Vystřelte své investice ke hvězdám!

Staňte se členem komunity Warengo a naučte se pracovat se svými financemi jako Warren Buffett. Je nás už 17 546.

Zaregistrovat se

11.09.2020 4 minuty čtení

Plánujete během pandemie COVID-19 nákup nemovitosti? Finanční expert radí VŽDY se držet "pravidla 30/30/3"

Skutečnost, že pandemie drží úrokové sazby na historických minimech a navýšila poptávku po nákupu nemovitostí, by automaticky neměla znamenat, že i vy byste měli teď hned vyrazit a nějaké bydlení si pořídit bez velké finanční opatrnosti.

Před příchodem finanční #krize v roce 2008 si nejen v USA příliš mnoho lidí nakoupilo #bydleni, na nějž reálně vůbec neměli. Ve výsledku jsme pak za to zaplatili všichni.

"Finanční samuraj" Sam Dogen lidem, jež dnes v době nejistoty a očekávání krize zvažují nákup #nemovitosti, proto radí, aby se drželi pravidla "30/30/3". Jeho cílem je zajistit, abyste si nepořídili domov, který si nemůžete dovolit.

Tenhle tip ze záložky #financnigramotnost a #osobnifinance má celkem tři části a ideálně chcete splňovat všechny tři. V nejhorším případě však minimálně jedno.

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • To, že pravidlo č. 1 tak úplně neplatí, píšete sám. Také je třeba zvážit, jestli neplatíte náhodou nájem vyšší než je ta splátka. Pokud ano, tak si finančně ulevíte. Taky je to o tom, jaké máte jiné "mandatorní" výdaje. Proč to kupujete - své bydlení x investice. Je hezké mít jednoduché pravidlo, ale pokud je jeho použitelnost malá, pak je třeba volit třeba nějaké jiné. Když se zamyslíte, třeba to i pak půjde sdělit jednoduše. Když je zřejmé že pletete dohromady hrubý příjem a roční příjem vypočtený z průměrné mzdy, je jasné, že moc jasno nemáte ani v základních pojmech.Pak je na pováženou radit jiným.

  0
 • Chtěl bych se zeptat na pravidlo č.1: Proč se zde zmiňuje hrubý příjem, kterým nikdy nedisponujeme? V případě vypočítání osobní hypotéky, které jsme absolvoval před rokem, se vždy bere v úvahu jen čistý příjem, což mi přijde i logické. Hrubým příjmem nikdy fyzicky nedisponuji a nemohu z něj přeci počítat jakékoliv vlastní investice, kdybych chtěl kupovat investiční nemovitost... Možná to má souvislost s pravidlem, kdy banka požaduje max. výši splátky 45% ČISTÉHO příjmu domácnosti, jinak Vám hypo neposkytne.

  0
 • Ty jo...dost přísné. Já vím, že to jsou doporučení v rámci zachování nějakého rozumného rizika, ale když si vzpomenu, jak jsem kupoval já nemovitost...pravidlo 3 navíc odsuzuje Čecha na nákupu nemovitosti maximálně na venkově. 

  ...nebo v Ostravě 😎😃

  0
  • Nezapomeň, že je zároveň řeč o turbulentní ekonomické době.

   0
  • Poprosil bych o ten link na nejakou hezkou nemovitost v Ostrave v cene venkovskeho bydleni 

    

   3
  • @PatrikKudlacek tady ještě dobrá poznámka od @gdpr, taky bych nějaký tip vlastně ocenil. Naposledy když jsem hledal slušný podnájem splňující všechny požadavky v Ově, který by mě zároveň nestál ledvinu, trvalo to celý rok. 😅 Ono se to nezdá, ale někteří lidé tady mají pocit, že tady asi máme stejnou kupní sílu jako v Praze...

   0
  • @tomasdurcak já věřím tvé osobní zkušenosti. Byl to spíš nepovedený pokus o vtip... já jsem spíš vycházel z neosobní zkušenosti mých blízkých a známých, která už je pár let stará, takže věřím, že už stihly ceny nemovitostí v Ově zdražit... 

   0
Doporučené příspěvky
4 minuty
2 minuty
5 minut
5 minut
8 minut
10 minut
5 minut
9 minut
1 minuta
6 minut
4 minuty
4 minuty