Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Promiňte, ale to je stejná otázka Jako kdybyste se ptal jestli má někdo zkušenost s krádežemi. Někdo vám řekne já Kradu celý život A nikdy mě nechytili a druhý Jednou jsem chtěl sebrat žvýkačky a málem jsem byl ve zprávách na Nově ????

    +6
    • Promiňte, ale to přirovnání není přesné. Spíš by to mělo být něco v tom smyslu: proč platit daně z něčeho, proti čemu stát bojuje a neuznává? A na vzniku, procesu a všem okolo nemá absolutně žádnou zásluhu

      +3
    • @davidNekola Promiňte, ale proč mám platit daně já, ze svých výsledků, když stát ve svých školách neučí finanční gramotnost? Neměl bych ty daně platit svému otci a v rámci dalšího sebevzdělávání sobě? Já s vámi samozřejmě souhlasím jenom jsem chtěl odpovědět stejným způsobem.

      +1
    • Jednoduše - já s vámi souhlasím, ale řekněte to takhle finančnímu úřadu.

      +1
    • Vidím, že se na to díváme stejnýma očima:)

      0
    • @davidNekola vzhledem k tomu, že chce z toho platit daně, tak bych řekl že svým způsobem uznává, a nepřijde mi, že by proti tomu nějak bojoval... platit vám tím nezakazují, držet vám to nezakazují, jak proti tomu bojují?

      @davidNekola souhlasím, že finanční gramotnost na školách pokulhává, ale vzdělání jako také vám poskytl, nakonec i tu finanční gramotnost zájemcům poskytuje, pokud se přihlásí na tu správnou školu. Já tyhle názory chápu, ale je potřeba se na svět koukat trochu více zeširoka

      +1
    • @pavelLabradorrr finanční gramotnost by měla být základní předmět, jako třeba čeština nebo dějepis na základní škole. Taky nemůžete říct, že když někdo chce být truhlář, tak nemusí umět psát. Přece nepůjdu na ekonomickou školu, abych dostal základní vzdělání i když chci v životě dělat cokoliv jiného. 

      A s tím, že stát proti kryproměnám nebojuje, je to taky trochu jinak. Náš stát teď ne. Indie už třeba ano. Dejte tomu čas.

      +1
    • V tom se přeci shodneme, ale to je otázka metodiky školství, ne toho, proč se platí daně.

      Jinak to není. Nesmíme míchat jabka a hrušky. Nemůžu přeci napsat, že nemám platit daně v ČR, protože jiný stát neuznává kryptoměny. A omlouvám se, nějak to přeskočilo, bylo to samozřejmě na @davidNekola

      0
  • Hele dříve, než jsem pracoval v bance bych s tímto tak opatrný také nebyl, jenže Váš největší problém bude, že Vám částka přijde na účet. Samotná burza Vás finančáku nenahlásí a pátrat po Vás naše příšerná státní správa asi sama od sebe s největší pravděpodobností nebude, ale stačí jeden člověk, co v bankovním oddělení AML bude dělat svou práci dobře a poctivě a i poměrně malá suma bude poslána na prověření.. takže daně doporučuji platit v každém případě. Je to nepříjemné, nesouhlasím s tím, ale boj proti systému se mi zde zdá příliš rizikový.

    +4
    • @filipKlimes1 Já to AML chápu tak, že pokud to banka vyhodnotí tak, že jí to přijde podezřelé, pak vám dá vědět a bude chtít vysvětlení, odkud ty peníze jsou atd. Pokud platba projde a nikdo se neozve, pak není důvod k panice. A nebo jo? Může dávat snad banka skryté avízo dál, aniž by si nejdříve promluvila s majitelem účtu? Podle mě spíš ne.

      0
    • @Karkoska To už je na přečtení celého AML zákona .. ? nemůžu Vám radit, jak obejít banku a daně, spíše varuji - už jsem měl pár investorů, kterým se objevila exekuce.

      0
    • @filipKlimes1 proč exekuce? Tak snad pokud to náhodou FÚ zjistí, tak při nejhorším zaplatím daň + pokutu ne? Tedy za předpokladu, že ty peníze neutratím, ale třeba zainvestuji do akcií, tak to můžu pak případně prodat ne?

