Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • @praxlondrej díky, hledám ještě další informace, vypadá to, že to je fakt podle příjmu ze závislé činnosti. Jinak podle pásek to nevypadá, že by v měsíci obdržení akcií něco odváděli.

    Našel jsem k tomu třeba https://www.az-data.cz/clanky/kdy-jak-zdanit-prijem-cennych-papiru-opcni-program-zamestnance, podle toho se ještě rozlišuje, jestli to je česká firma nebo zahraniční mateřská...

     

    "Dalším klíčovým faktorem je to, kdo vlastně daň odvádí. V zásadě jsou dvě možnosti. Za prvé může být společnost, která nese náklady na uplatnění opce, daňovým rezidentem České republiky a přímým zaměstnavatelem. V takovém případě se příjem zdaňuje ve mzdě zaměstnance za období, ve kterém zaměstnanec svou opci využil. Není potřeba uvádět jej do daňového přiznání. S tímto příjmem je potřeba počítat při odvodech sociálního a zdravotního pojištění u zaměstnavatele i zaměstnance.

     

    V praxi se také stává, že poskytovatelem opčního programu je mateřská firma, zahraniční daňový rezident bez přímého vztahu se zaměstnancem. Potom není možné zdanění provádět při výplatě mzdy. Nepeněžní příjem tudíž zahrnuje do svého daňového přiznání sám zaměstnanec a daní jej. Takový příjem ale nepodléhá odvodům na zdravotní či sociální pojištění, takže ve výsledku je tato varianta, co se týče odvodů, výhodnější."

    0
  • @Mi_Chal Jedno to v žádném případě není. Základ daně podle §6 je výchozí hodnotou pro výpočet sociálního a zdravotního pojištění a to i odvodů za zaměstnavatele. Takže ne, jedno to není.

    Ten rozdíl byste měl mít započítaný již v tom měsíci, kdy transakce proběhla, tedy by mělo být schované v potvrzení o zdanitelných příjmech, zeptejte se u zaměstnavatele na detaily.

    0
  • @praxlondrej Děkuji za odpověď, že se daní ty akcie koupené za nižší cenu/zdarma je mi jasné. Prodal jsem část pod 100 tisíc, takže daň z prodeje snad řešit nemusím. S výpisem to ale bude složitější, přímo od zaměstnavatele mám klasické potvrzení o příjmech. Ten akciový program pak spravuje nějaká další firma a tam jsou akorát kvartální výpisy a potvrzení o prodeji, ale nikde není nějaké potvrzení, kdy se kolik připsalo... Asi se ještě zkusím zeptat na payroll, jak se to má tedy dokládat.

    Jinak čistě teoreticky, je nějaký rozdíl v tom, jestli se to dá pod §6 jako příjem ze zaměstnání nebo §10 jako další příjem? Daň je z toho snad stejná, ne? Jestli je nějaký praktický rozdíl v tom, jestli mi akcie dá zaměstnavatel nebo třeba soused :-). Tam by snad příjem ze závislé činnosti nebyl. Díky

    0
  • @Mi_Chal Do základu daně vstupuje pouze ono zvýhodnění, tedy v podstatě ten rozdíl oproti normální ceně akcie. Vstupuje to základu daně podle §6. Zaměstnavatel by Vám k tomu měl poskytnout všechny potřebné podklady. Podle §10 se řídíte až v momentě, kdy je prodáváte Vy.

    0
  • @praxlondrej  Ty zaměstnanecké akcie by mě taky zajímaly - dostali jsme nějaké se slevou, prakticky byla část zaplacena a k tomu část discount shares za 0. Jak se to má uvést do DP? Do ř. 31 "úhrn příjmů od všech zaměstnavatelů"? Nemá to být podle §10 ostatní příjmy v příloze 2? (tam je ještě na výběr z x možností jako příjmy z převodu, bezúplatné příjmy, jiné ostatní příjmy) a k tomu slovní popis...

    0
  • 0
  • @praxlondrej děkuji za odpověď. Našel jsem k tomu totiž v minulosti spoustu odlišných informací. Takže pokud to není předmětem mého podnikání, tak na to platí to, že pokud je to do 100k není třeba to uvádět v přiznání?

    0
  • @pavelKnezek Mícháte toho hodně dohromady. Jaká je cena akcií, respektive v jaké ceně jste je získal, Vám potvrdí zaměstnavatel. To zdaníte ve svém základu daně ze závislé činnosti. Pokud potom prodáte za 110k, oproti příjmu si můžete uplatnit výdaje na tyto akcie, to je právě těch zmíněných 100k na které budete mít potvrzení a již to bylo zdaněno. Zisk bude 10k a z toho budete platit 15%.

    @filipbartek Pokud jste fyzická osoba a nemáte nákup a prodej akcií jako svojí živnost, tak zdaňujete jako ostatní příjmy, tedy od svého zprostředkovatele, ve Vašem případě Revolut, na základě výpisu od Revolutu, Váš příjem zdaníte. Identifikovaná osoba a DPH s tím nemá žádnou souvislost.

    0
  • @praxlondrej myslel jsem třeba přes aplikaci Revolut, že jde o zahraniční firmu a nabízí krom “peněženky” i nákup akcí

    0
  • @praxlondrej Díky, myslel jsem si to. Jen doplňující otázka na situaci, se kterou nemám praktickou zkušenost. Pokud by cena takových obdržených akcií byla 100000 Kč, tak zaplatím daň z příjmu. Ten samý tok bych je prodal za 110000, takže bych přesáhl limit 100000, ale je tam ta zaplacená daň 15000, takže můj zisk je vlastně menší. Troufám si tvrdit, že to nikoho nezajímá a protože jsem přesáhl limit, daním dalšími 15% zisk 10000. Mám pravdu?

    0