Ve skupině
Diskuzní fórum Warengo
Danění výnosů z prodeje akcií
Dobrý den,
dlouho jsem marně hledal informace o tom, kdy přesně je nutno podat na FÚ daňové přiznání k výnosům z prodeje akcií, pokud akcie prodám, ale nakoupím další a ty již držím dále na svém obchodním účtu. Informace se totiž často liší...
"Daň se platit nemusí, pokud investor podílové listy držel déle než 3 roky nebo získal prodejem méně než 100 000 Kč za rok celkem, pak je tento příjem od daně osvobozen."
Co ale v případě, že nakoupím akcie, v průběhu téhož roku je prodám a celkový příjem z prodeje je vyšší než 100 000 Kč? Musím podávat daňové přiznání, když ponechám peníze na obchodním úču, nekonzumuji je a dále za ně nakupuji nové akcie?
Děkuji.
Dává Vám broker podklady k daňovému přiznání ???
Daňové přiznání jsem dělal již několikrát a používal jsem konkrétní kurz v době nákupu a konkrétní kurz v době prodeje. Finanční úřad toto akceptoval. Pro přiznání se párují ty samé akcie k sobě - tj. sčítám zisky/ztráty z jednotlivých titulů, tzn. nejde pouze nákupem dalších akcií si snížit daňový základ.
Co jsem také nevěděl je to, že poplatky (burza + broker) spojené s nákupem/prodejem CP lze uplatnit pouze v případě, že obchod (nákup i prodej)realizuji v roce, za nějž dělám daňové přiznání ! Např. v 2021 prodávám akcie, které jsem nakoupil v 2020 - do nákladů mohu dát poplatky (burza + broker) související s prodejem, nikoliv s koupí, kterou jsem realizoval loni :(
@Mi_Chal jj přesně tak jsem to myslel, akorát, že koncem roku jsem tam nic v červených číslech neměl :-D
@PatrikKudlacek no počítají se celkové příjmy a celkové ztráty. Pokud máte ještě něco, kde prodáváte se ztrátou, tak se tím sníží celkový zisk ze všech prodejů a tím můžete snížit daň nebo neplatit nic.
@Mi_Chal nooo z mé logické úvahy vychází to co píšete ..takže to tak pravděpodobně bude...
myslím si, že by šlo snížit daňový základ "úmyslnou realizací ztráty" s tím že byste pozici opětovně nakoupil za nižší cenu..to je ale úplně jiný případ...
@PatrikKudlacek Řekl bych, že se daní to, co se prodalo a do nákladů se dávají náklady na odpovídající nákup (nákupní cena, možná poplatky?). Kdyby tam šlo dát cokoliv dalšího, tak by člověk nemusel danit zisk nikdy, stačilo by před/po prodeji znovu něco koupit, ne? Ale poradce nejsem a řešit daň z prodeje jsem zatím nemusel.
@Ouzo83 právě ta moje teta je účetní starého střihu a ta my s tímto taky moc neporadí :-D ..tak když budete vědět něco nového tak budete hodný, když se podělíte. Díky :-)
@PatrikKudlacek @Mi_Chal Děkuji oběma za cenné rady :)
@PatrikKudlacek Patriku, moc rád bych Vám také poradil, ale investicím se věnuji teprve rok a čeká mne první daňové přiznání, takže sám tápu a hledám všude :) Najít účetní, která by se tohoto ujala je nadlidský výkon, ale v sobotu mám call s kamarádkou účetní a pokusíme se dát vše dohromady a snad i na něco přijdeme... Určitě se pak podělím :)
@Ouzo83 s tím si zatím taky nevím radi, na to se budu tázat účetního (tety), která mi dělal daňové přiznání v loňském roce. Zároveň by mě zajímalo, zda mohu do investičních nákladů úvést i investice, které jsem loni otevřel (za zisk) a ještě nejsou uzavřené, nevíte?
@Ouzo83 pro normální lidi, co nevedou účetnictví, se používá jednotný kurz pro příslušný rok
když se prodává jiný rok než kupuje, tak si nejsem jistý, ale myslím, že někde uváděli, že si člověk může vybrat, jestli na ten nákupní použije kurz z toho roku nákupu (což by mi přišlo logické) nebo aktuální. Ale že to musí dělat stejně pro všechny obchody.
https://www.e15.cz/finexpert/investujeme/jak-zdanit-prijmy-z-investic-1357320https://www.behounek.eu/l/jednotny-kurs/