23.07.2021 3 minuty čtení

"Snažíte se časovat trh, ale na hodinách nejsou ručičky," Buffettovo varování z roku 2000 je relevantní i dnes

Warren Buffett na začátku roku 2000 napsal svým akcionářům dopis za situace, kdy trhy nekontrolovatelně rostly do výšin a nikdo nevěděl, co bude dál. Investoři jeho popis tehdejší šílené situace přirovnávají k dnešnímu prostředí na trzích.

Tehdy před 20 lety předseda představenstva Berkshire Hathaway přirovnal spekulanty, kteří se snažili vydělat na nekontrolovatelném růstu dotcom bubliny k Popelce na plesu.

"Hosté vědí, že slavit příliš dlouho - neboli spekulovat na další růst společností, jež mají obrovské valuace ve vztahu k ziskům, jaké s největší pravděpodobností budou v budoucnu schopny generovat - jim nakonec přinese jen dýně a myši. Zároveň je ale strašně štve, pokud zmeškají byť jen jedinou minutu téhle neuvěřitelně rozjeté párty. A tak se všichni nadšení hosté chystají odejít jen pár sekund před úderem půlnoci. Má to ale háček: Tančí v sále, kde hodiny nemají žádné ručičky."

K tomuto trefnému Buffetově přirovnání bych ještě přidal jednu tržní poznámku - pokud se ve stejný moment rozhodnou prodávat úplně všichni, kdo od nich bude nakupovat? A za kolik?

"Hranice oddělující investování od spekulace, která není nikdy jasně zřetelná, se stává ještě hůře viditelnou, pokud většina účastníků trhů v poslední době zažila velký triumf," napsal Buffett v dopise. "Nic však nedokáže racionalitu uspat tak spolehlivě, jako vysoká dávka bezpracně získaných peněz."

Úryvek z Buffettova dopisu akcionářům, který se vyplatí si přečíst.

Dnešní spekulanti o bezpracných penězích leccos vědí. Od reality odpojené trhy napumpované penězi Fedu porážejí jedno historické maximum za druhým a prakticky kdokoliv, kdo má nakoupeno, více či méně vydělává bez ohledu na to, proč a za kolik nakoupil.

Buffettova pohádka však není tím jediným, co dnes přináší závan dot-com dní. Tzv. Buffettův indikátor, což je Wilshire 5000 Index podělený ročním HDP USA, který se už loni dostal na nejvyšší úroveň od roku 2000 krátce před tím, než tehdejší bublina praskla a letos 20 let staré maximum s přehledem překonal.

 

Co to pro nás znamená? "Znamená to ponechat své dlouhodobé investice být a ujistit se, že zároveň vlastníte i další aktiva (jako dům atp.). A zároveň se musíme modlit, aby tohle nafukování trhů jen tak neskončilo, protože... pokud skončí, je to zatraceně dlouhý pád na nějaké fundamentální smysluplné supporty," popisuje současný trh Tom Essay, zakladatel analytické společnosti Sevens Report Research.

Při pohledu na trh zatím "nadšení hosté" stále s chutí tancují, zatímco Wall Street má za sebou skvělý rok plný nových rekordů.

Samozřejmě existuje i druhý pohled na věc - a sice že žijeme v nové době, kde už stará tržní pravidla neplatí. Sledujeme opravdu další obrovskou bublinu, nebo si musíme zvykat na novou dobu, kdy trhy ve velkém dlouhodobě podporují nízké úrokové sazby a dluhopisy masivně skupující Fed? Až čas ukáže, ale dokud nám někdo/něco nová tržní pravidla důsledně a jednoznačně nepotvrdí, držel bych se osobně těch starých, která jsou prověřená časem.

Hodnocení: +23
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
3 minuty
3 minuty
4 minuty
6 minut
5 minut
1 minuta
6 minut
4 minuty
2 minuty
3 minuty
5 minut
6 minut
Doporučené příspěvky
3 minuty
3 minuty
4 minuty
6 minut
5 minut
1 minuta
6 minut
4 minuty
2 minuty
3 minuty
5 minut
6 minut