31.08.2020 2 minuty čtení

Další ostuda pro Evropu! Americké technologické akcie mají větší hodnotu, než celý trh starého kontinentu

Že evropský akciový trh zaostává za tím americkým je vcelku jasné. Smutné na celém faktu však je, že Evropa už zaostává i za samotným technologickým sektorem.

Jak tvrdí Bank of America v nejnovějším průzkumu, ještě v roce 2007 byl evropský akciový trh čtyřikrát větší, než americký technologický sektor.

Jenže...

V pátek dosáhla tržní kapitalizace amerických technologických firem úctyhodných 9,1 bilionu dolarů. 

A nyní srovnání...

Celý evropský akciový trh včetně Velké Británie nebo Švýcarska má hodnotou jen 8,9 bilionu dolarů. 

Je to překvapivé?

Ani ne, vezmeme-li v potaz, že technologické firmy jsou jednoznačnými vítězi tohoto koronavirem poznamenaného roku, jejich akcie rostou raketovým tempem. A třeba samotný gigant #Apple před pár dny dosáhl na valuaci ve výši 2 bilionů dolarů.

Ale nemusíme vše svádět jen na koronavirus. Pokud máte ve svém "týmu" firmu jakou je například #Amazon, jejíž valuace se za posledních deset let zvýšila hned desetinásobně, je jasné, že vám "tým" plný tradičních a pomalu rostoucích firem těžko bude stačit. A to netřeba zmiňovat #Facebook, #Alphabet a další americké žraloky.

Neúspěšnost Evropy v práci s technologickým sektorem se dokonale ukazuje na výkonnosti hlavních indexů. Index S&P 500, tažený vzhůru právě technologickými tituly, totiž za poslední dekádu rostl o slušných 200 procent, zatímco Euro Stoxx 50 za posledních deset let přidal pouhých 13,4 procenta.

Smutné, že?

#akcie #index #burza #us #evropa

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Myslím, že nás mohou zachránit chytré mozky naší mladé generace. Kdykoli se účastní nějaké světové soutěže v moderních technologiích či postupech, jsou na prvních místech😉. Škoda jen, že investoři jejich kreativitu málo využívají, byli bychom dál...

  +1
  • Vidím to úplně stejně Ireno, chytrých mozků máme hodně, ale aby z toho byl další Facebook, jsou potřeba investoři, kteří tyto mozky podpoří penězi...

   0
 • No je evidentní že naše Evropa tak nějak pokulhává a ztrácí na Americe a Asii technologický náskok. Respektivě spíše si prohlubuje vlastní ztrátu..

  +1
  • Ten rozdíl začíná být markantní, do budoucna čekají Evropu velký problémy, pokud s tím něco nezačne dělat...

   0
  • u nás je prostě problém v tom, že si EU pořád hraje na jednotný trh, přitom legislativně je problém už jenom s účetními standardy v jednotlivých zemích. Akciové společnosti, tím trpí. Další problém vzdělávání...co si budem povídat, evropský Stanford zkrátka nemáme. V současném stavu prostě Evropa nemůže konkurovat USA ani Číně..a bude to stále horší... 

   +1
  • A nezapomínej na extrémně konzervativní venture investory s minimálními zkušenostmi... bez nich by ani ty americké firmy nebyly tam, kde jsou dnes.

   +1
  • V čechách najít Venture Investora, který chápe, co to znamená VC je náročné (bylo náročné). Nicméně jsem přesvědčen, že stále máme možnost USA a asijské tygry dohnat, jenže to je potřeba změnit jak politiku, tak i mentalitu lidí. 

   +1
  • JE náročné :)) Problém je, že mentalitu lidí nezměníš ze dne na den, ještě nás čeká mnoho let strádání...případně kdyby se nějaké firmě podařilo fakt vystřelit ke hvězdám, to by trhu taky pomohlo. Něco jako Skype v Estonsku, ale žádná taková tady široko daleko není.

   +1
  • Vím co to znamená měnit mentalitu a jak náročný to je proces.. A co se týče startupů i to bude.. pár nadějných projektů v evropě je a já se postupně dostávám do formy..

   +1
  • Oukej, budu to sledovat! :))

   +1