      0
    • Dneska se i sami brokeři ptají FU zda jste z určitých transakcí odvedl daně :) Posílají výzvy sami už dávno...

      0
  • @Karkoska @Mi_Chal @tomasdurcak Zdravím páni. Len takto v skratke. Není pravda že sa akcie nereportujú nakoľko sa fakt tie obchody reportujú (Podla pravidiel). Ono to v podstate není nič zložité, nakoľko je to jedna databáza a podľa dan. domicilu sa to posiela na jednotlive staty (FU). Každá seriozny burza má KYC (a ak ho nemá tak minimalne v rámci USA alebo EU urcite nebude seriozne ponukat sluzby)...... No a tu nastava problem pretoze minimalne Cesky a Slovensky FU urcite nema kapacity a tipujem ze u nas ani systemy na to aby to vsetko skontroloval. Cize drobne urcite nebudu vobec pozerat (Jedine ze by to niekto fakt hlasil). Problem asi nastane nad urcity treshold. (A tu cakam ze dany clovek uz to ma danovo optimalizovane alebo seriozne dani.

    +3
  • Otázka je spíš, jak to bude za pár let, promlčecí doba je myslím docela dlouhá a s postupující digitalizací se může všechno docela rychle změnit. Navíc ty obrovský státní dluhy se bude třeba někdo snažit zaplatit. Takže jestli to za případné velké penále apod. stojí si musí každej říct sám.

    +3
    • Nejsem daňový poradce a zákonům moc nerozumím, ale co jsem vyčetl, tak promlčecí lhůta u DP jsou 3 roky. Pokud by během této doby FÚ na něco přišel a začal to vyšetřovat, pak se to může protáhnout max na 10 let. Pokud však během 3 let nezačne vyšetřování, mělo by to být v suchu. 

      Protože v dnešní době FÚ ani neví, že máte nějaké akcie, které tu jsou již dost dlouho a nekontrolují tedy akcie, nedělám si iluze, že by měli kryptoburzy nějak podchycené. Ano souhlasím, že v budoucnu se digitalizace projeví, ale silně pochybuji, že by to nastalo dříve jak za 15-20 let.

      +1
    • @Karkoska Já bych si tím nebyl tak jistý ani u akcií. Co se tak různě zmiňuje, tak finanční instituce mohou s finančními úřady spolupracovat a ty pohyby tam hlásit taky. Ale třeba to kontrolují namátkově ručně a nemají na to automatizovaný systém, což se může kdykoliv změnit. U cenných papírů to ještě komplikují množstevní a časové testy, takže z těch hlášení přímo nevyplývá, jestli to člověk musel nebo nemusel danit. Nebo jsem to pochopil blbě a nehlásí to. Každopádně změnit se to může kdykoliv a někdo to může začít zkoumat zpětně.

      0
    • Promlčecí doba je 3 roky, pokud jste OSVČ a máte zisky. Následně Vás mohou zkontrolovat 3 roky zpětně, ale pokud v jednom roce uvedete ztrátu, připočítejte dalších 5 navíc. :)

      0
  • Osobně si myslím, že FÚ má svých problémů dost. A jenom kontrolovat všechny firmy co podvádějí u DPH jim zabere všechen čas co mají. Takže bych se primárně bál spíše toho, jestli se někdo nenaštve a nenahlásí podezření na FÚ. V takovém případě se ze zákona tím zabývat musí. V každém případě je lepší pro klid duše daně platit.

    +2
    • To mají svých starostí dost, ale vemte si že Váš broker se zeptá daného FU, zda jste z těchto transakcí odvedl daně. Děje se to už asi 3-4 roky minimálně, osobně jsme to zažili u větších účtu kdy klient nedanil a broker poslal výzvu FU na celý jeho účet. Jsou to pak příjemné starosti. Myslím si, že těch 15% není zase až tak moc z krypta.

