21.08.2020 3 minuty čtení

Vlhkost v domě aneb neustálý boj s plísní

Plísně a vlhkost jsou všude kolem nás, sužují nejednu domácnost a působí negativně na náš organismus. 

Primárních zdrojů těchto problémů může být celá řada, od banálních až po relativně komplikované, u kterých je zapotřebí velké úsilí na jejich odstranění. Standardně by se měla vlhkost vzduchu pohybovat v rozmezí od 40 do 60 procent, mnohdy tomu tak ale není a přicházejí komplikace.

Nadměrná vlhkost v domě je spojená s tvorbou plísní, ta neohrožuje pouze majetek, ale také naše zdraví. Lidé žijící v takto zamořeném prostředí často trpí bolestí hlavy, alergiemi nebo onemocněním dýchacích cest projevujících se jako je kašel nebo astma. Například “černá toxicná plíseň” Stachybotrys spolu s některými jinými typy plísní produkuje mykotoxiny, které mohou způsobit podráždění pokožky a dýchacích cest, popisuje magazín Rehabilitace.info

Vlhkost a starší domy

Po delší době navštívíte chalupu, na vašich stěnách jsou vlhké fleky, místy i s plísní. Typický scénář po zimě pro starší domy a chaty. Příčinou je zejména nepravidelný režim užívání. Větrání ani topení neprobíhá pravidelně, což jsou základní procesy proti přílišné vlhkosti. S těmito problémy vám může například pomoct web vlhkachata.cz, kde najdete komplexní služby od měření až po systémové řešení.

Způsoby jakými se dá zbavit vlhkosti je celá řada, záleží na stupni poškození zdiva, tedy jak moc je stavba nasáklá, jaký je zdroj vlhkosti a mimo jiné finanční možnosti. 

Injektáž vlhkého zdiva

Jednou z metod je chemická injektáž zdiva, která vytvoří hydroizolační clonu pomocí hydrofobizačních prostředků (vodoodpudivých). Injektáž se aplikuje do vyvrtaných otvorů ve zdivu a zabraňuje vodě ve vzlínání. Podle Jana Dršky z firmy Dryout není injektáž vždy správnou variantou. „Injektáž sama o sobě není špatná, jen záleží na tom, aby se tato metoda zvolila ve správném případě a udělala se dobře. Mnoho lidí volí injektáž, kvůli její finanční nenáročnosti a řeší problém své pomoci“. 

Elektrofyzikální a elektrochemické odstranění vlhkosti 

Elektrofyzikální metodou se pomocí elektrického proudu obrací směr toku molekul vody z navlhlého zdiva mimo budovu. Nejpoužívanější metodou je aktivní elelktroosmóza. K přesměrování molekul vody ve zdivu se využívá tyč ve zdivu, zemnič a zdroj elektrického proudu (napětí 7 až 8 V). Elektrochemická metoda kombinuje vlastnosti injektáže a elelktrofyzikální metody. Používá se injektážní roztok s elektrovodivými a těsnícími vlastnostmi. 

 Příčiny vlhkosti v domě

Tepelný most, jedná se o místo v budově, kterým uniká teplo. Jedná se například o kovové prvky ve zdivu nebo nedostatečnou izolaci. Proces se projevuje kondenzováním vodní páry v interiéru, čímž vzniká optimální prostředí pro vznik plísní. Nejedná se však o velké množství vlhka, i když zbavit se tepelných mostů nemusí být zcela snadná záležitost. 

Rosný bod znamená teplotu, při níž dochází k maximálnímu nasycení vzduchu vodními parami, které vzduch nedokáže absorbovat. Dochází ke kondenzaci, navlhnutí a znehodnocení materiálu. Jedná se například o dřevo, které může být po navlhnutí napadeno plísní a hnilobou nebo u izolačních materiálů může dojít ke ztrátě izolačních vlastností.

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.