12.09.2020 5 minut čtení

Další krach na burze je nevyhnutelný, jste na něj připraveni?

Nebudu vám popisovat žádnou bombastickou predikci příštího devastujícího propadu trhů. Otázkou však není, zda propad přijde, ten je nevyhnutelný, ale kdy přijde, což nelze predikovat. Měli byste však být připraveni na všechno.

Asi by vám nemohl mít nikdo za zlé, pokud byste považovali zisky, které akciový trh v letošním roce zaznamenal, za neudržitelné. Uprostřed obrovsky rostoucí nezaměstnanosti, zpomalení ekonomiky a masivního růstu státního dluhu je americký akciový trh odtržen od reality.

Jenom tyto faktory by mohly přesvědčit zkušené investory, aby prodali své vítězné pozice, seděli na hotovosti a čekali na nevyhnutelnou korekci. I přes tuto velmi racionální úvahu se však nepokoušejte o časování trhu momentální prodejem a vyčkáváním s nákupem na později.  

Časování akciových trhů je předem prohraná bitva

Je jasné, že přijde výrazná korekce akciových trhů, ale nemusí se tak stát v nejbližší době a čekat můžete i celá léta. V posledních 70 letech klesl americký akciový trh alespoň o 10 % jednou za 23 měsíců. Tyto tržní korekce jsou vždy trýznivé, ale také nevyhnutelné. Čím delší je však časový horizont pro nákup a držení akcií kvalitních společností, tím větší je i pravděpodobnost růstu vašich investic.

Platí tak proto, že navzdory častým korekcí má index S&P 500 (obecně přijímaný ekvivalent amerického akciového trhu) historicky průměrný výnos přibližně 10 % ročně. Proto jsou šance na úspěšné časování akciového trhu mizivé – po výprodejích má trh tendenci opět pokračovat ve vzestupném trendu. Podíváme-li se na graf indexu S&P 500 od roku 1928 pohledem dlouhodobého investora, tak i Velká hospodářská krize v letech 1929–1933 je dnes naprosto bezvýznamná. I když je jasné, že lidé žijící v té době prožívaly propad akciového trhu úplně jinak.

Příklad nemožnosti časování akciových trhů? Podívejme se na příklad korekce trhu v polovině března. Zpočátku mohli investoři zaznamenat 5% pokles, přičemž se mohli v tomto momentě klidně vrhnout k nákupu po drobné korekci, která se zdála být vhodnou příležitostí. Následoval však další pád o 30 %. Podobně byste pak těžko mohli časovat trh v okolí tržního dna. Mnoho investorů se stáhlo a čekalo, až se dočká ještě lepší příležitosti. Tím pádem však zmeškali část, nebo úplně celý růst, jehož jsme svědky za posledních několik měsíců.

Namísto toho, abyste si zatěžovali hlavu neúspěšnými pokusy o časování trhu, využijte raději alternativní strategie, které vás před případnými tržními výkyvy s úspěchem ochrání.

Zdroj: finance.yahoo.com

Osvojte si strategii pravidelného investování

Namísto toho, abyste se pokoušeli investovat do společností, které máte rádi, na základě krátkodobých výkyvů trhu, dejte přednost jedné z populárních a osvědčených strategií pravidelného investování. Jedná se o velmi jednoduchý investiční postup. Namísto abyste rovnou nakoupili celou zamýšlenou pozici v daném titulu nebo fondu, investujete v pravidelných intervalech (týdně, měsíčně, kvartálně).

Neuzavíráte tak investice na základě emocí, intuice, štěstí nebo třeba nepovedené analýzy. Pravidelný investor investuje ve skálopevně naplánovaných časových intervalech, děj se co děj. To může být zvláště užitečné v obdobích jako jsou tato, charakteristických vysokou volatilitou trhu. Pokud byste využívali pravidelného investičního přístupu v březnu, možná byste neinvestovali přesně na dně, ale investovali byste v průběhu korekce se slevou. Stejně tak byste provedli nákup pravděpodobně v průběhu následného růstu a nepřišli tak o celé zotavení.

Je to prosté, když je aktivum levnější, nakoupíte za stejnou cenu více jednotek a pokud následně vzroste, zaznamenáte vyšší investiční zisk. Ve chvíli, kdy je aktivum nahoře, nakoupíte ho méně, ale v době následného propadu zaznamenáte nižší ztrátu, tento přístup tak do značné míry „vyhlazuje“ výkyvy trhů. Pravidelné investování vám přinese klidné spaní, aniž by vás trápily každodenní výkyvy trhů.

Prostě v korekci neprodávejte

Pokud není strategie pravidelného investování nic, co by vás oslovilo, alespoň v panice neprodávejte. Ujistěte se dopředu, že investujete na akciových trzích pouze peníze, které nebudete v hotovosti v příštích 3-5 letech potřebovat a buďte připraveni na dobré i špatné časy. Korekce trhů vytvářejí skvělé nákupní příležitosti, a jsou to právě ony příležitosti, které máte tak rádi. Pokud jste však zainvestovaní můžete prožívat nepříjemné pocity. Nezapomínejte ale, že po korekci nastává opětovný růst, a tak je třeba být u vašich současných pozic jenom trpělivý.

Jste-li zvyklí nakupovat pozice jednorázově, ale na druhé straně jste přesvědčeni, že dojde ke krachu na akciovém trhu, pak by mohlo být budování vašeho portfolia prostřednictvím pravidelné investice a postupný růst hotovostní rezervy z ušetřených peněz momentálně vítěznou strategií. Tímto způsobem nepřijdete o nákupy podílů ve společnostech, kterým věříte, pokud nedojde ke korekci. A pokud ano, budete připraveni použít svůj volný kapitál a koupit skvělé společnosti ve výprodeji.

#akcie #akciovytrh #investovani #investice #americkeakcie #americkyakciovytrh #krize #korekce #casovanitrhu #pravidelneinvestovani

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky