23.08.2020 6 minut čtení

Stříbrnou korunu 2020 získal fond BNP Paribas Aqua

Počátkem léta byly vyhlašované ceny Zlaté koruny a BNPP AM získala ocenění Stříbrná koruna 2020.

Je to pro nás zadostiučinění. Zlatá koruna má celou řadu kategorií, ale jen jediné ocenění pro celý svět podílových fondů. Všechny možné podílové fondy všech tříd aktiv a investičních přístupů se potkávají a pouze 3 nejlepší z nich získají ocenění podle uvážení 300 členů odborné poroty. Každý rok přemýšlím, jestli má cenu nějaký fond do soutěže nominovat, protože konkurence je obrovská a obecná znalost našich fondů v porovnání s vlajkovými loděmi velkých lokálních správců je objektivně nízká.

Nicméně 3 roky úspěšné existence měnově zajištěné korunové třídy fondu BNPP Aqua (dříve Parvest Aqua) mě přesvědčily, že to za pokus stojí a vyšlo to.

V čem vidím úspěch tohoto fondu?

Téma nedostatku vody je naprosto univerzální, pochopitelné i naprostému finančnímu laikovi. Vidíme 4 základní důvody, proč investovat do tohoto fondu:

  • každý rok na světě přibude okolo 80 milionů obyvatel, navíc neustále roste životní úroveň a protože voda je nutná prakticky pro každou oblast aktivity, prudce roste spotřeba na hlavu. Stagnující zdroje vody a rostoucí potřeba dávají dohromady rozšiřování nůžek mezi nabídkou a poptávkou.
  • Trendem je urbanizace, již dnes žije přes 50% obyvatel zeměkoule ve městech tento podíl poroste k 70%; zajistit zdroje o obyvatele měst je velký úkol budoucnosti
  • Zastarávající nebo chybějící infrastruktura - ve Francii se každý rok obnoví pouze 0,6% vodní infrastruktury a to je zoufale málo. Vlády si to uvědomují a významnou část fiskálních balíčků na podporu ekonomik po COVIDu chtějí investovat do infrastruktury, včetně té vodní
  • Roste regulace a požadavky na distribuční společnosti ohledně spolehlivosti a kvality dodávek vody.  TO je příležitost pro společnosti z oblasti péče o vodu (a břemeno pro distribuční firmy)
  • Klimatická změna přináší či přinese nedostatek vody v mnoha oblastech, například Kapské město již v roce 2018 očekávalo tzv. den nula, tedy den, kdy zcela vyschnou dodávky vody. Ten se nakonec podařilo odvrátit jen za cenu drakonických opatření

 

Fond je spravovaný specialistou na tzv. environmentální asset managment - společnost Impax Asset Management se celých 21 let své existence věnuje výhradně správě zaměřené na ochranu životního prostředí.

Strategie funguje velmi úspěšně od konce roku 2008 a dělá naprosto konzistentně stále totéž - investuje do koncentrovaného portfolia akcií společností, které mají minimálně 20% podíl tržeb, zisku nebo cash-flow z účasti na vodním řetězci

Celý segment vodohospodářství dále dělíme v BNPP AM na 3 různé oblasti

  • Infrastrukturní společnosti - obvykle průmyslové společnosti, které vyrábí technologie pro uchování, transport, distribuci vody, například švýcarské společnosti Georg Fischer nebo Sika, nebo známá společnost Geberit - obvykle 40% portfolia
  • Společnosti z oblasti péče o vodu - společnosti, které vyrábí filtry, membrány, testovací sady, UV lampy, například společnosti Ecolab nebo Danaher - Obvykle 35% portfolia
  • Distribuční společnosti, tedy utility, které vodu dodávají koncovým zákazníkům v zemědělství, v průmyslu nebo domácnostem (francouzské společnosti SUEZ, Veolia) - obvykle 25% portfolia

Fond dlouhodobě preferuje středně velké společnosti (tržní kapitalizace 2-10 miliard USD), ve kterých obvykle spravuje okolo 50% portfolia,  na large caps obvykle připadá cca 1/3 portfolia a zbylých 15% připadá na malé společnosti s kapitalizací do 2 mld USD. Regionálně fond investuje po 40% do USA a do Evropy, zbylých 20% připadá na asijský kontinent.

Naprostá většina firem připadá na rozvinutý svět, i když mnohé evropské nebo americké firmy generují významnou část tržeb z rozvíjejících se trhů.

Ve dvou fondech s touto strategií tak našim klientům spravujeme přes 5 miliard euro, tedy přes 130 miliard českých korun, z toho cca 600 milionů korun českým klientům, kteří využívají korunové, měnově zajištěné třídy.

Jak se fondu daří?

Strategie je za celou svou existenci nadvýkonná v porovnání se svým benchmarkem, indexem MSCI World (NR). Pravdou je, že v letošním roce fond zatím zaostává. Důvodem je hlavně sektorové složení, fond má pouze okolo 6% IT firem, které letos táhnou výkonnost globálních indexů. Dále fond podvažuje USA a nadvažuje Evropu. Nicméně téma vodohospodářství, téma nutnosti reagovat na riziko nedostatku pitné vody je dlouhodobé téma, tzv. megatrend a je vysoká pravděpodobnost, že téma bude ještě palčivější za deset nebo dvacet let, než je tomu dnes.

Ostatně, OSN při stanovování cílů udržitelnosti v roce 2030 věnovala jeden ze 17 cílů právě zajištění dodávek pitné vody a sanitárního zařízení všem obyvatelům planety (cíl číslo 6):

https://www.osn.cz/osn/hlavni-temata/sdgs/

I přes krátkodobou podvýkonnost je fond BNP Paribas Aqua dobrou volbou pro investora, který hledá globální akciové portfolio se solidní a dlouhodobou investiční myšlenkou. Portfolio je investované do 40-50 titulů, které generují aspoň 20% tržeb nebo zisku v oblasti vody, v praxi se podíl tržeb z vody celého portfolia pohybuje v rozmezí 50-65%. Téma vody může být za určitých okolností ochranou proti globálnímu ekonomickému zpomalení, protože vlády, regiony, města i soukromé společnosti budou muset investovat do zkvalitnění vodní infrastruktury bez ohledu na aktuální výkonnost místní ekonomiky.

Rizikem může být vysoká míra regulace, nebo dokonce snahy o zestátnění firem zejména v oblasti distribuce pitné vody. I proto bude vždy podíl akciových společností z EM (zejména v oblasti distribuce) nízký.

Klasická třída fondu má rating 4 hvězd Morningstar.

V případě zájmu o nefinanční report fondu najdete verzi ke konci roku 2018 zde:

https://docfinder.bnpparibas-am.com/api/files/30220c7a-f506-4587-a470-ece1452f9b4d/512

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.