Podle čeho vybrat penzijní společnost?

Ahoj, mám staré penzijko, které ještě nebylo transformované na doplňkové spoření. Doteď jsem to nějak neřešil, protože jsem tam stejně zas tak moc nedával, a popravdě jsem si to ani neuvědomil :) Vzhledem k tomu, že mám možnost slušných příspěvků od zaměstnavatele, jsem si říkal že bych to konečně mohl dotáhnout a transformovat to na dynamické spoření. Podle čeho ale vybrat? Poplatky mají většinou víceméně stejné, podle čeho se teda rozhodnout? Měli byste nějaké rady nebo doporučení? Díky

Hodnocení: +3
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • A je tu tedy někdo kdo by přestoupil z conseq do generalli? Nehlašte se všichni

    0
  • Zdravím, mě teď jeden poradce 'radí' přejít v Conseq do DPS a po převodu okamžitě do DPS generalli. Chápu to správně, že tam jde hlavne o jeho provizi za novou smlouvu (při převodu do DPS v ramci jedné společnosti myslím že žádná provize není), nebo je opravdu Generalli lepší varianta než Comseq? Dekuji

    0
  • Nejdříve si zkontrolujte, jestli tam vůbec máte výsluhovou penzi sjednanou a pak kolik měsíců Vám do ní chybí. Podle toho si spočítejte, jestli na ni čekat. Když dynamická strategie, tak v Consequ. Nedívejte se jen na loňský rok, ale celkově. Ano, penzijní fond má svého depozitáře stejně jako jakýkoli jiný investiční fond. A ze svého tam dávejte max.1.000/měsíčně, podle mě se daňové odpočty nevyplatí.

    0
  • mám to u Consequ co mě vyhovuje je, že mám nastavenou vlastní strategii, tzn. že se mi mohu mezi fondy, které nabízí přesouvat finance, vloni, když byly akcie dole, ale dluhopisový fond tolik neodepsal, tak jsem to přesunul do akcií a tím hodně získal, když by náhodou akcie vyletěly do výšin, tak je mohu zase přesunout "zaparkovat" v dluhopisech, nemíním tam pravidelně obchodovat :) ale přijde mě to jako zajímavý doplněk, jak píšete všechny společnosti jsou na tom podobně, ale např. Conseq v jeho akciovém fondu investuje převážně v Evropě a rozvíjející se trhy, kdežto některé fondy zase sázejí na USA hodně, no a protože mám investice v ETF hodně v USA, tak mě osobně zrovna tato diverzifikace vyhovuje

    0
  • Lepší je nechat si to staré, kde se po 15 letech dá vybrat 50%. Tyto peníze si vyberte a zainvestujte do SP500 a budete mít víc než když to necháte v penzijku hnít. Pokud to transformujete do nového budete mít plus mínus asi stejně, ale přijdete o tu možnost si to vybrat.

    0
    • Dovolím si nesouhlasit. Tohle platí za předpokladu, že tam dávám peníze jen já. Pokud mi tam ale posílá peníze zaměstnavatel, čekat patnáct let, nechat to úročit ubohým jedním procentem a pak to ještě zdanit, to mi rozumné fakt nepřijde.

      0
    • @pavelKnezek Asi záleží podle toho kolik Vám do té výsluhové penze chybí. Pokud třeba do 5 let, tak bych možná zvažoval to výše uvedené. Já již mám 15 let za sebou, takže polovinu určitě vyberu. A pak zřejmě zvolím Allianz dynamický fond. Loni byl druhý nejvýnosnější a  i v těch starších fondech patřila Allianz mezi ty nejlepší, i když do budoucna to nemusí nic znamenat. Asi u mně hraje roli, že Allianz je velká společnost s dobrou pověstí. Jestli jsem pochopil správně, tak prostředky v důchodovém spoření nejsou pojištěny, takže bych nevolil rozhodně žádnou malou nebo mladou investiční společnost. Přeci jen do důchodu se může přihodit cokoliv a základem je o ty peníze nepřijít.

      +2
    • @jas39  máte pravdu nejsou pojištěny, na druhou stranu míra regulace je velká a i malá penzijní společnost musí mít "svojí banku"..zde kopíruji info.........................

      Dalším prostředkem, který zvyšuje bezpečnost penzijního fondu, je depozitář. V podstatě jde o banku, u které jsou účty penzijního fondu a která zajišťuje obchodování na finančním trhu a běžný platební styk. Dále pravidelně kontroluje, zda fond při investování nepřekročil zákonem stanovená pravidla pro investování. Důležité je, že penzijní fond a depozitář nesmí být přímo ani nepřímo majetkově nebo personálně propojeny.I tímto způsobem se tedy zvyšuje bezpečnost penzijních fondů.

      Zdroj: https://www.penize.cz/16818-muze-zkrachovat-penzijni-fond

      0
    • @jas39 Do penze to mám ještě 30 let, příspěvek zaměstnavatele je celkem běžný benefit u zaměstnavatelů v mém oboru, takže ten potenciál zhodnocení tam je zajímavý.

      0
    • @jas39 Přesně tak, pokud mi chybí pár let do těch 15, asi bych počkal a vybral si to a teprve pak bych si zvolil nějaký transformovaný. Ono vzhledem k tomu, že ten starý již zakládat nejde, tak už to asi většina má co nevidět :)

      0
    • @pavelKnezek Podstatné je teď kolik máte do výsluhové penze a zda jí máte vůbec sjednanou. U starobní penze je teď jedno, jestli je za 20 let nebo 30 let, tam se Vám určitě vyplatí nějaká dynamická strategie. Těch 1000 Kč měsíčně je optimální, zvýšit pak až teprve pár let před důchodem.

      0
    • @Karkoska Ano souhlas. Jen pozor na terminologii. Transformovány je termín pro ten "starý" fond v rámci penzijního připojištění. Tyhle fondy se podle mne pak v dlouhodobém horizontu nevyplatí už z toho důvodu, že mezi transformovanými fondy není možné už přestupovat. Transformované fondy tak nejsou vůbec motivovány dosahovat dobrých výsledků, protože už jim až tak moc o nic nejde

      0