Ve skupině
Diskuzní fórum Warengo
Jak chráníte své dědice před 40% dědickou daní v USA z CELKOVÉ hodnoty vašeho akciového a ETF portfolia s US ISINem a zároveň z dědického řízení vyplývajícím zablokovaným investičním účtem po dobu vyřizování tohoto řízení?
Dle Amerických zákonů se při vyřizování dědického řízení uplatňuje dědická daň ve výši 40% na majetek v hodnotě od 60000,-$ (jinde se uvádí 20% od hodnoty 40000,-$ a dále progresivní zvyšování sazby).
Tato daň se automaticky vztahuje i na všechny akcie a ETF s US ISINem ve zděděném investičním portfoliu. Daň není vypočítána ze zisku jednotlivých titulů, ale z tržní hodnoty portfolia.
S vyřizováním dědického řízení (obecně) souvisí i nějajou dobu zablokovaný investiční účet a s tím spojená nemožnost s účtem dědicům disponovat a hlavně jakkoli jej spravovat, ať už se na trzích děje cokoli.
Zdroje:
ochrana proti vleklému dědickému řízení čas 14:50
danění majetku v USA čas 22:39
čas 28:20
Nejake povidani k tematu https://www.finax.eu/sk/blog/dan-z-dedicstva-pri-americkych-akciach
Možná nejlepší je, když dáte k portfoliu přístup někomu dalšímu a on to v případě problému prodá a přepošle na jiný účet. Eventuálně by možná bylo dobré se optat svého brokera, jak se to řeší u něho.
To je dost na hraně. Tedy spíš za hranou. Otázkou totiž je, zda by to nebylo bráno jako daňový únik (podvod) a jestli by k tomu někdo další nalezl odvahu? Spíš by mě zajímala nějaká legálnější cesta. Jako třeba spoluvlastnictví portfolia. Nebo něco podobného.
@romanBabinec Obávám se, že tomuto tady nikdo nerozumí. Někde jsem četl, že i svěřenecký fond není výhra a američany to nezajímá.Spoluvlastnictví myslím v ČR dostupné není, musí to vlastnit 1 osoba.Nevím jak to vyřešit.
Záleží v prvé řadě na velikosti portfolia, portfolií...od toho se může odvíjet řešení. Jednou z možností je investiční fond dle paragrafu 15 v čr. Já osobně používám trochu papírově složitější ale z praktického hlediska celkem jednoduchou strukturu us společnosti. Roční náklady v řádech stovek usd a případný převod celé struktury je vlastně již vyřešen vlastnictvím akcionářů mateřské firmy v čr. Je to individuální , u každého to bude trochu jiné , ale existují i u nás solidní právní firmy, které vám ušijí řešení na míru.
@SteveMcTomato Zajímavé, myslím že by to byl super námět na článek!
@romanBabinec Pokud vím, tak spoluvlastnictví invest. účtu v ČR není možné - snad s výjimkou SJM nebo příp. právnické osoby. Jinak se invest. účet vždy zakládá na jedno jméno a jedny doklady. Proto mně přijde jako nejlepší řešení asi to "sdílení" přístupu popsané @Karkoska, byť souhlasím s tím, že právně je to "na hraně".