11.05.2019 5 minut čtení

Chcete zničit firmu? Odstavte jejího zakladatele-magora, jako to udělal Apple, Twitter nebo Uber

Tak máme za sebou IPO Uberu a já se nemohu ubránit dojmu, že to zapadá do skládačky o představě budoucnosti firmy, která se až příliš brzy zbaví svého zakladatele.

IPO Uberu jsem si asi jako mnoho dalších představoval trochu jinak. Tohle působilo jako něco z nutnosti, jako že "když už jsme to slíbili, tak jsme teda tady". Jasně, IPO z nutnosti bývá, zejména u takto mladých firem, aby se nabraly peníze na rozvoj. Ale vždycky je tam i ten nádech splnění amerického snu, ta akce má nějaké "charisma", člověk z toho prostě něco cítí. Vstup Uberu na burzu byl tak nějak korporátně nudný. A to by se firmě v takovém stádiu vývoje opravdu nemělo stávat.

Nemám k tomu sice žádnou oficiální studii (ačkoli u amerických vědců by se jistě nějaká našla, haha), ale řekl bych, že existuje spojitost mezi úspěchem technologické firmy a pozicí jejího zakladatele. Abych to vysvětlil...

  • Microsoft založil Bill Gates a vedl ho dalších 25 let -> úspěch
  • Apple založil Steve Jobs a po 8 letech ho odstavili -> málem bankrot, Jobs se musel vrátit, aby firmu zachránil
  • Facebook založil Mark Zuckerberg a 15 let ho vede -> úspěch
  • Twitter založil Jack Dorsey a po 2 letech ho odstavili -> krize firmy a následný návrat Dorseyho
  • Amazon založil Jeff Bezos a 25 let ho vede -> úspěch
  • Groupon založil Andrew Mason a po 7 letech ho odstavili -> stále trvající krize, ze které firma těžko hledá cestu
  • Netflix založil Reed Hastings a 22 let ho vede -> úspěch
  • Uber založil Travis Kalanick a po 7 letech ho odstavili -> prozatím klesla valuace ze 120 miliard na 80 a první den na burze nedopadl moc dobře

Až na Bezose jsou to všechno spoluzakladatelé, ale beru je jako ty hlavní strůjce úspěchu dané firmy a ty opravdové vizionáře.

Náhoda? Nemyslím si...

Každopádně, chce mi někdo tvrdit, že tohle je jen náhoda? Možná, že jsem něco přehlédl, ale existuje nějaká globálně úspěšná technologická firma, ve které "přechytračelí" investoři odstavili jejího zakladatele a ona byla i nadále úspěšná a prosperovala?

Uber se Kalanicka zbavil v podstatě z podobných důvodů jako Apple tehdy Jobse - neurvalé chování vůči zaměstnancům a vysoké náklady na rozvoj. Ale viděli jste třeba to video z taxiku, ve kterém se Kalanick dohaduje s řidičem ohledně odměn? Já vám nevím, ale přijde mi to, že se prostě jen dohadují dva smluvní partneři, that´s all. Takové věci se dějí dnes a denně v milionech firem po celém světě. A vysoké náklady způsobené globálním rozmachem se nakonec vyplatily, protože konkurence dala Uberu podíl ve svém byznysu.

Jasně, bylo by to krásně sluníčkové, kdyby všichni byli tak nějak miloučcí a dokázali s firemními penízky nakládat jako s opravdovým pirátským pokladem...ale sakra, nepatří tohle prostě k úspěšným technologickým firmám? Není náhodou nepsaným pravidlem, že vizionáři jsou vždycky tak trochu magoři?

Bill Gates byl rozmazlený spratek, který neměl s nikým slitování, byl v podstatě celých 25 let jak na loupeživé výpravě. Mark Zuckerberg se s tím taky nemaže a celých 15 let jede na hraně zákona. Jenže tihle dva měli to štěstí, že si dobře ošetřili smlouvy s investory a nikdy nemohli o svou pozici přijít. Jinak by se jim to asi také stalo.

Naproti tomu všichni ti dosazení manažeři bez špetky vizionářství jsou sice strašně milí, dávají si záležet na politicky korektní firemní kultuře a umí slušně mluvit před akcionáři. Ale neinovují dostatečně rychle, nemotivují zaměstnance, nedokáží udělat ten správný hype, který je v technologickém sektoru potřeba. Dříve nebo později dostanou firmu na pokraj propasti a dříve strašně chytří investoři začnou zmatkovat.

Proč například vzniklo Warengo? Když to zjednoduším, tak právě proto, že LinkedIn už dávno nemá svého zakladatele, ale obyčejného manažera, který firmu řídí tak nějak hezky korporátně, ale nudně. Nebo vám snad přijde, že LinkedIn nějak progresivně inovuje, vylepšuje a rozšiřuje své služby? Ani náhodou, tenhle projekt, který měl tak obrovský potenciál, ustrnul a stal se z něj obyčejný pracovní portál s profily. Je už v podstatě téměř 20 let stejný. S byznysovou sociální sítí to nemá a nikdy nebude mít nic společného. Už se dá čekat jen stagnace a následný úpadek projektu (zejména, až z toho Microsoft vytěží kontakty a vše co se dá).

Proč neinvestovat do Uberu

Abych to zkrátil a zbytečně nerozepisoval vcelku jasné téma. Aktuální stav Uberu mě vlastně ani tolik nepřekvapuje. Dara Khosrowshahi (wow, už to umím napsat zpaměti) vypadá a mluví jako fajn týpek, ale Uber začíná být pouhým stínem toho, čím byl před rokem a dál. Travis Kalanick tím projektem žil, dýchal pro něj, pracoval na něm 24/7. Choval se možná jako magor, ale položil by za firmu život. Nový CEO si odpracuje to svoje, shrábne nechutně vysoké odměny a nazdar. Nikdy do toho nedá to srdce, nedá tomu projektu duši.

Je to samozřejmě věc akcionářů Uberu, co s firmou udělají. Já pouze za sebe mohu říct, že bych do akcií Uberu ani náhodou neinvestoval, protože firma porušila hledisko, které je podle mě tak důležité. Uber možná bude fungovat, bude to stabilní a třeba i ziskový korporát (sci-fi), ale dříve či později ho sejme nový projekt, který povede zakladatel-magor, který si do toho od investorů nenechá mluvit.

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.