Pozor na nesprávný investiční horizont, může vás stát i celý kapitál!

Znát své časové období je důležité

Zvláště začínající investoři se často při své práci soustředí na řadu detailů. Podrobně zkoumají vlastnosti aktiv, snaží se nalézt nejlepší nastavení vstupů a výstupů ze svých pozic, popřípadě řeší, jak co nejvíce omezit ztráty. Některé důležité a velké otázky jim však unikají. Mezi ně rozhodně patří dilema investičního horizontu, neboli na jak dlouho své investice v průměru časovat. Tato otázka se může zdát triviální, avšak její podcenění nejednou vede k nenávratným ztrátám a zklamáním.
Jak daleko u svých investic dohlédnete?
Jak daleko u svých investic dohlédnete?

Tuším, že to byl slavný investiční guru Peter Lynch, kdo napsal, že investování je jako jízda v automobilu. Abyste bezpečně dorazili do cíle a nesjeli z vozovky, musíte se dívat daleko před sebe. Trefnější přirovnání vystihující přístup dlouhodobých investorů jsem dosud neslyšel.

Obecně však odkazuje k mnohem složitějšímu a komplexnějšímu tématu tzv. investičního horizontu. Ten určuje dobu, po kterou v průměru plánujete svoji investici/pozici držet, jinak řečeno, kdy očekáváte vybírání zisků. Jeho správná volba je přitom základním stavebním kamenem každého úspěšného a robustního investičního plánu. Investor by toto téma proto rozhodně neměl podceňovat a důkladně nad ním zamyslet, než pošle své těžce získané peníze vstříc trhům.

Pokud vše uspěchá, popřípadě si svým rozhodnutím nebude jist, potažmo se jej rozhodne v průběhu aktivního investování nedodržovat, hrozí potenciálně velké ztráty. Jeho strategie může být v základu správná, mechanismus vstupů i výstupů vesměs jasný, vybraná aktiva úměrná jeho znalostem, schopnostem i velikosti kapitálu, ovšem pokud nebude mít jasno v tom, jak daleko do budoucnosti se bude chtít dívat, jeho přístup může ztroskotat.

Tak například situace, kdy si investor vyzkouší nějaký dlouhodobější obchod, avšak během jeho trvání ztratí trpělivost (daný způsob je pro něj příliš nudný nebo naopak není schopen snášet z něj plynoucí silné protipohyby cen), své pozice prodá a rozhodne se raději intradenně spekulovat, aby se vyhnul vlivu makrodat, jenže ten je na něj příliš rychlý a tak raději skočí ke swingovému obchodování, je pro jeho kapitál i jeho samého zničující.

Každý zkrátka musí dobře vědět, kde je jeho místo. Jak na to?

Ještě nejste členy? Zaregistrujte se, je to zdarma

+ bonus 22 praktických tipů, jak okamžitě zlepšit váš život i byznys
Kniha
Kliknutím na Zaregistrovat se vyjadřujete souhlas s našimi podmínkami ochrany osobních údajů
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Nejnovější články