12.05.2019 4 minuty čtení

Uber zklamal investory, jeho IPO bylo jedním z nejhorších za posledních 24 let

Ani výrazné snížení valuace nepomohlo Uberu k tomu, aby přesvědčil burziány, že se vyplatí do něj investovat. Akcie alternativní taxislužby se hned první den na burze propadly o více než 7 procent.

Ještě v průběhu loňského roku se mluvilo o tom, že Uber si na burzu půjde pro valuaci ve výši minimálně 100 miliard dolarů. Na konci roku už dokonce zaznívaly hlasy, které firmě založené v roce 2010 přisuzovaly hodnotu 120 miliard dolarů.

A nebyly to ledajaké hlasy, protože samotný CEO firmy Dara Khosrowshahi dostal do smlouvy klauzuli, která mu zaručovala jednorázový bonus ve výši 100 milionů dolarů v případě, že Uber bude na burze skutečně oceněn na zmíněných 120 miliard dolarů a na této hodnotě se udrží minimálně tři měsíce.

Dalo by se říci, že až do března šlo všechno podle plánu a trh s napětím očekával, kdy bude moci své peníze přesunout do akcií Uberu. Jenže pak se věci začaly rychle měnit.

Per aspera ad astra?

První trhliny se ve velkolepém plánu Uberu začaly objevovat paradoxně po IPO jeho menšího amerického rivala – Lyftu. Známé růžové taxi totiž hned první den na burze vystřelilo k výšinám, ale od následujících dnů to byl jeden nekonečný volný pád. Z upisovací ceny 72 dolarů za akcii je dnes Lyft na ceně 51 dolarů. Jeho valuace se propadla z 24 miliard dolarů na 15 miliard a je na úrovni Pinterestu a Snapchatu.

Pro Uber byl Lyft lakmusovým papírkem, který měl ukázat, jak moc racionálně investoři uvažují o firmách, které chtějí měnit dopravní trh, ale zatím se potýkají s ohromnými ztrátami. Pokud tedy menší rival něco ukázal, pak to, že investoři začínají být velmi skeptičtí vůči podobnému byznys modelu.

Následovalo zveřejnění povinných dokumentů v rámci IPO, které ihned začali rozebírat odborníci a média ze všech koutů světa. Pokud pomineme veškeré detaily a všechny možné výtky, pak jediný hlavní závěr byl ten, že valuace kolem 100 miliard je za firmu v takovém stavu jednoduše příliš vysoká. Známý guru oceňování podniků, profesor Kolumbijské univerzity Aswath Damodaran, několikrát řekl, že rozumná valuace Uberu se pohybuje na hranici 60 miliard dolarů, ale ani o dolar výš. A Damodaran je člověk, kterému investoři opravdu naslouchají.

Tou nejhorší překážkou na cestě k úspěšnému IPO se však nakonec ukázal být možná až ten úplně poslední týden, na který měl Uber naprosto minimální vliv. Po víkendových tweetech amerického prezidenta Donalda Trumpa se totiž opět trhem začaly nést pochybnosti o možné obchodní dohodě mezi Spojenými státy a Čínou, což znamenalo jediné – výprodej. V podstatě celý týden jsme mohli sledovat propad trhů. Sice ne tak výrazný, jak se někteří obávali, ale k ideálnímu stavu pro IPO nové fimy měla atmosféra na burze daleko.

Jedno z nejhorších IPO za posledních 24 let

Propad akcií o 7,6 procenta nevypadá v kontextu aktuálního dění na trhu nijak hrozivě. Stačí si projít výsledky pár dní zpět a najdete mnohem výraznější propady i mezi zavedenějšími firmami. Jenže IPO bývá tradičně oslavou důležitého milníku na cestě k dalším úspěchům. Při takové příležitosti akcie rostou. Tedy, pokud je vše v pořádku.

Jenže jak nyní ukázala analýza obchodní platformy Dealogic, vstup Uberu na burzu se zapsal mezi ty nejhorší za poslední čtvrtstoletí. Abychom byli konkrétní, jednalo se o pátý nejhorší úvodní den na burze mezi firmami s valuací nad 10 miliard dolarů za posledních 24 let.

Z upisovací hodnoty ve výši 45 dolarů za akcii je dnes Uber na hodnotě 41,57 dolarů, valuace se propadla z 82 miliard dolarů na 69,71 miliard dolarů, tedy už mnohem blíže odhadu Aswatha Damodarana.

Přesto nesmíme zapomenout zmínit, že se i nadále jedná o největší IPO technologické firmy od vstupu Alibaba Group na stejnou burzu, tedy NYSE, v roce 2014.

Teprve následující týdny a měsíce napoví více k tomu, zda bude Uber schopen dlouhodobě obstát v očích investorů jako firma s naplnitelným potenciálem a schopností dosahovat zisku.

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.