23.08.2020 3 minuty čtení

Dotace z MPO zřejmě pomůže dokončení letounu Aero L-39NG

Koronavirová krize tvrdě zasáhla letecký průmysl. Propouštění oznámil evropský Airbus i americký Boeing. Útlum jejich produkce dopadl i na české firmy. Před dokončením je ale nový letoun Aero L-39NG.

Českým leteckým firmám má pomoci specializovaná letecká a kosmická výzva z Operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost [OP PIK]. Tu Ministerstvo průmyslu a obchodu [MPO] vyhlásí 4. září a nabídne v ní miliardu korun dotací. Mezi uchazeči o dotaci má být i české Aero Vodochody.

„V Aeru jsem představil její parametry a informoval kolegy o konzultačním dni, který bude MPO ČR pro žadatele pořádat začátkem září,“ uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro EU fondy Marian Piecha.

Více na FinTag: OP PIK nabízí do konce roku dvanáct miliard korun 

Cílem poskytnutí dotace by měla být i pomoc při dokončení závěrečných testů nového cvičného letounu L-39NG od společnosti Aero Vodochody Aerospace. MPO uvedlo, že vysoký podíl vývojových akcí, které Aero u nového letounu L-39NG realizuje, je předpokladem pro zapojení do letecké výzvy. Aero L-39NG v současnosti obstál při testovacích letech a nyní postupuje do fáze letů certifikačních, které uzavírají ověřovací proces letových schopností. Pozemní zkoušky, jež probíhají ve Výzkumném a leteckém zkušebního ústavu [VZLÚ] v Letňanech, jsou nyní ve druhé polovině z celkem čtyř set plánovaných testovacích úkonů.

Dokončování vývoje Aero L-39NG

To potvrdil i nový spoluvlastník Aero Vodochody Aerospace skupina Omnipol. Ta letos v červnu koupila spolu s maďarským podnikatelem Andrásem Tomborem Aero Vodochody Aerospace od investiční skupiny Penta.

[Pozn. red.: Tombor má v kupci Aera, firmě AERO Investments Partners, 51 procent a skupina Omnipol ovládá 49 procent. Cena nebyla zveřejněna. Předmětem transakce nebylo společnost Letiště Vodochody, která zůstává v držení Penty Investments. Právo Aera používat letiště pro svůj rozvoj vyplývá ze smluvního závazku.]

Skupina Omnipol, kterou ovládá rodina Hávových, je zodpovědná za výkon manažerských práv a v projektu L-39NG, na němž se podílí od samého začátku, zůstává i nadále garantem odborného manažerského vedení. Jejím cílem je projekt nejen dotáhnout, ale i v něm prosadit více domácích firem.

Celý článek o situaci v Aeru Vododchody Aerospace i tuzemském leteckém průmyslu najdete na: https://www.fintag.cz/2020/08/23/dotace-z-mpo-zrejme-pomuze-dokonceni-letounu-aero-l-39ng/

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.