5 minut čtení

Měli byste investovat do koronavirových ETFs? Můžete trefit jackpot a také přijít o všechno

Koronavirus už je opět skloňovaný v éteru všude kolem nás. Kromě řady negativ však může přinést i pozitivní externality, jako je například růst konkrétních typů akcií. Díky rostoucí poptávce, tak už vzniklo několik koronavirových ETF.

Netrefíte terč, pokud nevystřelíte a na druhé straně byste neměli dávat všechna vejce do jednoho košíku. Obě moudra jsou pravdivá a dokonale platná v investičním světě. Abyste vydělali peníze, musíte trochu riskovat. Diverzifikace na druhé straně riziko snižuje.

Dva zmíněné myšlenky vedly k obrovskému růstu popularity fondů obchodovaných na burze – ETF. Nákup ETF vám nabízí automatickou výhodu diverzifikace, neboť vaši investici rozdělí mezi velké množství akcií. S konkrétními ETF můžete investovat do trhu jako celku nebo můžete cílit na určité druhy akcií – obory, segmenty trhu, průmysly – do kterých chcete investovat.

Vzhledem k tomu, že pandemie koronaviru vytváří příležitosti pro řadu společností, není divu, že jsou dnes již k dispozici burzovně obchodovatelné fondy, které se zaměřují na akcie společností vyvíjející diagnostické testy, léčebné kúry, vakcíny na Covid-19 nebo jiných firem, které by mohly z virového onemocnění těžit jiným způsobem. Zásadní otázka však zní: Měli byste investovat do koronavirových ETF?

Jaká koronavirová ETF jsou k dispozici?

Jak asi sami čekáte, alternativ koronavirových ETF není příliš mnoho. Koneckonců, Světová zdravotnická organizace prohlásila nákazu onemocněním Covid-19 za pandemii teprve před 6 měsíci. Existují však minimálně 3 možnosti, ze kterých máte na výběr.

ETFMG Treatments, Testing and Advancements ETF bylo založeno v červnu 2020. Toto ETF v současné době drží pozice v 56 akciích. Mezi jeho nejvýznamnější podíly patří akcie biotechnologické firmy Alnylam Pharmaceuticals, #Moderna a také laboratorních společností Bio-Rad Laboratories, #LabCorp a Quest Diagnostics.

Druhým ETF se zaměření na boj proti koronaviru je Pacer BioThreat Strategy ETF, které investuje pouze do společností kótovaných na americké burze, jejichž produkty nebo služby pomáhají chránit lidské zdraví, bojovat s onemocněními nebo se zotavovat z biologických hrozeb. V současné době drží pozice ve 45 akciích. Zajímavé ovšem je, že dva největší podíly tvoří akcie #NVIDIA a #Amazon.

Třetím uchazečem pak je Direxion Work From Home ETF, které se, jak už název napovídá, zaměřuje na akcie společností, které by mohly těžit z trendu práce z domova. Jedná se tak o naprosto odlišný přístup, který očekává zrychlení trendů změn na pracovním trhu. Toto ETF je nabité technologickými akciemi, mezi kterými hrají nejdůležitější roli společnosti #Twilio, #Inseego a #Crowdstrike.

Pacer BioThreat Strategy ETF se od svého založení 30. července 2020 zhodnotilo o přibližně 10 %. | Zdroj: finance.yahoo.com

Hlavní rizika plynoucí z investování do koronavirových ETF

Jednou z nevýhod investování do zmiňovaných burzovně obchodovatelných fondů je, že mají relativně nízkou likviditu. To znamená, že jejich prodej může trvat déle, když zrovna budete potřebovat hotovost, což může mít za následek prodej za nižší cenu.

Například průměrný objem obchodování u Pacer BioThreat Strategy ETF je pouze kolem 13 000 akcií denně. Direxion Work From Home ETF vypadá o něco lépe s průměrným denním objemem obchodování přibližně 82 000 akcií, ale ani to není žádná sláva. Nejvyšší objemy obchodování ze všech 3 zmiňovaných vykazuje ETFMG Treatments, Testing and Advancements ETF s průměrným objemem obchodování zhruba 147 000 akcií. Všechna tři ETF se však obchodují v mnohem menších objemech než nejlepší akcie, které vlastní.

Kromě toho si všechna ETF účtují poplatky. Můžete je porovnávat na základě jejich výdajových poměrů – součet ročních výdajů vyjádřených v procentech z aktiv fondu. Největší indexová ETF mají výdajový poměr pod 0,1 %, u koronavirových ETF je však nákladnost 5x – 7x vyšší.  

Akcie společnosti Crowdstrike vzrostly za poslední půlrok přibližně o 100 %. | Zdroj: finance.yahoo.com

Jedná se o chytrou investiční alternativu?

Nákup těchto koronavirových ETF pravděpodobně není nejchytřejším krokem. Kromě výše zmíněných nevýhod tato ETF letos ve výkonosti zatím zaostávají za indexem S&P 500. Další potvrzení síly indexových ETF.

Jako lepší investiční možnost se jeví, investice do nejlepších akcií držených těmito ETF. Například Amazon, Crowdstrike, Moderna a NVIDIA přinášejí lepší zisky než kterékoliv ze zmíněných ETF. Kromě toho mají tyto akcie mnohem vyšší likviditu bez ročních výdajových poplatků.

Samozřejmě je důležité být informovaný o existenci těchto burzovně obchodovatelných fondů, díky dnešní nízkým nákladům na obchodování (u některých obchodních platforem nulovým nákladům) si však můžete sami vytvořit vlastní verzi koronavirového ETF, která by mohla být mnohem větším vítězem než kterékoliv ze zmíněných ETF na trhu. Pro jednou tak opět vítězí aktivní investiční strategie výběru jednotlivých akcií.

#etf #koronavirus #fond #fondy #koronavirovaetf #pasivniinvestovani #aktivniinvestovani #akcie #covid19

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.