Poté, co byly účinky COVID-19 jasnější, v dubnu 2020 znovu provedli průzkum u těchto skupin, aby zjistili, jaký na ně má tato situace dopad a jak na aktuální změny reagují.
Ke studii jsem připojil i aktuální předpověď OECD, která toto vše také potvrzuje. Jsme těsně před drtícím dopadem pandemie na trh práce.
Jmenovatelem koronakrize je strach
V rámci této zprávy jsem pochopil především převládající znejistění na trhu práce, což se dalo očekávat, dále upřednostňovaná volba zaměstnavatelům, kteří mají jasný a srozumitelný způsob náboru zaměstnanců, proces adaptace ve zkušební době a po ní a možnost náhledu potenciálního kariérního postupu.
Pokud má v krizi kandidát měnit zaměstnání, musí si být jist, že dělá vhodnou volbu, což i z tohoto průzkumu jasně vyplývá. Vnímání trhu práce se od začátku pandemie zásadně změnilo. 73 % respondentů se domnívá, že najít si práci v letošním roce je těžší, ve srovnání s 48 %, kteří se tak cítili jen před dvěma měsíci. 44 % si myslí, že je nyní mnohem těžší než před šesti měsíci najít práci, ve srovnání s 23 % v únoru.
Byly zasaženy všechny demografické kategorie, zejména ženy, 48 % si myslí, že je nyní mnohem těžší najít si práci, než tomu bylo před šesti měsíci, ve srovnání s 21 % před dvěma měsíci. 47 % všech pracovníků se nyní výrazně bojí ztráty zaměstnání.
Celý článek: https://www.kmosek.com/jak-koronavirus-postupne-drti-trh-prace/
#budoucnosttrhuprace #trhprace #covid19 #koronavirus #pandemie