12.05.2019 3 minuty čtení

Naše velikost je výhodná pro uživatele, reagoval Zuckerberg na výzvu spoluzakladatele k rozdělení

Facebook je suverénně největší sociální sítí světa, s jeho více než 2,3 miliardami uživatelů se mu žádná jiná platforma nemůže rovnat.

Že je Facebook největší na světě, to by asi nikomu nevadilo, přecijen, někdo vždycky musí být největší a navíc druhý v pořadí, Youtube od Googlu, je s 1,9 miliardami měsíčních uživatelů hned v závěsu.

Problém ovšem nastává ve chvíli, kdy si uvědomíme, že pod Facebook spadají také další sociální sítě, které své uživatele počítají v miliardách – WhatsApp (1,6 mld.), Messenger (1,3 mld.) a Instagram (1 mld.).

Taková koncentrace projektů dává Marku Zuckerbergovi do rukou poměrně velkou moc, což si začínají vlády po celém světě a částečně i uživatelé uvědomovat. A uvědomují už si to také lidé, kteří mají k Facebooku historicky velmi blízko.

Například Chris Hughes, který byl Zuckerbergovým spolužákem na Harvardu a stal se historicky prvním marketingovým manažerem Facebooku. Díky této relativně krátké životní epizodě (Hughes skončil v roce 2007) si mladý mluvčí přišel na jmění v hodnotě kolem 500 milionů dolarů. Sám často říká, že to není spravedlivé a snaží se bojovat proti nerovnosti ve společnosti.

Nyní se každopádně rozhodl ozvat v kontextu se svou bývalou firmou, když ve sloupku v The New York Times vyzval Zuckerberga k rozdělení Facebooku. Sám si prý uvědomil jeho příliš velkou moc při volbách v roce 2016, kdy údajně Rusové manipulovali skrze diskuze a skupiny volbu prezidenta Spojených států. A také v rámci skandálu s Cambridge Analytica, kdy Facebook dobrovolně obchodoval se soukromými daty uživatelů.

Jeho slova v podstatě odpovídají tomu, po čem dnes volají také mnozí američtí zákonodárci v čele s Elizabeth Warrenovou, senátorkou a také kandidátkou na post hlavy Spojených států. Ti chtějí nejen rozdělení Facebooku na menší subjekty, ale také zodpovědnost samotného CEO, který by tak mohl v případě prodeje či úniku dat čelit i vězení.

Zuckerberg, který je nyní na návštěvě Francie a jejího prezidenta Emmanuela Macrona, však v rozhovoru pro stanici France 2 podobné úvahy odmítl s tím, že byl předpokládaný efekt vůbec nesplnily.

„Naše velikost je právě naopak velkou výhodou pro naše uživatele. Pokud se bavíme například o manipulaci voleb, kdo jiný tomu může předejít, než kapitálově silná firma, která může investovat do správných obranných mechanismů? Náš letošní budget na zabezpečení je větší, než byly celkové tržby za rok, kdy jsme vstupovali na burzu,“ pochlubil se Zuckerberg v rozhovoru.

Zda budou v budoucnu podniknuty kroky ze strany vlády směrem k omezení velikosti Facebooku je zatím ve hvězdách. Je však jisté, že vlády po celém světě budou zpřísňovat zákony minimálně takovým způsobem, aby si Facebook nedovoloval cokoli podcenit. Aktuálně je ve hře pokuta od americké Federální komise pro obchod ve výši 3 až 5 miliard dolarů za úniky a obchodování s daty.

Chris Hughes vysvětluje svůj pohled na moc Facebooku a Marka Zuckerberga:
Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.