílových fondů v USA obává splasknutí technologické bubliny. Pokud patříte k pravidelným čtenářům #warengo, pak jste už museli zaznamenat, že tržní kapitalizace společností #Apple, #Amazon, #Microsoft, #Google a #Facebook nyní představuje téměř čtvrtinu z hodnoty firem v indexu S&P 500, věděli jste však, že pouze čtyři společnosti dohromady – Apple, Amazon, Microsoft a Google – jsou větší než celý japonský akciový trh? Myslíte, že je podobná situace dále udržitelná?

Podíváte-li se na graf níže, uvidíte v něm, že jsou technologické akcie v podobě indexu NASDAQ 100 nyní oproti indexu S&P 500 nadhodnoceny více, než tomu bylo během internetové bubliny, po níž trh klesl o téměř 50 %.

Zdroj: Bloomberg

Potřebujete další důkaz o iracionálním nadšení technologickými akciemi? Vyhledávání technologických akcií za poslední měsíce je dle Google Trends na historicky nejvyšší úrovni, přičemž Google tato data zaznamenává od roku 2004.

Zdroj: Google Trends

Jak by se měl v současné době chovat zodpovědný investor?

Také vás už napadlo zainvestovat do technologických akcií? Jak se říká, když už o akciových investicích hovoří i váš taxikář nebo holič, je nejvyšší čas se z trhu stáhnout. I ve včerejším článku: Nezapomínejte na Buffettovo pravidlo číslo 1! Zvlášť v současné době je velmi důležité, jsem vás nabádal k obezřetnosti a nyní budu pokračovat.

Měly byste postupovat opatrně a portfolio dostatečně diverzifikovat. Ideální tak bude se nechat vystavit také změnám ceny zlata a dalších drahých kovů. Osobně cílím na 10% podíl drahých kovů v portfoliu, přičemž by ideálně 5 % představovalo fyzické zlato a stříbro a dalších 5 % by mělo připadnout na vysoce kvalitní těžařské společnosti a ETF. Jaký si stanovíte poměr drahých kovů v portfoliu je čistě na vás, odolejte však současné euforii a vyhněte se jednoznačně zaměřenému portfoliu na atraktivní akcie. Současná cena zlata stále nemusí být konečná.

#zlato #stribro #drahekovy #jakinvestovat #investovani #investice #návod #strategie #technologickeakcie

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.