22.08.2020 4 minuty čtení

Alfa ve vlčí smečce a v životě

Když se řekne "Alfa samec", představíme si drsného vlka, který stojí v čele smečky a je připravený roztrhat kohokoliv, kdo se pokusí zpochybnit jeho vůdčí pozici. Tato teorie, která je všeobecně známá, je ale naprosto chybná.

Vycházela totiž z pozorování vlků v zajetí, kteří se chovají odlišně než smečky ve volné přírodě. Ve skutečnosti je to méně akční, vůdčí pozici má sice "alfa pár", ale nemá to nic společné s tím, že by byli nejsilnější nebo o svoji pozici třikrát denně bojovali s ostatními. 

Většinou se jedná o nejstarší pár, prakticky "vlčí rodiče", kteří jsou uctíváni a následováni ostatními členy smečky. Celé fungování smečky je velmi harmonické a většinou nenásilné. Pojďme ale od vlků k lidem a rozeberme si, jak se spousta mužů snaží působit jako alfa jedinec a přitom dělají naprostý opak. Níže najdete 10 příkladů toho, jak působí alfa jedinec a jak se to odlišuje od "beta chování".
 

Uklidňuje konflikty
Alfa jedinec se vždy snaží "uklidnit situaci", zachovává ledový klid a v případě potřeby zasáhne, vždy však ve snaze vyhnout se eskalace problému. Snaží se nastolit mír, ať už je to ve smečce nebo ve společnosti.

Není agresivní
Agresivita je "beta" vlastnost. Chuť někomu ublížit či okamžité "startování" je opakem sebedůvěry. Až potkáte v baru chlapa nacpaného v malém tílku, (aby byly pořádně vidět bicepsy) co nikomu neuhne z cesty a ještě do každého narazí ramenem, případně to ještě doprovodí nějakým výhrůžným komentářem, máte co do činění s vnitřně nejistým "beta" jedincem.

Nedemonstruje sílu
Jedná se o podobný bod jako předešlý. Alfa si je jistý svými schopnostmi a tak je nepotřebuje ukazovat svou sílu. Ve chvíli, kdy je potřeba bránit svoji smečku, pustí se do toho na 100%, ale dokud to není nutné, zůstává v sebejisté připravenosti. K demonstraci bych ještě uvedl "vychloubání se", to také nepatří do "alfa arzenálu". Alfa nechá ostatní, aby jeho hodnotu sami našli, nemusí jim ji sám přednášet.

Neshazuje ostatní
"Podívej se co má na sobě!", "Tak ta je fakt odporně tlustá"., apod. Snaha shodit druhého pramení z pocitu vlastní méněcennosti. Takový jedinec si myslí, že shozením někoho druhého pozvedne svou hodnotu, opak je pravdou. Jedná se prakticky o jinou formu agrese.

Neshazuje sebe
Nejde jen o chování ke svému okolí, ale i o chování k sobě samému. Zdravá sebedůvěra je základ. V případě, že se člověk lituje, jedná se o výrazný znak slabosti a nedostatečné víry v sebe sama.

Je velkorysý
S velkou mocí přichází i velká sebedůvěra. Alfa jedinec je si toho vědomý a chová se jako někdo, kdo je hodný následování. Nezneužívá své vůdčí pozice a ke svým "followerům" se chová ohleduplně a velkoryse.

Umí si zajistit místo a má sebejistou řeč těla
Alfa se nebojí zabrat si svůj prostor (bez agrese i zastrašování). Jeho řeč těla je sebejistá, výrazná, vždy vycházející z víry v sebe sama.

Ví, kdy se stáhnout a umí se postarat
Vůdčí pozice neznamená, být vždy ve všem první. V přírodě často alfa vede smečku při lovu, ale po ulovení kořisti jde jíst až poslední. Až potom, co jsou všichni členové jeho smečky sytí. Zde se hodí citát: "Kapitán opouští loď jako poslední."

Nesnaží se falešně zavděčit a umí říkat ne
Někdo vám v deset večer zavolal, jestli pro něj někam nepřijede a vy jste už napůl spali? Na chvíli se zamyslíte, máte chuť odmítnout, ale nakonec svolíte, protože máte pocit, že se zavděčíte? "Blahopřeji", právě jste upřednostnili něčí potřeby před vlastním já, těžce "beta"  věc.

Zná sebe i své emoce
Nepodléhá náhlým výkyvům nálady, umí vyhodnotit situaci chladnokrevně a logicky.

Krátce jenom pár bodů, kterým se výrazně vyhnout, pokud chcete působit jako sebejistý člověk a je jedno jestli se jedná o obchodní jednání nebo třeba rande:

Litování se, pomlouvání, agresivita (verbální i fyzická), "podlejzání", vyhrožování, vychloubání se, shazování někoho, vulgární výrazy, bezcitnost, lakomost, sobeckost, ...

Vezměme si příklad u vlků, jakožto krásných divokých zvířat a naučme se, jak skutečně vystupuje alfa jedinec. 

blog

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.