...již dlouhodobě mají symptomy tzv. „Zombie firmy“.
Je až s podivem, kolik firem to může být - i vlivem zásahu státu nebo bank. Zombie firma je společnost, která je v současné době schopna zůstat v podnikání, ale je plná nedobytnými dluhy a potřebuje záchranu, aby přežila. Například společnost, která postupně nabrala velké dluhy, ale poté došlo ke zvýšení úroků a bez podpory banky, investora nebo vlády není záchrana možná.
Firma není schopna dlouhodobě vytvářet žádný zisk a aby nadále mohla fungovat, potřebuje dotace, vnější finanční pomoc či vnější záchranu před bankrotem. Mezi zombie firmy tak patří dlouhodobě zadlužené podniky, které pokryjí svoje provozní náklady a úroky z půjček, avšak nezaplatí samotný dluh.
Blokace lidského kapitálu
Taková firma se tedy dlouhodobě pohybuje na hranici krachu a blokuje tím pádem zaměstnance firmám a organizacím s větší produktivitou práce. Její existence zabraňuje ziskovějšímu využiti pracovních sil na trhu práce a snižuje tím mzdy i produktivitu na trhu. Udržování zombie firem při životě snižuje ekonomický růst.
Řada zemí zaznamenala v posledním desetiletí rostoucí počet přežívajících zombie firem s nízkou produktivitou, které by obvykle opustily konkurenční trh, což brzdí růst produktivity vytlačováním příležitostí k růstu produktivnějších firem, zejména začínajících firem.
Zombie firmy v České republice
Existuje šance, že by se zombie firma zachránila, mohla se restrukturalizovat a zachránit své podnikání? Například v období recese v roce 2009 nabídla vláda USA dotaci společnosti General Motors, což jí pomohlo přežít téměř jistý bankrot. Je možné, že se u některých firem v České republice dočkáme takového scénáře?
Ekonomové však naznačují, že je obecně neefektivní podporovat zombie firmy, protože udržují neefektivní kapitál a práci a postupně tak jako tak selhávají. Záchrana zombie firem tak v důsledku jen podporuje neefektivitu.
Co způsobuje, že se firma stane Zombie firmou?
Vysoká úroveň dluhu. Pokud firma převezme vysokou úroveň dluhu, je náchylná k růstu úrokových sazeb. Období velmi nízkých úrokových sazeb podporovalo snahu o větší dluh. V období 2009 – 2016 byly úrokové sazby po celém světě velmi nízké. To povzbudilo firmy, aby přijaly více dluhů. Za velmi nízké sazby pro ně totiž bylo mnohem přijatelnější se zadlužit. Nízké úrokové sazby však zároveň firmy povzbuzují, aby přijaly dluhy, které by pro ně mohly být neudržitelné, pokud by úrokové sazby vzrostly.
Celý článek: https://www.kmosek.com/jaky-je-dopad-zombie-firem-na-trh-prace/
#zombiecompanies #crisisrecovery #labourmarket #labourforce #companyoftomorrow #companygrowth #zombiefirma #zombiefirmy