Ve skupině
Diskuzní fórum Warengo
Dědická daň amerických akcií
Dobrý den, v minulosti jste se tady několikrát dotkli toho, že existuje americká dědická daň na akcie. Myslím, že jste zmiňovali, že se začíná uplatňovat někde nad 60.000 USD a vrcholí až 40%. Buduji si dividendové portfolio a pomalu, ale jistě se k té první hranici blížím. Akcie mám u českého brokera (Patria). A protože nejsem nesmrtelný, tak mě to lehce zneklidnilo. Platí to i pro dědění akcií u českého brokera? Předem díky za Vaše poznatky.
Na brokerovi nezáleží. Pokud je to možné, je určitě lepší to převést na někoho ještě za života, nežli to nechat až do dědictví. Ideálně s tím také dotyčnému vysvětlit a ukázat, jak to funguje a co to obnáší.
to s Vámi souhlasím, ale nikdo není nesmrtelný a v autě je to razdva. A poslední po čem toužím, aby si rodina říkala, co jsem to byl za pako, že jsem je nechal oškubat daní.
Případné dědictví se bude řešit podle českých zákonů. Málo lidí si ale uvědomuje, že sice dědit budou děti a ty dědickou daň neplatí, ale z celého děděného majetku zaplatí odměnu notáři...
Ano, notáři pochopitelně musíte zaplatit odměnu. Ale já to chápu tak, že kdybych měl v US akciích např. 80.000 USD, tak mi (resp. dědicům) to zdaní US strana, protože nemám občanství ani zelenou kartu. Ale Vy se zmiňujete, že se to bude řešit podle českých zákonů. Ale patrně až po tom, co mi to US strana zdaní. Víte k tomu něco? Předem děkuji.
@MonteCristo Nemám s tím praktickou zkušenost, ale podle mě to v USA danit nebudete. Musel byste se tam nějak k dani přihlásit a pokud byste nebyl dědic z první linie, tak byste to danil 2x, což mi přijde jako nesmysl. Ano, bude se to řešit podle českých zákonů. Vím, že pokud zemře Čech, který bydlel ve Francii (vynechám, jaký typ pobytu), tak se dědí podle francouzských zákonů. Přesnou odpověď na Váš dotaz bude znát notář, ale ty asi na Warengoo nejsou. Zatím :)
předpokládám, že na brokerovi nezáleží, vlastníkem akcií jste vy, broker je akorát zprostředkovatel