Jak často se ocitnete v situaci, kdy jste zcela odkázáni na to, zda druzí budou mít chuť prokázat vám laskavost? Možná když se vám porouchá auto, nebo se při cestování bez mapy ztratíte v cizím městě. Nebo se vám vybije telefon a potřebujete si zavolat.
Jsou zkrátka situace, kdy si bez pomocné ruky někoho druhého vystačíme jen velmi těžko. Pokud něco takového zažijete, je velmi pravděpodobné, že budete příště sami ochotni natáhnout pomocnou ruku a pomoci druhému v nesnázích. A jednou z nejméně příjemných věcí z této kategorie je situace, kdy se vám ztratí peněženka.
Většina lidí si vlastně ani nepřeje, aby se našla celá včetně peněz. Jde jim o dokumenty, karty a další obsah, jehož nové vyřízení bude garantovaně jeden velký bolehlav.
V časopise Science Journal se objevila zajímavá studie. Sociologové v něm provedli experiment, jež je vyšel zhruba na půl milionu dolarů.
Hlavní myšlenka byla zcela jednoduchá. 11 mužů a 2 ženy se rozlétli po světě (ještě před pandemií) a navštívili celkem 355 velkých měst v celkem 40 zemích včetně České republiky, kde záměrně "ztratili" 17 000 peněženek (jak asi vypadaly jejich zavazadla na letištních skenech a co na ně říkali celníci? ?).
Cílem tohoto experimentu bylo zjistit, jak budou na ztracené peněženky reagovat obyvatelé každé navštívené země. Vrátí nalezený předmět, aniž by se z něj cokoliv ztratilo? Nechají si peníze uvnitř peněženky? A proč tak budou konat?
Po světě byly rozhazovány dva typy peněženek. Jeden typ měl uvnitř klíč a žádné peníze, další obsahoval kromě klíče i nějaké peníze.
Dále se v peněženkách nacházel nákupní seznam napsaný v národním jazyce dané země a pracovní vizitka se jménem a e-mailem majitele.
Průměrná částka uložená do peněženek byla 13,45 $, opět v národní měně dané země. V pár zemích (Velká Británie, Polsko a USA) však byl do peněženek záměrně vložen vyšší obnos 94,15 $. Jak už jsem ale zmínil výše, mezi peněženkami byly i takové, které v sobě neobsahovaly žádné peníze, pouze klíč.
Jak jednotlivé země dopadly, ukazuje následující graf:
Na grafu jsou u každé země vidět dvě barevné tečky. Ta žlutá představuje procento peněženek, jež neobsahovaly žádné peníze, které byly vráceny. A červená to samé v případě peněženek, jež v sobě nějaké peníze měly.
Češi mají páteř, Číňané ne
Absolutními vítězi experimentu se staly severské země, Švýcarsko a překvapivě i Polsko, které bylo jednou se zemí, kde peněženky obsahovaly v přepočtu přes 2000 Kč.
A hned pod "stupni vítězů" se umístila na 7. místě Česká republika, kde bylo vráceno přes 60 % všech peněženek bez peněz a téměř 80 % všech peněženek s penězi.
Naopak nejvíce pohořeli Kazachstán, Peru, Maroko a možná trochu překvapivě Čína, která skončila až na úplně posledním místě. Zároveň bych si netipl, že země jako Velká Británie a USA skončí až v druhé polovině seznamu.
Zda se nalezená peněženka vrátila, či nikoliv, dle vědců ovlivňovalo pár faktorů. Vědci například zjistili, že peněženky, jež obsahovaly klíč, byly vráceny mnohem častěji, což je spojeno s všeobecným přesvědčením, že klíč má pro majitele mnohem vyšší hodnotu než peníze nebo samotná peněženka.
Zajímavým "ošklivým kačátkem" experimentu je Mexiko, kde se jako v jediné zemi vrátilo méně peněženek s penězi než těch bez peněz. Na klíče tam asi ani nikdo příliš velký ohled nebral.
My Češi každopádně s výsledky můžeme být spokojeni. Nejsme možná zatím tak morálně na výši jako ve Skandinávii, Švýcarsku či poměrně pobožném Polsku, ale jinak jsme ve srovnání se zbytkem světa rozhodně prokázali slušnou dávku férovosti a slušnosti. ?
Takže dík všem, kteří nalezené peněženky, batohy a další osobní věci poctivě vracejí a až se vám jednou taky něco ztratí, snad to bude u nás a ne na dovolené v Číně ?.