@frantisekbubenicek

Časování akciových trhů je předem prohraná bitva

Je jasné, že přijde výrazná korekce akciových trhů, ale nemusí se tak stát v nejbližší době a čekat můžete i celá léta. V posledních 70 letech klesl americký akciový trh alespoň o 10 % jednou za 23 měsíců. Tyto tržní korekce jsou vždy trýznivé, ale také nevyhnutelné. Čím delší je však časový horizont pro nákup a držení akcií kvalitních společností, tím větší je i pravděpodobnost růstu vašich investic.

Platí tak proto, že navzdory častým korekcí má index S&P 500 (obecně přijímaný ekvivalent amerického akciového trhu) historicky průměrný výnos přibližně 10 % ročně. Proto jsou šance na úspěšné časování akciového trhu mizivé – po výprodejích má trh tendenci opět pokračovat ve vzestupném trendu. Podíváme-li se na graf indexu S&P 500 od roku 1928 pohledem dlouhodobého investora, tak i Velká hospodářská krize v letech 1929–1933 je dnes naprosto bezvýznamná. I když je jasné, že lidé žijící v té době prožívaly propad akciového trhu úplně jinak.

Příklad nemožnosti časování akciových trhů? Podívejme se na příklad korekce trhu v polovině března. Zpočátku mohli investoři zaznamenat 5% pokles, přičemž se mohli v tomto momentě klidně vrhnout k nákupu po drobné korekci, která se zdála být vhodnou příležitostí. Následoval však další pád o 30 %. Podobně byste pak těžko mohli časovat trh v okolí tržního dna. Mnoho investorů se stáhlo a čekalo, až se dočká ještě lepší příležitosti. Tím pádem však zmeškali část, nebo úplně celý růst, jehož jsme svědky za posledních několik měsíců.

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.