14.05.2019 4 minuty čtení

Jak uklidnit zaměstnance při propadu akcií? Přečtěte si email, který rozeslal CEO Uberu po katastrofálním IPO

Alternativní taxislužba Uber nebude na své první dva dny na burze vzpomínat v dobrém. Její akcie se prudce propadly a valuace firmy se snížila z 82 miliard dolarů na 62 miliard dolarů. Daru Khosrowshahimu proto nezbývalo nic jiného, než firmu a její zaměstnance uklidnit.

Teoreticky by to Uber vůbec nemusel řešit. Za investory si šel pro svých 8 miliard dolarů, které úspěšně vybral a nyní je může dle libosti využít na svůj další rozvoj. Zakladatelé a první investoři zase mohou na trhu zhodnotit usilovná léta dřiny a odříkání. A to vše nezávisle na tom, co si nyní myslí burziáni.

Jenže tak jednoduché to samozřejmě není. Jde tu v první řadě o značku a její pověst. Uber si potřebuje udržet status unikátní firmy, která mění svět. Firmy, kterou následují davy na cestě k proměně globálního dopravního trhu. Nikoli pověst ztroskotance, kterému nikdo nevěří.

A jde samozřejmě také o zaměstnance, zejména pak ty, jejich pracovní smlouvy se zmiňují o malém detailu, kterým jsou akciové opce. Jak by mohlo důležitého manažera motivovat, že má opce na akcie s prachbídnou hodnotou?

A nezapomínejme také na později vstupující investory, kteří si podíly kupovali s vidinou valuace ve výši 120 miliard dolarů. Těm by se jistě nelíbilo, kdyby k dění na burze přistupoval Uber lhostejně.

CEO firmy Dara Khosrowshahi, který v čele Uberu nahradil zakladatele Travise Kalanicka v polovině roku 2017, se proto rozhodl všem zaměstnancům rozeslat email, ve kterém se snaží zmírnit napětí a ujistit všechny v týmu, že firma i toto náročné období zvládne.

Pro podpoření svých argumentů si vybral Facebook a Amazon, dvě obrovské technologické firmy, které při svém IPO také nikterak nezářily, ale dnes mají nezpochybnitelnou globální pozici. Khosrowshahi věří, že stejně jako tyto dvě firmy bude také Uber v dlouhodobém horizontu silným a významným hráčem se stabilním cashflow.

Celý email předkládáme v původním anglickém znění:


Team Uber:

I’m looking forward to being in front of you at the All Hands tomorrow, but I wanted to send you a quick note in the meantime.

First off, I want to thank you all for your passion for and commitment to Uber. We simply would not be here without you.

Like all periods of transition, there are ups and downs. Obviously our stock did not trade as well as we had hoped post-IPO. Today is another tough day in the market, and I expect the same as it relates to our stock.

But it is essential for us to keep our eye on the long-term value of Uber for our customers, partners, drivers and investors.

Every stock is valued based on the projected future cash flows/profits that the company is expected to generate over its lifetime. There are many versions of our future that are highly profitable and valuable, and there are of course some that are less so. During times of negative market sentiment, the pessimistic voices get louder, and the optimistic voices pull back.

We will make certain that we communicate our incredible value as a company that is changing the way the world moves, but also the value that we are building for our owners. But there is one simple way for us to succeed – focus on the work at hand and execute against our plans effectively.

Remember that the Facebook and Amazon post-IPO trading was incredibly difficult for those companies. And look at how they have delivered since.

Our road will be the same. Sentiment does not change overnight, and I expect some tough public market times over the coming months. But we have all the capital we need to demonstrate a path to improved margins and profits. As the market sees evidence, sentiment will improve, and as sentiment improves, the stock will follow. We will not be able to control timing, but we will be able to control the outcome.

We will be judged long-term on our performance, and I welcome that. It’s all in our hands.

I look forward to being there at the All Hands to answer Qs and tell you more.

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.