      0
    • @jakubDanek A o jakého brokera se jednalo? Dal bych si na něj pozor. Evidentně ten broker byl nespokojený, že u něj klient obchoduje a chtěl ho tímto odradit, když ho nabonzoval. Jako sorry, ale pokud bonzuje broker, jde proti sobě.

      0
    • @Karkoska Tohle dělá IB, Plus500, někteří Cz brokeři občas, klasicky USA. Už před 5 lety jsme to řešili takže teď to je klasika. Tohle není napráskání, jen z tvého pohledu. Tohle je normální dotaz, zda ze svých příjmů daníš to co máš. O těchto praktikách se ví dlouho..

      0
    • @Karkoska No bonzování, řada serióznějších brokerů vyzvídá už při zakládání účtů, co člověk dělá, jaké má příjmy, jaké má zkušenosti, s jakým účelem chce obchodovat. A může se stát, že chování účtu pak tomu neodpovídá, takže se optají. V USA je poměrně přísné regulační prostředí, takže oni nemávnou rukou nad ničím + to může být i jistá prevence špatného PR, kdyby se ukázalo, že jim tam obchodovala hromada lidí a nic nedanila. Ale přikláním se k tomu, že snažit se šmelit kvůli 15 % je trošku zbytečný risk...

      0
    • @tomasdurcak Jo nějaký dotazníky se vyplňují, nicméně je prakticky jedno, co tam člověk uvede, protože dané informace nikdo nekontroluje. Naopak, pokud bankéři sdělím, že tomu nerozumím a chtěl bych obchodovat to a to, tak mi to bankéř sám vyplní, abych tím testem prošel a mohl požadované obchodovat ... ale nevím jak je to v USA, tam k tomu třeba přistupují jinak.

      0
  • @Karkoska To by mě taky zajímalo (čistě for science samozřejmě). Kryptoměny sice nejsou tak úplně anonymní, ale faktem je, že aby na "odkloněné" příjmy z těchto aktiv FÚ přišel, musí mít rozhodně nejdříve podezření a pak vyvinout aktivitu směrem k burzám, aby zjistil, jestli někde neproběhly pod vašim jménem transakce. Což si nejsem jistý, jestli je u nás nějaká běžná praxe, když na FÚ občas koukají jako na hieroglyfy i na výpis transakcí z tradiční burzy. ?

    +2
  • Ahoj. 

    Čistě hypoteticky;

    jen traduju krypto a nikdy nesmenuju do fiatu. Jen posílám krypto z burzy do trezoru a obráceně. Tak nemusim nic řešit.

    Je to tak? FU nemůže nic, protože mi nikdy nic nepřijde do banky, navzdory tomu, že můžu realizovat zisk (např koupim ADA za 1usd, ADA stoupne na 2usd, prodám a kopim BTC a cashotnu do Trezoru)

    Realizuju zisk, ale nesmenim do fiatu. FU neřešim. 

    Kdybych někdy v budoucnu potřeboval fiat, tak si vezmu půjčku oproti svému kryptu a daně neřešim.

     

    Je moje úvaha správná? 

    Jen připomínám, že se bavíme čistě hypoteticky.

    0
    • Největší omyl, co si většina myslí je, ze se daní zisky jen pokud si je pošlete na bankovni účet. Jde ovšem i o obchodní úcty. To jestli má FU šanci na vaše obchody přijít je jiná věc. Každopádně právně je povinnost danit vse, kde mate zisk (kromě výjimek), tedy i směna mezi kryptomenami.

      0
    • @pavelLabradorrr Bohužel je to správně tak, jak to píše Pavel. I směna mezi kryptoměna by se měla uvádět do DP. V praxi to však asi nikdo nedělá. V tomto případě je asi bezpečnější dělat ty směny mezi kryptoměnama na burze, kde nejste verifikovaný, což naštěstí jde. Tedy burzu, kde jste verifikovaný a kam si posíláte FIAT nepoužívejte na směny mezi kryptoměnama... ;-)

      0
  • A jak na to dojde?

    0
  • Je potřeba si uvědomit , že se traduje , že krácení daně je po vraždě druhý nejtěžší zločin. A taky vzpomeňte na Al Capona !

    0