4 minuty čtení

5 miliardářů, kterým letos COVID-19 ve jmění nasekal největší ztráty

O nejbohatších lidech světa, kterým globální pandemie koronaviru vystřelila jmění do spektakulárních výšin, jste toho již dozajista slyšeli mnoho. Jaké je ale obsazení na druhé straně žebříčku? Kteří boháči letos utržili největší finanční rány?

Foto: AFP/ERIC PIERMONT

Jmění Jeffa Bezose letos již atakovalo 200 miliard dolarů, Elon Musk své bohatství ze začátku roku více než ztrojnásobil a momentálně se dostal přes 100 miliard dolarů, zatímco třeba Mark Zuckerberg v jednu chvíli málem přeskočil legendárního Billa Gatese.

Těm všem COVID-19 přinesl díky rapidnímu růstu akcií desítky a desítky miliard dolarů doslova na zlatém podnose. Pokud se pokusíte představit si, kolik peněz je reálně jedna miliarda dolarů, není vůbec lehké dát si následně do kontextu takto astronomické cifry.

Ne všichni boháči však letos mají důvod k velkým oslavám. Na druhé straně žebříčku nejrychleji bohatnoucích byznysmenů najdeme hned několik velkých jmen, které letos prozatím spíš sčítají masivní ztráty. Tato pětice má červeně zbarvenou cifru u svého jména vůbec nejvyšší:

Warren #Buffett

 

Legendární Věštec z Omahy letos nemá příliš na růžích ustláno. Jasně, po bitvě je každý generál a teď se to Buffetta kritizuje za to, že propad ze začátku roku nenakupoval. A při pohledu na dnešní stav cestovního ruchu a velkých aerolinek bylo nicméně jarní vyklízení pozic u velkých amerických leteckých přepravců správným rozhodnutím. Faktem ale zůstává, že velkou část jeho investic pandemie citelně zasáhla.

Od razantnějších ztrát zároveň na druhou stranu Buffetta ochránila masivní (téměř poloviční) část jeho akciového portfolia v #Berkshire, která je zaparkována ve společnosti Apple. Investiční chování z posledních měsíců navíc ukazuje, že Warren letos přehodnotil některé své dosavadní strategie a snaží se přizpůsobit novým pořádkům v globální ekonomice

Jeho jmění však i tak letos pokleslo o téměř 7 miliard dolarů.

Sheldon #Adelson

Foto: AP Photo/Andrew Harnik, File

Sheldon Adelson není někdo, o kom si v titulcích příliš často přečtete. Jde však o významného miliardáře z Las Vegas, jež se orientuje na provozování kasín skrz společnost #LasVegasSands.

Vzhledem k tomu, že kasina i hotely byly v USA celé měsíce zcela uzavřeny, de facto pouze krvácely peníze. Las Vegas Sands proto za letošní 1. kvartál reportovala pokles příjmů o 51 %. Následoval akciový výprodej. Sečteno a podtrženo, Adelson zatím letos vykrvácel o zhruba 8 miliard dolarů.

Carlos #SlimHelu

 

Možná si ještě pamatujete na ne tak vzdálené období, kdy byl tento nejbohatší Mexičan a telekomunikační magnát zároveň nejbohatším mužem světa.

Letošní rok pro něj však zatím žádnou hitparádou nebyl. Akcie jeho klíčové společnosti #AmericaMovil - největší mobilní společnosti v Latinské Americe - letos na burze ztratily přes 4 $ na akcii neboli přes 20 % své hodnoty

Jeho jmění v důsledku ztratilo 14,5 miliardy dolarů.

Amancio #Ortega

 

Zakladatel módního maloobchodního gigantu #Zara a druhý nejbohatší Evropan Amancio Ortega letos sledoval, jak jeho jmění dostává za uši a ztrácí ze své hodnoty přes 17 miliard dolarů.

Jeho kamenné prodejny napříč celým světem se díky pandemii dočkaly nuceného uzavírání, což logicky vedlo k masivním ztrátám na straně příjmů. Ortegův nadnárodní konglomerát #InditexGroup část svých příjmů získává i z online prodejů, ale obrovská síť kamenných prodejen je stále jádrem jeho byznysu.

Bernard #Arnault

Foto: Reuters

Smolná první příčka v tomto žebříčku nejztrátovějších miliardářů letošního roku patří hvězdě loňského roku  a nejbohatšímu Evropanovi Bernardu Arnaultovi, jež byl loni po nějakou dobu ceněn na více než 100 miliard dolarů. Od začátku letošního roku však již musel říct sbohem téměř 19 miliardám dolarů.

Arnaultův koncern #LVMH stojí na prodeji špičkového módního a dalšího luxusního zboží, jež letos rovněž dostal od koronaviru brutální zásah. V letošním prvním pololetí propadla poptávka po luxusním zboží o razantních 68 %. Koncert se navíc aktuálně snaží vycouvat ze své akvizice amerického šperkaře Tiffany, jež byla dojednána na konci loňského roku a do konce toho letošního měla být dokončena.

Koronavirus však leccos změnil a Arnault už očividně o Tiffanyho takový zájem nemá. Zároveň na něj kvůli zrušení akvizice tlačí i samotná francouzská vláda. Zatím to vypadá, že celý spor zamíří k soudu.

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.