25.08.2020 2 minuty čtení

Vláda rozšířila podmínky pro emise firemních dluhopisů

Vláda schválila návrhy opatření z Koncepce rozvoje kapitálového trhu v ČR na roky 2019/2023. Mezi novinky patří zavedení účtu dlouhodobých investic a alternativního účastnického fondu. Návrh obsahuje i širší podmínky u emisí korporátních dluhopisů.

Vláda schválila návrh na přísnější podmínky při úpisu firemních dluhopisů pro emise do jednoho milionu eur. Nově by měly obsahovat i údaje o emitentovi. Jako je například délka činnosti, hlavní podnikatelská činnost, minimální výše investice nebo účel emise.

Tyto informace by už dnes měly být dostupné z veřejných zdrojů, nově je ale investoři budou mít přehledně na jednom místě. To jim usnadní vyhodnotit riziko spojené s emitentem a dluhopisem. Na plnění těchto povinností bude dohlížet Česká národní banka, která bude mít i možnost ukládat sankci,“ uvedla vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová [za ANO].

V současnosti obsahují emisní podmínky pouze informace o dluhopisu. Nově by měly zahrnovat i údaje o emitentovi, jako například délka činnosti, hlavní podnikatelská činnost, minimální výše investice nebo účel emise.

Důležitá změna je i rozšíření okruhu subjektů, které budou moci nabízet klasické státní dluhopisy. Podle nynější úpravy je může prodávat pouze Česká národní banka [ČNB]. Ta je však nabízí pouze prostřednictvím aukce, což se v praxi podle Ministerstva financí ČR [MF ČR] nejeví vždy jako nejvhodnější způsob. Napříště by je tak měly nabízet i ostatní subjekty oprávněné k prodeji cenných papírů...

Celý článek na: https://www.fintag.cz/2020/08/25/vlada-rozsirila-podminky-pro-emise-firemnich-dluhopisu/

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.