24.08.2020 4 minuty čtení

30 tisíc měsíčně bez práce? Německo vyzkouší bláznivý experiment s nepodmíněným příjmem

Bez práce nejsou koláče, říkávalo se. Jenže mnoho zemí a politiků se začalo domnívat, že se jedná o zastaralé a překonané pořekadlo. Že by nějaký ten koláč občas bez práce být mohl. A nejnověji to otestuje náš západní soused.

Téma nepodmíněného příjmu rezonuje v posledních letech v západním světě velmi intenzivně. O co přesně se jedná? Předpokládám, že většina z vás už o tomto tématu slyšela, takže jen stručný popis z Wikipedie:

Základní nepodmíněný příjem je navrhovaný systém sociálního zabezpečení v podobě pravidelné peněžní dávky vyplácené ve stejné výši všem lidem a bez jakýchkoli podmínek.

Jednoduše řečeno, stát či určitá správní oblast rozdává svým obyvatelům peníze, díky čemuž by měla z tohoto regionu vymizet chudoba a zvednout se životní úroveň těchto obyvatel. Zároveň by měli dříve špatně se cítící lidé dosáhnout takové psychické pohody, že jim nebude dělat problém najít si k tomuto "výdělku" stabilní zaměstnání či rozjet vlastní byznys. A na takto roztočených kolech ekonomiky by měl stát v konečném součtu pořádně vydělat. V teoretické rovině win-win situace.

Někde to jde, jinde ne

Jenže jak známo, praxe často nabízí trochu jiný obrázek a nejinak tomu je také v případě nepodmíněného příjmu. Když tento pokus například zkoušeli ve Finsku, kde se u obyvatel předpokládá jistá míra vzdělanosti a sociální inteligence, ukončili experiment předčasně, protože vybraní jedinci nevykazovali nikterak zvýšený zájem podílet se více na ekonomické prosperitě. Prostě si jen uživateli koláčů bez práce.

Naopak v americkém městě #Stockton, které vede progresivní mladý starosta Michael Tubbs, si zatím svou verzi experimentu pochvalují. V únoru 2019 začali dávat 125 vybraným obyvatelům města 500 dolarů měsíčně, přičemž dosavadní data ukazují, že tito lidé využívají finance na zlepšení svých studijních znalostí či pokrytí základních životních potřeb. 

"500 dolarů měsíčně není moc, ale opravdu mi to pomohlo. Nechala jsem si díky tomu jen jednu práci a mohla se díky tomu vrátit do školy, abych si dodělala bakalářský titul. Také díky tomu mohu věnovat více času svým dětem a dopřát jim aktivity, které bychom si jindy dovolit nemohli," řekla dnes už spokojená obyvatelka Stocktonu s tím, že až podpora ustane, bude moci v tomto novém režimu pokračovat.

Původně byl experiment ve Stocktonu plánovaný na 18 měsíců, ale z důvodu pandemie koronaviru byl prodloužen na 24 měsíců, skončí tedy v únoru příštího roku. Zatím to vypadá, že město si ho bude pochvalovat. A další americká města už se připravují se svojí vlastní verzí nepodmíněného příjmu pro nejchudší.

Jak to dopadne v Německu?

Dvanáct set eur měsíčně, tedy více než 30 tisíc korun, po dobu tří let. Tolik peněz bude nepodmíněně dostávat 120 vybraných Němců v rámci experimentu tamního Institutu pro ekonomický výzkum. 

Život těchto vybraných osob pak bude porovnán s životem dalších 1380 podobných osob (stejná ekonomická situace, podobná životní situace apod.), které takové štěstí neměly a musely si po tři roky vystačit s tím, na co si samy vydělaly.

Všichni zapojení obyvatelé budou pravidelně vyplňovat podrobné dotazníky o svých pracovních zkušenostech či duševním rozpoložení, aby se tak dalo zjistit, jaké dopady má vyplácení základního příjmu, a zkultivovat tím veřejnou debatu na dané téma.

Dočkáme se něčeho podobného také v Česku?

#nepodminenyprijem #podpora #osobnifinance #chudoba #ekonomika #nemecko

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Osobně bych se univerzálnímu příjmu nebránil, výše zmíněné argumenty dávají smysl. Lidé by pak třeba měli opravdu možnost věnovat se práci, které chtějí a ne té, kterou dělají pro peníze. 

  Každopádně to je zatím utopie. Podobný přístup by vyžadoval určitou vyspělost populace/národa jako celku, proto si to zatím ani u nás ani kdekoliv jinde neumím moc představit. viz příklad s Finskem... 

  +1
  • S tou vyspělostí souhlas, u nás stačí zamávat některým před nosem i obyčejnou koblihou a poslouchají na slovo. Jinak jako vize do budoucna proč ne.

   0
 • Myslím si, že v budoucnu (a možná ne tak vzdáleném) se něčemu podobnému nebude možné vyhnout a osobně to ani neodsuzuji. Zdá se, že celá řada profesí dlouhodobě přežít nemůže. Je to zatím ještě daleko, ale přesto už na obzoru. Například prodavači, lidé za přepážkou (v bankách i úřadech), montážní linky, řidiči a mnoho dalších. Samozřejmě vznikne i řada nových profesí, ale nejsem si jistý, zda se řidič kamionu dokáže přeškolit například na ošetřovatele v domově důchodců. 

  Když jsem o nepodmíněném příjmu slyšel poprvé napadlo mě, že největší problém spočívá v mentálním zakrnění lidí, kteří budou mít bez práce koláče a nic nebudou muset dělat. Když se však dnes kouknu na celou řadu lidí, kteří přes den montují u pásu a večer jen "čumí na bednu" tak už to jako takový problém zase nevnímám. Naopak myslím si, že i ta nejblbější práce by měla člověku umožnit důstojný život. A svým způsobem tohle je cesta jak to vyřešit.

  0
  • Asi jo, ale cesta k perfektnímu řešení bude ještě hodně trnitá...

   0
 • Mám pocit, že podobný experiment jsme již spustili. Jen dotyční většinou pracují (neofiko). Zdá se, že se jim daří dobře 

  0
  • Jo pravda, teď chybí jen oficiální data :D

   +1
Doporučené příspěvky
4 minuty
6 minut
6 minut
9 minut
6 minut
6 minut
4 minuty
4 minuty
7 minut
7 minut
13 minut
3 minuty
Doporučené příspěvky
4 minuty
6 minut
6 minut
9 minut
6 minut
6 minut
4 minuty
4 minuty
7 minut
7 minut
13 minut
3 minuty