27.08.2020 4 minuty čtení

Burzy V4: Praha s Bratislavou se rychle zotavily, Varšava a Budapešť stále hluboko pod před-krizovou úrovní

Půl roku od pádu v důsledku korona krize se většina ekonomik celého světa zotavuje z největší poválečné krize v historii. Země, kterých ekonomika byla navázaná na cyklická odvětví jako automobilový nebo letecký sektor zaznamenávají pomalé a těžké z..

Půl roku od pádu v důsledku #korona krize se většina ekonomik celého světa zotavuje z největší poválečné krize v historii. Země, kterých ekonomika byla navázaná na cyklická odvětví jako automobilový nebo letecký sektor zaznamenávají pomalé a těžké zotavování, stejně jako vysoko proexportně směřované ekonomiky, které jsou navázané na odběratelské země. ProfitLevel se ve své analýze zaměřil na srovnání zotavování středoevropských akciových trhů. 

Zdroj: ProfitLevel

Slovenský index je zastoupený společnostmi Tatrabanka, VUB, OTP, Tatry mountain resorts SES Tlmače, Best Hotel Properties a Biotika. První tři společnosti jsou banky, které mají v současnosti těžké časy bez žádného pozitivního výhledu. Důvodem jsou nulové úrokové sazby a zvyšující se riziko nesplácení poskytnutých úvěrů na základě čeho musí vytvářet rezervy. Další společností je TMR, která musela uzavírat svoje rezorty a čelila výpadku zisku. Na druhé straně je farmaceutická firma #Biotika, která jako jedna z mála sektorů neoslabila, naopak dokonce posílila svoje postavení na trhu. Navzdory očekávání masivního propadu, index se propadl přibližně o 11,7 % a následně vzrostl a ukončil s mírnějším propadem 5,6 %. Současný problém slovenské burzy je nízká likvidita, na základě čeho není index směrodatným ukazovatelem vývoje slovenské burzy. 

Burza našich jižních sousedů Maďarska se během pandemie propadla o 35%, následně posilnila a v současnosti se pohybuje přibližně 19,7% pod svým předkrizovým stavem. OTP bank s největším podílem na indexu tvoří až 36% a stále nedosáhla ani 50 % svojí největší hodnoty. Na Druhém místě stojí Richter Gedeon, která překonala svoje maximum o 6 %. A Třetí je MOL, který na základě slabé poptávky po ropě se pohybuje 29 % pod svými maximy.

Další vybranou burzou je Varšavská #burza, která se propadla přibližně stejně jako Maďarská. Díky vysoké diverzitě společnosti se burza pozvedla a skončila s 8,6% poklesem. Největší podíl má známá technologická firma CD projekt s pouze 9 %, která se v současnosti obchoduje na 24% vyšší hodnotě než před vypuknutím koronaviru. Druhou je banka PKO bank s vysokým i současným poklesem. A třetí je producent medi KGHM Polska Miedź, která zaznamenala neuvěřitelný víc jak 42 % nárůst oproti předkrizovému stavu. 

Poslední a světově nejznámější a nejlikvidnější je pražská burza, která vykázala 31,7% pokles, poté vzrostla a nyní ztrácí jen 4 % na svoje předkrizové hodnoty. Největší zastoupení na burze má #AVASST, který se propadl až o polovinu. Následně se dostal na svoji předkrizovou úroveň a dokonce posilnil o 1,16 %. Druhou největší pozici zastává #ČEZ, který ještě dnes ztrácí 5,6 %. Na třetím místě jsou #Erstebank a #Komerzbank, které stále ztrácí víc jak 35 % na svojí předkrizovou úroveň. 

@Lukas_Baloga_ProfitLevel, hlavní analytik ProfitLevel 


 

Právní status: PT. PROFITFXLEVEL (hereinafter, ProfitLevel) je registrovaná značka společnosti BCM Begin Capital Markets CY Ltd (dříve OX Capital Markets Ltd), kyperské investiční firmy (CIF), na kterou dohlíží a reguluje ji Kyperská komise pro cenné papíry a burzy (CySEC), má licenci CIF č. 274/15, se sídlem na adrese 39C ZINONOS, 3040 Limassol, Cyprus 

Upozornění na rizika: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 58.04% účtů retailových investorů došlo, při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele, ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Obchodování s pákovými produkty, jako jsou CFD a FX, zahrnuje podstatné riziko ztráty a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s takovými produkty je riskantní a může způsobit ztrátu celého investovaného kapitálu.

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.