Půl roku od pádu v důsledku #korona krize se většina ekonomik celého světa zotavuje z největší poválečné krize v historii. Země, kterých ekonomika byla navázaná na cyklická odvětví jako automobilový nebo letecký sektor zaznamenávají pomalé a těžké zotavování, stejně jako vysoko proexportně směřované ekonomiky, které jsou navázané na odběratelské země. ProfitLevel se ve své analýze zaměřil na srovnání zotavování středoevropských akciových trhů.
Slovenský index je zastoupený společnostmi Tatrabanka, VUB, OTP, Tatry mountain resorts SES Tlmače, Best Hotel Properties a Biotika. První tři společnosti jsou banky, které mají v současnosti těžké časy bez žádného pozitivního výhledu. Důvodem jsou nulové úrokové sazby a zvyšující se riziko nesplácení poskytnutých úvěrů na základě čeho musí vytvářet rezervy. Další společností je TMR, která musela uzavírat svoje rezorty a čelila výpadku zisku. Na druhé straně je farmaceutická firma #Biotika, která jako jedna z mála sektorů neoslabila, naopak dokonce posílila svoje postavení na trhu. Navzdory očekávání masivního propadu, index se propadl přibližně o 11,7 % a následně vzrostl a ukončil s mírnějším propadem 5,6 %. Současný problém slovenské burzy je nízká likvidita, na základě čeho není index směrodatným ukazovatelem vývoje slovenské burzy.
Burza našich jižních sousedů Maďarska se během pandemie propadla o 35%, následně posilnila a v současnosti se pohybuje přibližně 19,7% pod svým předkrizovým stavem. OTP bank s největším podílem na indexu tvoří až 36% a stále nedosáhla ani 50 % svojí největší hodnoty. Na Druhém místě stojí Richter Gedeon, která překonala svoje maximum o 6 %. A Třetí je MOL, který na základě slabé poptávky po ropě se pohybuje 29 % pod svými maximy.
Další vybranou burzou je Varšavská #burza, která se propadla přibližně stejně jako Maďarská. Díky vysoké diverzitě společnosti se burza pozvedla a skončila s 8,6% poklesem. Největší podíl má známá technologická firma CD projekt s pouze 9 %, která se v současnosti obchoduje na 24% vyšší hodnotě než před vypuknutím koronaviru. Druhou je banka PKO bank s vysokým i současným poklesem. A třetí je producent medi KGHM Polska Miedź, která zaznamenala neuvěřitelný víc jak 42 % nárůst oproti předkrizovému stavu.
Poslední a světově nejznámější a nejlikvidnější je pražská burza, která vykázala 31,7% pokles, poté vzrostla a nyní ztrácí jen 4 % na svoje předkrizové hodnoty. Největší zastoupení na burze má #AVASST, který se propadl až o polovinu. Následně se dostal na svoji předkrizovou úroveň a dokonce posilnil o 1,16 %. Druhou největší pozici zastává #ČEZ, který ještě dnes ztrácí 5,6 %. Na třetím místě jsou #Erstebank a #Komerzbank, které stále ztrácí víc jak 35 % na svojí předkrizovou úroveň.
@Lukas_Baloga_ProfitLevel, hlavní analytik ProfitLevel
Právní status: PT. PROFITFXLEVEL (hereinafter, ProfitLevel) je registrovaná značka společnosti BCM Begin Capital Markets CY Ltd (dříve OX Capital Markets Ltd), kyperské investiční firmy (CIF), na kterou dohlíží a reguluje ji Kyperská komise pro cenné papíry a burzy (CySEC), má licenci CIF č. 274/15, se sídlem na adrese 39C ZINONOS, 3040 Limassol, Cyprus
Upozornění na rizika: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 58.04% účtů retailových investorů došlo, při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele, ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Obchodování s pákovými produkty, jako jsou CFD a FX, zahrnuje podstatné riziko ztráty a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s takovými produkty je riskantní a může způsobit ztrátu celého investovaného kapitálu.