Vystřelte své investice ke hvězdám!

Staňte se členem komunity Warengo a naučte se pracovat se svými financemi jako Warren Buffett. Je nás už 21 452.

Zaregistrovat se

23.08.2020 5 minut čtení

Jak během prvního měsíce na burze nepřijít o celý účet?

Ať máte talent od Boha, nebo ne, musíte se při svém prvním vstupu na burzovní parket (i ten virtuální) naučit velké pokoře a trpělivosti. Zejména jste-li úplným nováčkem, je klíčová maximální opatrnost a vyhýbání se nepříjemným situacím.

Tu a tam se na veřejnosti objeví nějaká anonymní statistika brokerské společnosti, na níž jde vždy velmi dobře vidět jedna věc. Drtivá většina nováčků dokáže poměrně rychle svůj nově otevřený účet vyluxovat na úplnou nulu. A i ti, kterým se zpočátku daří a třeba se jim podaří pár velkých výdělků, se k nim dříve či později na nule přidají.

Připomíná to tak trochu špatného řidiče, který se na cestě chová jako arogantní hulvát. Může mu to vycházet rok, dva nebo i tři. Ale jednoho krásného dne se havárie dočká, protože má špatně nastavené už úplné základy. V obchodování to není jiné, pokud nechápete rizika a základní principy s ním spojené, dříve či později vás burza vytrestá bez ohledu na to, že jste za první tři měsíce svůj účet zdvojnásobili.

Budu se možná opakovat, ale i zde hraje prim nepopulární teorie, kterou musíte mít v malíku a nesmazatelně vypálenou do mysli. Bez ní můžete mít klidně vyšperkovanou obchodní strategii, ale když u svého vůbec prvního obchodu zaváháte nad otázkou, jaký je vlastně rozdíl mezi tím STOP a LIMIT příkazem, nemáte na reálném trhu co dělat. To samé platí pro pojmy jako BID/ASK nebo OPEN/LAST. Moc si tady nevystačíte ani s češtinou, protože bez pochopení principu obchodování budete ztraceni úplně stejně.

Čím méně, tím lépe

Váš první krok do živého obchodování by měl být ideálně tak malý, jak jen to bude možné. Asi nejlepší volbou je vyzkoušet si reálné trhy nejdříve na mini kontraktech. Případně na zlomcích akcií, i to už je dnes možné. Takž můžete reálně riskovat třeba 20 Kč a vyzkoušet si, jak se vše reálně chová a jak to probíhá.

Vstup na burzu si totiž musíte představit jako situaci, kdy se poprvé postavíte na vlastní nohy a učíte se chodit. Zpočátku sotva svou nohu zvednete, spíš s nimi jen tak šoupete po zemi.

Na chlup stejným procesem musíte projít při obchodování. Velkým obloukem se zpočátku vyhněte volatilním a drahým trhům. To samé platí pro méně známé a profesionálně se tvářící obchodní nástroje. Vždy se ujistěte, že obchodujete skrz svého brokera přímo na burze, nikoliv na třech dalších místech po světě, které následně nějakým pochybným způsobem převádějí vaše příkazy na burzu v USA.

Obchodování nanečisto berte s rezervou

I když jste intenzivně cvičili na papíře a měli jste perfektní výsledky, neznamená to, že budete nyní na parketu králem (na papíře je většinou králem každý, že?). Představte si, že začínáte opět úplně od začátku. Jistota s virtuálním kapitálem v žádném případě nikdy neznamená jistotu s vlastními, tvrdě vydělanými a našetřenými penězi. Na papíře jste si spíš vyzkoušeli, jestli se náhodou nestane, že váš obchodní plán selže i zde, což je absolutní stopka.

Pamatujte, že strach vždy čeká za rohem a skočí i na toho nejzkušenějšího obchodníka, pokud se tento vydá mimo svá stanovená pravidla do zbytečně velkého rizika ve chvíli, kdy si to nemůže dovolit. Pokud do trhu skočíte jako utržení ze řetězu s tím, že si jdete pro miliony, můžete si svůj kapitál vzít a rovnou vyrazit do nejbližšího kasina, protože šance na úspěch jsou v tu chvíli prakticky zcela identické.

Začněte pomalu a nejlépe i v tichosti

Asi nejlepším možným vstupem na živé burzovní trhy je připravit si jednoduchý plán money managementu, který zajistí, že v každém obchodě budete riskovat jen minimum (1 % nebo ideálně ještě méně) vašeho účtu. Poté si můžete vyzkoušet měsíc nebo dva opravdu malých obchodů na pomalejších trzích s menšími pohyby, kde vás ani šňůra ztrátových pozic nepřipraví o žádné závratné jmění.

Tak získáte čas podívat se a zpětně zanalyzovat, zda vaše počínání vůbec dává nějaký smysl, nebo byste se možná ještě měli vrátit na papír a svou strategii modifikovat, aniž by vás toto "školné" stálo i kalhoty.

Velmi dobrým krokem je také o své nové zkušenosti na reálné burze pokud možno pomlčet před okolím. Můžete si být absolutně jistí tím, že ve chvíli, kdy budete okolí známi jako obchodníci na burze, nevyhnete se pravidelným otázkám, jak se vám daří. Tyto dotazy, ale klidně i podpora vašich nejbližších, vás paradoxně může dostat pod zbytečný tlak a stres. Neostýchejte se osahat si burzovní byznys tak trochu v tajnosti, aniž byste se se svými prvními výsledky nutně museli někomu svěřovat.

#investovani #burza #zacatek #strategie #moneymanagement #riziko

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
2 minuty
3 minuty
8 minut
18 minut
5 minut
2 minuty
8 minut
5 minut
3 minuty
5 minut
7 minut
5 minut